Andrzej Duda w siedzibie NATO. Spotkanie zamknięte dla mediów. Będzie "nowe otwarcie"?

Prezydent poinformował sekretarza generalnego NATO o planach zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Do krótkiej, zamkniętej dla mediów rozmowy pomiędzy Andrzejem Dudą a Jensem Stoltenbergiem doszło w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

Polski prezydent przyleciał do siedziby NATO, by poinformować szefa Sojuszu o szczegółach umowy między Warszawą a Waszyngtonem zanim zostanie ona upubliczniona. Jej szczegóły prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych mają ogłosić 12 czerwca w Białym Domu. 

Po rozmowach w Brukseli Andrzej Duda nie chciał ujawnić szczegółów planowanego porozumienia z USA. Powiedział jedynie, że ma nadzieję na otwarcie nowego rozdziału we współpracy obu krajów. 

"Dotychczasowa obecność amerykańska, ta faktyczna obecność, dwuletnia już w tej chwili można mówić, to był jakby taki etap, który ja traktowałem trochę jako takie amerykańskie rozpoznanie - jak ta Polska wygląda, jak funkcjonuje się w Polsce, jakie są możliwości tej obecności militarnej, jakie są warunki. Myślę, że to rozpoznanie przebiegło dobrze i że można mówić, że ten etap właśnie ten pierwszy, to chciałbym, żebyśmy w trakcie tych rozmów zamknęli, rozpoczynając etap następny. Co oznacza, że ta obecność jest już obecnością, ja bym powiedział, ugruntowaną" - powiedział Andrzej Duda. 

W 2016 roku na szczycie NATO w Warszawie zdecydowano o przysłaniu dodatkowych żołnierzy na wschód Europy - do Polski, Estonii oraz na Litwę i Łotwę. Główną część oddziałów Sojuszu w Polsce stanowią Amerykanie. Prócz tego, Stany Zjednoczone wysłały też do regionu pięciotysięczną brygadę.
Polscy politycy zabiegali o stworzenie stałej bazy USA w Polsce, ale amerykańscy politycy sugerowali, że opowiadają się raczej za wysłaniem dodatkowych żołnierzy na zasadach rotacyjnych. W grę może wchodzić również przystąpienie Polski do programu zakupu myśliwców F-35. 

Czytaj więcej: NATO przechwytuje rosyjskie myśliwce i bombowce nad terytorium Litwy. Dziesięć samolotów w tydzień

"To są dwustronne ustalenia, ale będą one częścią szerszej obecności członków NATO w Europie"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg dziękował polskiemu prezydentowi za informacje na temat planowanych porozumień z Waszyngtonem. "Cieszymy się, że Polska przekazała informacje sojusznikom z NATO. Prezydent Duda kilkakrotnie informował mnie o przebiegu dwustronnych konsultacji Polski i Stanów Zjednoczonych w sprawie dalszego wzmocnienia amerykańskiej obecności. To są dwustronne ustalenia, ale będą one częścią szerszej obecności członków NATO w Europie, w szczególności Stanów Zjednoczonych" - dodał szef NATO. 

Wzmacnianie obecności wojsk NATO w Europie Środkowo-Wschodniej to odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji. Proces taki rozpoczął się po aneksji Krymu i po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy. 

Więcej o:
Komentarze (40)
Andrzej Duda w siedzibie NATO. Spotkanie zamknięte dla mediów. Będzie "nowe otwarcie"?
Zaloguj się
 • laszczyny

  Oceniono 20 razy 16

  Marionetka zwiedza gabinety i się uczy he he, demokracji.

 • hipo krater

  Oceniono 11 razy 9

  Maliniak znowu, na pierwszej linii frontu, pozuje fotografom.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 11 razy 9

  Może go do Guantanamo w końcu wywiozą :-)

 • metaxo

  Oceniono 15 razy 9

  A co tam ta dzidzia będzie robiła? Pokazywała kolekcję długopisów z całego świata?

 • Jan Nowak

  Oceniono 10 razy 8

  Duda człowiek o fizjonomi i mentalności wioskowego głupka.

 • christomoltisanti

  Oceniono 6 razy 6

  Adrian przymierzał nowy kombinezon narciarski ...

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 14 razy 6

  Nowe otwarcie najpierw niech ta Duda uświadomi Amerykanom co to za kraj ta Polska. Żałosny ppowiadacz bajek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX