Stanowisko Rosjan ws. kolejnych prac w Smoleńsku. "Materiały definitywnie wskazują na błąd załogi"

"Wszystkie przeanalizowane materiały definitywnie wskazują na błąd załogi" - brzmi stanowisko Rosyjskiego Komitetu Śledczego, które opublikowała agencja TASS. Komitet podkreśla, że to efekty ponownych analiz, jakie przeprowadzono "na wniosek polskich kolegów". Niedawno w Smoleńsku prace zakończyli prokuratorzy z Polski.

Rosyjska agencja TASS przywołała stanowisko Rosyjskiego Komitetu Śledczego, który podsumował ostatnie prace na miejscu katastrofy smoleńskiej. Zgodnie z oświadczeniem komitetu, przyczyną katastrofy miał być błąd pilotów.

Wspólna analiza fragmentów polskiego samolotu Tu-154M, który rozbił się w kwietniu 2010 roku, została przeprowadzona przez pracowników Rosyjskiego Komitetu Śledczego i członków właściwych polskich organów, ponownie przeprowadzone na wniosek polskich kolegów. Wszystkie przeanalizowane materiały definitywnie wskazują na błąd załogi, która kontynuowała próby wylądowania w warunkach braku widoczności

- brzmi oświadczenie komitetu, które opublikował TASS.

Mimo zdecydowanego tonu przytaczanego przez agencję oświadczenia, warto poczekać jeszcze na konkluzje polskich prokuratorów, którzy zaledwie na początku czerwca zakończyli prace w Smoleńsku. Na razie nie strona polska nie zajmowała oficjalnego stanowiska w sprawie.

Polscy prokuratorzy w Smoleńsku

Polscy eksperci i prokuratorzy przyjechali do Rosji w ramach realizacji wniosku o pomoc prawną. Zgodnie z komunikatami strony polskiej i rosyjskiej prowadzili oględziny fragmentów samolotu Tu-154M.

Polska prokuratura i rosyjski Komitet Śledczy nie podały szczegółowego zakresu badań. Wcześniej, we wrześniu ubiegłego roku, przedstawiciele polskich organów ścigania, za pośrednictwem rosyjskich techników pobierali próbki materiału z fragmentów maszyny, wykonywali specjalistyczne fotografie i dokonywali szczegółowych pomiarów.

W katastrofie smoleńskiej, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku, zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 osób towarzyszących mu w drodze do Katynia.

Więcej o:
Komentarze (349)
Katastrofa smoleńska. Rosyjska agencja: Przyczyną katastrofy w Smoleńsku był błąd pilotów
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 76 razy 68

  Brak poszanowania prawa niesie przykre konsekwencje. Szczególnie, gdy są to prawa fizyki.

 • jesiotr99

  Oceniono 66 razy 60

  wszyscy wiedzieli o od początku co chodzi, ale po trupach udało się dorwać do władzy. Plan się udał, teraz chodzi o to żeby cichaczem się wycofać, czyli wyciszyć sprawę i nakrywać czym innym jak tylko będzie wypływać.

 • muzoman

  Oceniono 52 razy 52

  Była wielka mgła nad lotniskiem ?- była.
  Załoga wiedziała, że nie ma warunków do lądowania ? - wiedziała.

 • jxl82

  Oceniono 52 razy 46

  Spoglądając na lubiącego przy Okrągłym Stole wypić Lecha, trudno nie zadać pytania- Czy decyzje podczas lądowania były podejmowane na trzeźwo?

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 39 razy 37

  Do końca świata można próbować tłumaczyć Adolfowi Kaczyńskiemu powody rozwalenia samolotu w Smoleńsku, a mimo to on będzie twierdził że bezpośrednio winny jest Pan Tusk który własnoręcznie (i pewnie ma na to bezpośrednich świadków) podłożył BOMBĘ (!!!) w samolocie. I to, tak naprawdę jest bezpośrednia przyczyna tego co obecnie dzieję się w tym poronionym kraju. gdzie nacjonalizm, antysemityzm i paranoja defilują ręka w rękę.

 • arreis65

  Oceniono 37 razy 35

  "Prezydent wszedł do kabiny załogi i zapytał: panowie, kto jest zwierzchnikiem sił zbrojnych? Odpowiedziałem: Pan, Panie Prezydencie. To proszę wykonać polecenie i lecieć do Tbilisi - powiedział Prezydent i wyszedł, nie czekając na żadne wyjaśnienia".

 • albrecht_kalba

  Oceniono 34 razy 34

  8:30:39 - mikrofony w kabinie rejestrują głos szefa protokołu:

  - Jeszcze nie ma decyzji prezydenta, co dalej robimy.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 32 razy 32

  Organizatorem lotu do Smoleńska była Kancelaria Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
  pl.wikipedia.org/wiki/Sk%C5%82ad_Kancelarii_Prezydenta_Lecha_Kaczy%C5%84skiego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX