NATO przechwytuje rosyjskie myśliwce i bombowce nad terytorium Litwy. Dziesięć samolotów w tydzień

Siły NATO w ostatnich dniach przechwyciły aż dziesięć rosyjskich samolotów, które przelatywały nad terytoriami państw bałtyckich.

Ministerstwo obrony Litwy podsumowało ostatnie dni w ramach Baltic Air Policing - NATO-wskiej misji ochrony przestrzeni państw bałtyckich. Od 27 maja do 2 czerwca tego roku NATO-wskie samoloty sześciokrotnie podrywały się, by przechwycić dziesięć rosyjskich samolotów.

27 maja samolot NATO przechwycił rosyjskiego AN-12, lecącego z Kaliningradu na terytorium Federacji Rosyjskiej z wyłączonym transponderem. Trzy dni później samoloty NATO przechwyciły dwa bombowce Su-24 i dwa myśliwce Su-27, które nie utrzymywały kontaktu radiowego, miały też wyłączone transpondery. Tego samego dnia myśliwce NATO napotkały ponownie AN-12.

31 maja przechwycono ponownie Su-24, który latał z i do Kaliningradu, a także IŁ-20. Na koniec, 1 czerwca, przechwycono dwa Su-27B, również lecące do Kaliningradu.

Misja NATO w krajach bałtyckich

Baza misji NATO Baltic Air Policing mieści się w Szawlach na Litwie, ma zapewnić bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, które mają niewystarczające siły powietrzne, by zrobić to same. Do maja tego roku w bazie w Szawlach służyli polscy piloci z myśliwcami F-16.

Obecnie samoloty i obsługę dla Baltic Air Policing zapewniają Węgrzy (wykorzystując myśliwce JAS-39) i Hiszpanie (także z F-16) - stacjonują w Szawlach. Do tego na misji są też Brytyjczycy w estońskiej Amari.

Więcej o:
Komentarze (163)
Litwa. Siły NATO przechwyciły dziesięć rosyjskich samolotów w ciągu tygodnia
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 38 razy 22

  Gwoli ścisłości, wbrew gromkiemu tytułowi, żadne z tych przechwyceń nie miało miejsca nad terytorium Litwy ani innego kraju NATO; wszystkie były w przestrzeni międzynarodowej. Co nb. nie zmienia faktu, że latanie bez zgłaszania cywilnej kontroli planów lotu i z wyłączonymi transponderami - co w wykonaniu Rosjan jest tyleż codzienne, co pozbawione jakiegokolwiek sensu z wojskowego punktu widzenia - to czysty bandytyzm powietrzny, który prędzej czy później skończy się jakąś spektakularną katastrofą (dwa razy o mało się już nie skończył...).

 • macw1975

  Oceniono 20 razy 14

  Serio, panowie dziennikarze? Przechwycono samoloty bojowe, które przelatywały NAD TERYTORIUM innych państw?! Zdajecie sobie sprawę że to bardzo poważne incydenty międzynarodowe o których już by trąbiło CNN czy BBC? Zacytuje "nieco" bardziej profesjonalny serwis aviation24:
  "Pary dyżurne F-16 podrywały się, gdy w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, w bezpośredniej bliskości przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, pojawiały się samoloty bez włączonego transpondera. (...) – To Su-27, Su-24, Ił-20, An-26 czy Ił-78. "

 • ul32

  Oceniono 36 razy 12

  Zaraz się zlecą dzieci konsomołu i będą udowadniać że takie samoloty z wyłączonymi transponderami można kupić w każdym sklepie z takimi samolotami z wyłączonymi transponderami.

 • figa.7

  Oceniono 21 razy 11

  Czytając tego typu bzdety odnoszę wrażenie, że rosyjskie samoloty wzbijają się w powietrze tylko po to, żeby zostały "przechwycone".

 • cob22

  Oceniono 18 razy 10

  Gwoli prawdy wszystkie "przechwycenia" nastapily w przestrzeni miedzynarodowej. Nie tlumaczy to oczywiscie wylaczanie transponderow. Ale taki tytul sprzedaje sie lepiej. Niestety to g...niane dziennikarstwo.

 • bamshe

  Oceniono 11 razy 9

  Przechwycenie Antonowow to jest wyczyn na skalę swiatowa

 • gazkom

  Oceniono 17 razy 9

  Jeśli naprawdę były "nad terytoriami państw bałtyckich", to należało zestrzelić, tak jak Turcy to zrobili. Jeśli jednak lecieli tuż przy granicy, nie przekraczając jej to proszę nie pisać nieprawdy.

 • gabon77

  Oceniono 15 razy 7

  tytuł wprowadza w błąd , rosyjskie samoloty nie latały nad terytoriami państw bałtyckich tylko były w przestrzeni międzynarodowej, a to im wolno - głupota rosjan polega na lataniu bez włączonych transporderów , gdyby wleciały nad terytorium np.Litwy zostały by zmuszone do lądowania w tym państwie lub zestrzelone taka mała różnica a jednak

 • pierre_doleto

  Oceniono 8 razy 6

  Judzenie poraz kolejny.
  Typowy fejknius dla pacanow z Fejzbuka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX