Papież Franciszek skomentował śmierć 17-latki z Holandii. "Wspomagane samobójstwo jest porażką wszystkich"

"Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich" - napisał papież Franciszek, komentując śmierć 17-letniej Noi Pothoven. Holenderka zmarła po tym, jak odmówiła przyjmowania jedzenia i picia, a lekarze i rodzina pozwolili jej odejść. Wcześniej chciała poddać się eutanazji, ale nie uzyskała na nią zgody.

Sprawa śmierci 17-letniej Noi Pothoven obiegła w ostatnich dniach światowe media. Holenderka w dzieciństwie była ofiarą molestowania i gwałtu, a później przez wiele lat cierpiała na depresję, anoreksję i zespół stresu pourazowego. Gdy leczenie nie przynosiło efektów, Pothoven ubiegała się o zgodę na eutanazję, jednak nie uzyskała na nią zgody. Ostatecznie odmówiła przyjmowania jedzenia i picia i zmarła w obecności najbliższych w niedzielę 2 czerwca.

Papież Franciszek skomentował śmierć Noi Pothoven

Na oficjalnym koncie papieża Franciszka na Twitterze pojawił się komentarz w sprawie śmierci 17-latki. 

Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję.

- czytamy we wpisie.

Sprawa śmierci Noa Pothoven wywołała wiele kontrowersji. Niektóre zagraniczne media początkowo mylnie nazywały śmierć nastolatki eutanazją, ale decyzja o niezmuszanie pacjenta do przyjmowania pożywienia nie jest nią według holenderskiego prawa.

Śmierć Noi Pothoven. "Oddycham, ale już nie żyję"

Noa Pothoven jako dziecko była dwukrotnie molestowana seksualnie, jako 14-latka została również zgwałcona przez dwóch mężczyzn. Długo trzymała te wydarzenia w tajemnicy, odbiły się one jednak na jej zdrowiu psychicznym i fizycznym. Holenderka cierpiała m.in. na zespół stresu pourazowego, depresję i anoreksję. Swoją historię opisała w nagrodzonej biografii "Winning or learning", intensywne leczenie, które nie przynosiło efektów, relacjonowała też na swoim Instagramie. 

Nastolatka niedługo przed śmiercią opublikowała wpis: "Po latach ciągłej walki następuje koniec. Po wielu rozmowach i przemyśleniach zdecydowano, że zostanę uwolniona od mojego nieznośnego bólu. To koniec. Tak naprawdę od dawna już nie żyłam, starałam się jedynie przetrwać. Oddycham, ale już nie żyję" - napisała. "To moja decyzja i jest ostateczna" - dodała.

Pothoven w tajemnicy przed bliskimi zwróciła się do Life End Clinic w Hadze - ośrodka, który oferuje przeprowadzenie eutanazji lub wspomaganego samobójstwa. Zgodnie z holenderskim prawem, nieletni mogą być poddani eutanazji za zgodą prawnych opiekunów i lekarza, o ile są poddani "długotrwałemu i nieznośnemu cierpieniu". Lekarze mieli jednak stwierdzić, że dziewczyna jest za młoda na podjęcie takiej decyzji. Wówczas dziewczyna odmówiła przyjmowania jedzenia i picia. Rodzice i lekarze zgodnie postanowili nie zmuszać jej do tego. 

****

Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.

Więcej o:
Komentarze (189)
Papież Franciszek skomentował śmierć 17-latki z Holandii. "Wspomagane samobójstwo jest porażka wszystkich"
Zaloguj się
 • w12121

  Oceniono 54 razy 44

  Może by się Franciszek zastanowil do jakiej destrukcji psychicznej dziecka prowadzi gwałt i molestowanie?

 • yaspiman

  Oceniono 53 razy 37

  "Wspomagane samobójstwo jest porażką wszystkich"
  a czym jest ukrywanie i wspomaganie tysiecy pedofili? z kk - kościoła kryminalistów
  a czym było wspomaganie i pomoc nazistom uciekajacym z europy gdy przegrali wojnę?
  nie zabieraj głosu klecho w sprawach, co do których nie masz moralnego prawa.

 • arreis65

  Oceniono 44 razy 30

  a wspomagana i ukrywana przez polski kościół katolicki pedofilia - czyim jest sukcesem ???

 • zmichalg1

  Oceniono 35 razy 27

  Depresja jest taką samą chorobą jak np. nowotwór. Można ją leczyć psychoterapią, ale samo leczenie nie gwarantuje sukcesu. Podobnie jak leczenie nowotworu.
  W tym przypadku psychoterapeuta okazał się bezsilny. Dlaczego? Bo tak.
  Osobiście znam dwa przypadki samobójstwa nastolatka. Owszem, niewspomaganego, ale co to za różnica?
  Jeśli ta dziewczyna chciała zakończyć życie, lepiej że zrobiła to z godnością, w obecności najbliższych, a nie sama w pokoju na sznurku czy rzucając się pod pociąg.

 • munaciello

  Oceniono 29 razy 25

  Śmierć Jezusa, jako realizacja boskiego planu, nie była niczym innym jak "wspomaganym samobójstwem".

 • pinkdotr

  Oceniono 28 razy 22

  Pewnie największych zniszczeń u tej dziewczyny dokonały pierwsze lata, gdy sama zmagała się z traumą po molestowaniu/gwałtach. Może już wtedy jej los został przesądzony a może nie zwracała się o żadną pomoc wiedząc, że nie może na nią liczyć.
  To właśnie pokazuje jakiej zbrodni na psychice ofiar dokonuje zorganizowana grupa przestępcza "Tylko nie mów nikomu" - odbiera im szansę na pomoc zanim cierpienie dokona nieodwracalnych zniszczeń.

 • donmarek

  Oceniono 32 razy 20

  Franek, czyli cierpieć niewyobrażalne tortury dla chwały jakiegoś boga, to jest człowieczeństwo? Mamy dość tego satrapy, doznającego orgazmu na skutek cierpienia ludzi i zwierząt !!!

 • polsilver100

  Oceniono 26 razy 20

  Sukcesem kościoła jest stworzenie organizacji bandyckiej działającej na strachu. To powinno być prawnie zabronione. Handlują towarem którego nikt nie widział, kradną miliardy w majestacie prawa i siły na nich nie ma

 • sztucznypolak

  Oceniono 27 razy 19

  Kosciol, majacy tyle molestowania i przestepstw seksualnych wobec nieletnich, nie powinien wypowiadac sie na takie tematy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX