Wokół katedry Notre Dame wykryto zawyżone poziomy ołowiu. M.in. we krwi dziecka

We krwi dziecka mieszkającego w pobliżu katedry Notre Dame przez przypadek wykryto bardzo wysoki poziom ołowiu. W wyniku niepokojącego odkrycia Regionalna Agencja Zdrowia przeprowadziła badania stężenia ołowiu w okolicy świątyni. Ich wyniki potwierdzają zagrożenie dla zdrowia.

Chociaż poziom ołowiu w powietrzu nie odbiega od normy, w wyniku pożaru w glebie oraz w pyle na budynkach wokół świątyni występują zawyżone poziomy ołowiu. To właśnie z tego metalu wykonany był dach katedry.

Regionalna Agencja Zdrowia zaapelowała do mieszkańców paryskiej wyspy Ile de la Cite o przeprowadzenie badań krwi. Rekomendacja ta jest w szczególności skierowana do kobiet w ciąży i dzieci poniżej siódmego roku życia.

Paryskie władze rozpoczęły proces oczyszczania okolic katedry z pyłu za pomocą maszyn przypominających odkurzacze. 

Pożar katedry Notre Dame

Do pożaru katedry Notre Dame doszło 15 kwietnia. W kilkadziesiąt minut ogień opanował niemal cały dach kościoła. Po godzinie od wybuchu pożaru doszło do zawalenia się sięgającej 93 metrów iglicy oraz dachu. Udało się jednak uniknąć większych zniszczeń głównej konstrukcji oraz dwóch wież.

Pożar wybuchł w datowanej na XIII wiek części budynku, która objęta została pracami remontowymi. Według wstępnych informacji przekazanych przez francuską prokuraturę wynika, że to właśnie prace remontowe mogły przyczynić się do zaprószenia ognia w świątyni.

Więcej o:
Komentarze (35)
Wokół katedry Notre Dame wykryto zawyżone poziomy ołowiu. M.in. we krwi dziecka
Zaloguj się
 • haha-to-ja

  Oceniono 11 razy 11

  Polski rolnik pokazałby dopiero standardy gleby skażoną ołowiem z palonych całą zime opon i oleju . widelce by francuzo wypadyły z rąk.

 • kar.as

  Oceniono 12 razy 10

  Oj tam, oj tam. U nas z dymem średnio trzy razy w tygodniu idą wielohektarowe wysypiska śmieci. Jakoś nikt nie wariuje i nie bada poziomu we krwi: rtęci, kadmu, ołowiu, strontu i arsenu. Na coś trza umrzeć, cu nie? Nawet mając osiem wiosen na karku.

 • loneman

  Oceniono 6 razy 2

  Wyjatkowo dziwne bo przeciez olow pochodzil z dachu "swietego miejsca" to czemu jest szkodliwy 😇😃😅😀😂????

 • yaspiman

  Oceniono 14 razy 2

  zawsze wiedziałem, że kk - kościół kryminalistów, jest skrajnie szkodliwy dla zdrwia i życia, ale żeby aż tak?

 • roratix1

  Oceniono 7 razy 1

  To pewnie przez tego anioła, co go widzieli ci z różańcami.

 • kocurxtr

  Oceniono 4 razy 0

  od dawna wiadomo, że Kościół jest tokyczny
  szczególnie dla dzieci...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX