ONZ przekazało Rosji i Syrii współrzędne szpitali, by je chronić. Zostały zbombardowane

Rosja i Syria zbombardowały osiem placówek medycznych na trenach kontrolowanych przez zbrojną opozycję - informują lekarze. Współrzędne geograficzne szpitali zostały udostępnione przez ONZ, by strony konfliktu wiedziały, których miejsc nie bombardować.

Od tygodni lotnictwo Rosji oraz reżimu w Damaszku prowadzi bombardowania w prowincji Idlib. Północny zachód Syrii (przy granicy z Turcją) jest określany jako "ostatni bastion" zbrojnej opozycji. Kontrolują go głównie ugrupowania islamistyczne. Zamieszkują go nie tylko pochodzące stamtąd osoby, lecz także tysiące ludzi, którzy uciekli ze zdobytych przez armię rządową enklaw rebeliantów i dżihadystów. 

ONZ: Niszczenie ośrodków zdrowia to zbrodnia wojenna

"The Telegraph" opisuje, że od początku ofensywy siły rosyjskie i syryjskie zbombardowały 24 placówki medyczne, w tym osiem szpitali, które znajdowały się na ONZ-towskiej liście "demilitaryzacji". Informacje i współrzędne placówek zostały udostępnione, by było wiadomo, że tych miejsc nie można atakować. Celowe niszczenie ośrodków zdrowia jest zbrodnią wojenną w myśl prawa międzynarodowego. Pomimo tego przeprowadzono na nie naloty. 

Pracownik jednej z działających na miejscu organizacji powiedział brytyjskiej gazecie, że udostępnienie współrzędnych nie tylko nie poprawiło bezpieczeństwa, lecz wręcz przeciwnie. Teraz ludzie boją się, że jest jeszcze większe prawdopodobieństwo, iż szpitale staną się celem. - Mieliśmy nadzieję, że jeśli nie da to ochrony, to chociaż zapewni możliwość wyciągnięcia konsekwencji. Że sprawcy zastanowią się dwa razy, jeśli wiedzą, że są obserwowani. Ale tak się nie stało - powiedział Mohammed Katoub z syryjsko-amerykańskiego Towarzystwa Medycznego. Według obserwatorów w ostatnim miesiącu w Idlib zginęło 270 osób. Na nagraniach aktywistów - zbyt drastycznych, by je pokazać - widać ranne dzieci i ciała ofiar, wydobywane spod gruzu przez ratowników. 

Syryjscy aktywiści zarzucają ONZ i społeczności międzynarodowej brak reakcji

Cytowany przez "The Telegraph" przedstawiciel ONZ mówił, że na razie jest "za wcześnie", by stwierdzić, że zbombardowano placówki medyczne z listy "zdemilitaryzowanych". Dodał, że "możliwe", że niektóre z zniszczonych szpitali były na tej liście. Stwierdził, że ONZ jest "ogromnie zaniepokojona" tym, jak wiele placówek medycznych i edukacyjnych stało się celem nalotów w ostatnim czasie. Zapewnił, że doniesienia będą zbadane. 

W piątek odbyła się konferencja syryjskich aktywistów i Obrony Cywilnej (Białe Hełmy). Zarzucali ONZ i społeczności międzynarodowej brak reakcji na wydarzenia w północno-zachodniej Syrii i wzywali media do "spełnienia swojego obowiązku". Poinformowali, że w związku z eskalacją 200 tys. ludzi opuściło swoje domy, by uciec przed bombardowaniami. Zaś obozy uchodźców w regionie są przepełnione. Opisywali, że w Idlib trwa "ciągłe trzęsienie ziemi" od setek bomb. 

Więcej o:
Komentarze (305)
Rosja i Syria zbombardowały szpitale. Współrzędne dostali od ONZ
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 79 razy 13

  Na wojnie nie ma żadnych świętości.
  A Putin nie ma żadnych skrupułów.
  Nad Polską też nie będzie miał.
  Zresztą dlaczego ma mieć... skoro polski rząd nie ma? PIS przerypał uzbrojenie.

 • szczurzec1

  Oceniono 26 razy 12

  Biedni islamiści :( I gdzie się teraz wyleczą?
  Nasz sojusznik, Arabia Saudyjska napier... w Jemenie równo po wszystkim, szpitale, cywile, ale to co innego...

 • lubat

  Oceniono 56 razy 12

  Od początku konfliktu w Syrii"reżym" i Rosjanie bombardują wyłącznie szpitale, szkoły i kościoły. Tak informują "wolne" media. A terroryści są czyści i niewinni. Oni ramię w ramię z siłami postępu z USA i Arabii Saudyjskiej walczą o demokrację.

 • wo151

  Oceniono 52 razy 12

  "..Cytowany przez "The Telegraph" przedstawiciel ONZ mówił, że na razie jest "za wcześnie", by stwierdzić, że zbombardowano placówki medyczne z listy "zdemilitaryzowanych". Dodał, że "możliwe", że niektóre z zniszczonych szpitali były na tej liście..."
  To czemu siejecie fake news?

 • jack_flash

  Oceniono 42 razy 12

  Sadat nie jest swiety, ale tzw. "opozycja" to skrajny ortodoks, Zadna "demokracja", czy organizacje "wolnosciowe". Jesli faktycznie ONZ chcial chronic szpitale to zrobil im przysluge niedzwiedzia. Chociaz znajac podejscie "opozycji" do wartosci zycia ludzkiego, kryja sie za plecami szkol, szpitali i cywilow.
  Syria byla kiedys w miare normalna. Nawet polskie firmy eksportowe prowadzily tam roboty, a rodacy zarabiali tam walute wymienialna. "Wiosna arabska" zaczela sie w 2010 - Syria ponosi tego konsekwencje do dzis.

 • semper.fidelis25

  Oceniono 25 razy 11

  Za to jak bombardują Stejtowieci, to zawsze dla dobra bombardowanych.
  Od kiedy Stejtowieci oraz ich kundle zanieśli do Iraku wolność i demokrację, to zginęło tam ponad milion osób.
  No, ale wolność nie ma ceny. Szczególnie wolność stejtowiecka !

 • kastoripollux

  Oceniono 11 razy 11

  ONZ to jest organizacja do bani. Po trzęsieniu ziemi na Haiti ta organizacja organizowała pomoc dla poszkodowanych w tym kataklizmie. Potem podali, że z kwoty przyznanej na pomoc do zainteresowanych dotarło 7 procent!

 • 31.februarius

  Oceniono 25 razy 9

  "ONZ przekazało Rosji i Syrii współrzędne szpitali, by je chronić. Zostały zbombardowania"

  Dżisas, jakie te oenzed gópje!
  Pszecierz to jasne, rze kacapy tylko nato czekał, rzeby zbombardować noworotki wyżócone z imkóbatoruf na podłogem przez siepaczuf Asada!

  Dobże, rze mó za to te wzguża Golar zabiorom!

 • mamlas_r

  Oceniono 29 razy 9

  powiedział Mohammed Katoub z syryjsko-amerykańskiego Towarzystwa Medycznego.

  To CIA zmieniło nazwę!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX