Australia. Ruszył proces kardynała Pella skazanego za pedofilię wobec dwóch chłopców

W środę rozpoczął się proces apelacyjny kardynała George'a Pella, który w lutym tego roku został skazany na sześć lat więzienia za molestowanie dwóch chłopców. Australijski duchowny uważa, że wyrok jest "niezasadny", a jego obrońcy twierdzą, że mają trzynaście powodów, dla których ich klient powinien zostać uznany za niewinnego.

Kilka miesięcy temu kardynał Pell został jednogłośnie uznany za winnego i wymierzono mu karę sześciu lat pozbawienia wolności. Początkowo duchowny oskarżony był o aż 20 przypadków molestowania seksualnego nieletnich, jednak część z zarzutów wycofano. Ostatecznie skazany został tylko za przestępstwa wobec dwóch chłopców, które miały miejsce w 1996 roku w katedrze świętego Patryka w Melbourne. Mimo wyroków kardynał utrzymuje, że jest niewinny i odwołał się od wyroku sądu pierwszej instancji.

Australia. Obrońcy George'a Pella przedstawili 13 powodów świadczących o niewinności

Jak podaje portal theage.com.au prawnicy kardynała George’a Pella przed rozpoczęciem procesu powiedzieli, że mają trzynaście powodów, które budzą wątpliwości dotyczące twierdzeń, że w latach 90-tych australijski duchowny dopuścił się molestowania dwóch 13-letnich chłopców. Obrońcy twierdzą, że wykroczenia nie mogły wystąpić, ponieważ są rozbieżności dotyczące czasu czy miejsca przebywania chłopców w chwili i po ataku.

Wśród argumentów znajdują się m.in. następujące tezy:

 • Czas napaści przedstawiony przez ofiary był niemożliwy. Jedna z ofiar początkowo zeznała policji, że oba ataki miały miejsce w 1996 roku, ale w śledczy podczas rozprawy twierdzili, że drugi incydent miał miejsce rok później. 
 • Pell nie mógł przebywać w zakrystii kilka minut po mszy, ponieważ według świadków kardynał wychodził z katedry, by pozdrowić parafian.
 • Pell nie mógł dokonać zarzucanych mu czynów, ponieważ zawsze z nim przebywali inni duchowni.
 • Pozostali księża nie widzieli w tym czasie żadnego z chłopców, którzy według obrony nie mogli wyjść niezauważeni z zakrystii czy sali chóralnej.
 • Dodatkowo inni świadkowie nie widzieli niczego, co mogłoby potwierdzić przedstawione oskarżenia.

Najdziwniejszym powodem wytoczonym przez obronę mającym świadczyć o niewinności skazanego miało być to, że "przestępstwa przypisywane Pellowi są fizycznie niemożliwe, ponieważ w chwili ataku nosił on ciężkie i niewygodne szaty liturgiczne".  

George Pell był jednym z najważniejszych duchownych Kościoła katolickiego w Australii. Pełnił funkcję arcybiskupa Sydney oraz Melbourne, a w 2003 roku został mianowany na kardynała przez papieża Jana Pawła II. W 2014 roku został pierwszym prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. W związku z oskarżeniami o molestowanie nieletnich kardynał od 2017 roku przebywa na urlopie. W grudniu 2018 roku papież Franciszek usunął australijskiego duchownego z Rady Kardynałów. Jeśli sąd podtrzyma wyrok pierwszej instancji, to kardynałowi zostanie już tylko odwołanie się do Sądu Najwyższego Australii.

Więcej o:
Komentarze (75)
Australia. Ruszył proces kardynała Pella skazanego za pedofilię wobec dwóch chłopców
Zaloguj się
 • antekpociecha

  Oceniono 26 razy 12

  To oni nie potrafią jak u nas przeczekać z dwa tygodnie i nikt już nie będzie pamiętał
  Kto pamięta o aferze telegraf o koniach w Janowie, o stępce pod promy o elektrycznych samochodach o śmigłowcach dla armii wysokim pisowcu bzykającym nieletnie prostytutki, dwóch wieżach, nagrodach które "im się należały" a miały być przekazane do caritasu, a pedofile w kościele to tylko ziarenka pisaku na tej pustyni

 • zdanie.komentarza

  Oceniono 26 razy 12

  Lista powodów niewinności klechy:
  - dzieci lgnęły
  - uczył miłości
  - to były niewinne zabawy
  - nie było wytrysku
  - zbłądził
  - nie mógł się powstrzymać
  - odpokutuje i przeprasza

 • antropoid

  Oceniono 19 razy 9

  ALBO POLSKA taka bogata, albo kościół sięgnął do skarbca - patrząc po ilości pedofilskich adwokatów na forum.

 • c.t.k

  Oceniono 15 razy 7

  Widać udręczenie na twarzy diabła w sutannie.
  Najbardziej jednak podobają mi się zdjęcia"naszych" hie-k*rwa-rarchów, bo oni tak ładnie rączki układają, jak małe dzieci w przedszkolu. Mają też taki udręczony wyraz twarzy, takie zatroskanie o pieniądze.
  Zawsze się zastanawiam, czy skoro wśród tej bandy jest tyle draństwa, najgorszych uczynków, to oni dotrzymują tajemnicy spowiedzi. Wydaje się nie ,że wykorzystują wiedzę o sytuacji rodzinnej, problemach dzieci w celu ich demoralizowania.
  Gdyby po 1989 roku, tajne służby, utrzymały agenturę wśród klech na pewno nie doszłoby do tylu przypadków pedofilii.
  Zawsze jednak te błędy można naprawić

 • sobieryba

  Oceniono 10 razy 6

  u nas Prokurator nazwałby to "ciumkaniem" i sprawa umorzona... ach ta lewacka Australia..

 • miszka_szyfman

  Oceniono 5 razy 5

  Powinni z Polski zorganizować wycieczki z różańcami by bronić pedofila.

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 7 razy 5

  George "Chrystus" Pell to dzisiejszy męczennik za wiarę, godny całej tej religii chrześcijańskiej!

 • cezar85

  Oceniono 23 razy 5

  dlaczego Pell nie złożył doniesienia na tych chłopców, którzy go molestowali?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX