Himalaiści w Nepalu posprzątali Mount Everest. Znieśli cztery ciała i 11 ton śmieci

Nepalscy himalaiści znaleźli cztery ciała i zebrali około 11 ton śmieci na zboczach Mount Everest. Wyprawa jest częścią starań władz Nepalu dążących do oczyszczenia najwyższej góry świata.

Wspinacze wracający z wysokości 8850 metrów mówią, że zbocza góry zaśmiecają ludzkie odchody, butle tlenowe, podarte namioty, liny, połamane drabiny, puszki i plastikowe opakowania pozostawione przez himalaistów. Śmieci, a także ciała osób, które zmarły na stokach Mount Everestu, zimą są przykryte śniegiem, ale latem stają się widoczne. Zespół sprzątaczy składający się z 20 himalaistów zebrał już pięć ton odpadków w kwietniu i maju.

Everest został po raz pierwszy zdobyty przez Nowozelandczyka Sir Edmunda Hillary i szerpę Tenzinga Norgaya w 1953 r. Od tego czasu około 5000 osób dotarło na szczyt.

Żadne z czterech znalezionych ostatnio ciał nie zostało jeszcze zidentyfikowane. W maju dziewięciu alpinistów zginęło w nepalskiej części Everestu. Dwie osoby zginęły po stronie tybetańskiej. W minionym sezonie wspinaczkowym zginęło najwięcej osób od 2015 roku.

Więcej o:
Komentarze (38)
Himalaiści w Nepalu posprzątali Mount Everest. Zebrali cztery ciała i 11 ton śmieci
Zaloguj się
 • gotlama

  Oceniono 48 razy 48

  Ci sprzątacze, to prawdziwi himalaiści. A nie ci od selfików na szczycie.

 • plafar

  Oceniono 28 razy 26

  Kaucja za śmieci jest za mała. 5 tys dolarow płaci ekipa jeżeli nie zniesie śmieci. to żadne pieniądze firm turystycznych wprowadzających w Hinmalajach obrzydlliwie bogatych turystów

 • ochujek

  Oceniono 18 razy 18

  Zasrane góry.

 • eler1

  Oceniono 12 razy 12

  Niech ci rzeczeni "himalaiści" zabierają cale swoje śmieci skąd je przywlekli; cholera człowieka bierze bohaterka, szerpowie niemal wnoszą ich na plecach i znoszą, potem filmik (gwiazda zdobyłe Ewerest ) jakiż to wyczyn, a śmieci to co ??????? zabierać je na dół i zapłacić za utylizację albo za sprzątanie ; to samo jest u nas włążą wszędzie a potem na szlaku jak okiem sięgnąć butelki, opakowania po czipsach, foliówki , pety , itp, itd , no i wszechobecne brudne pampersy ;

 • monodeluxe

  Oceniono 11 razy 5

  Na CNN mówili, że z tych nastu ton śmieci, 880 kg stanowił ludzki kał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX