Partia Brexitu wygrywa wybory do europarlamentu w Wielkiej Brytanii. Wyślą najwięcej deputowanych

Wielka Brytania. Partia Brexitu wygrała w dziewięciu z jedenastu regionów, które brały udział w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tym samym kandydaci eurosceptycznego ugrupowania otrzymają 29 z 70 miejsc przyznanych Wielkiej Brytanii w europarlamencie.

Jak podaje Euro News brytyjska eurosceptyczna partia wyśle do Parlamentu Europejskiego jedną z największych delegacji partyjnych w Europie. Równie dużo deputowanych w Brukseli będzie reprezentowało niemiecki blok CDU/CSU. Partia Nigela Farage’a wygrała w regionach: North East, North West, East of England, Wales, West Midlands, East Midlands, South West, South East oraz w Yorkshire & Humber.

Wielka Brytania. Partia Brexitu z poparciem 31,6 procent wyśle jedną z największych deklaracji posłów do Parlamentu Europejskiego

Po przeliczeniu wszystkich głosów wynika, że na Partię Brexitu zagłosowało 31,6 procent Brytyjczyków. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci Liberalnej Demokracji, na których zagłosowało 20,3 procent wyborców. Trzecie miejsce zajęli politycy Partii Pracy, którą poparło 14,1 procent obywateli, co stanowi dla nich najgorszy od 1910 roku wynik. Na kolejnym miejscu znaleźli się Zieloni, którzy otrzymali 12,1 procent głosów. Ostatnim ogólnoregionalnym ugrupowaniem, który wyśle swoich deputowanych do Parlamentu Europejskiego jest Partia Konserwatywna, na którą zagłosowało 9,1 procent mieszkańców Wielkiej Brytanii.

W Parlamencie Europejskim zasiądzie 29 posłów Partii Brexitu, 16 przedstawicieli Liberalnej Demokracji, 10 deputowanych Unii Pracy, 7 członków partii Zielonych oraz 4 posłów Partii Konserwatywnej. Trzy mandaty dostali także posłowie Szkockiej Partii Narodowej. Do Brukseli po jednym swoim reprezentancie wyślą partie: Plaid Cymru (Walia), Sinn Fein, DUP i Alliance Party (Irlandia Północna).  

Największy spadek poparcia zaliczyła Partia Konserwatywna. Ugrupowanie prowadzone dotychczas przez Theresę May straciło aż 15 miejsc w Parlamencie Europejskim i tym samym do Brukseli wyśle tylko czterech swoich deputowanych. Partia w wyborach zajęła dopiero piąte miejsce, osiągając swój najniższy w historii wynik (liczony od momentu powstania partii w 1834 roku).

Więcej o:
Komentarze (73)
Partia Brexitu wygrywa wybory do europarlamentu w Wielkiej Brytanii. Wyślą najwięcej deputowanych
Zaloguj się
 • mikejar

  Oceniono 19 razy 15

  Od wczoraj Tarczynski sie modli zeby WIELKA BRYTANIA opuscila UNIE bo " KASA SIE NALEZY" a tu nic nie kapie.
  JAK TO SIE DZIEJE ZE TACY LUDZIE DOSTAJA TAKIE POPARCIE>

  DEWOTKI W GUMOFILCACH Z PIS Szydlo , Kempa , Mazurek , Zalewska maja takie poparcie na wsi.

 • ziggybam

  Oceniono 15 razy 11

  Uff... jak dobrze choć trochę pocieszyć się, że wśród rozwiniętych krajów Europy też bywają okresy wzmożenia debilizmu, być może większego niż obecnie w Polsce.

 • cozano

  Oceniono 8 razy 8

  Patrząc się na wyniki wyborów w UK do PE, to właściwie powinny zostać rozpisane nowe wybory parlamentarne. Właściwie konserwatyści utracili mandat do rządzenia, co już udowodnili głosowaniami w sprawie brexitu.

 • tumaxer

  Oceniono 10 razy 8

  Przydałaby im się tam nowa Thatcher, bo ruskie szpiony udające anglików znowu rozrabiają. Niestety, to już nie te czasy...

 • cafecorner

  Oceniono 10 razy 8

  nie wygraliby gbyby Angole nie zablokowali mozliwosci glosowania prawie 3 milionom obywateli EU! Glosowanie powinno byc niewazne i powtorzone.

 • jes-ter

  Oceniono 14 razy 8

  Widać tępota umysłowa wyborców dotyka w podobnym stopniu wyborców z innych krajów jak i w Polsce. Wolą popierać finansowaną przez Rosję partię z "utrzymankiem" prorosyjskiego milionera na jej czele. W Polsce też wygrywa prorosyjskie ugrupowanie walczące z UE.

 • chi-neng

  Oceniono 13 razy 7

  Furiat oszalal z radosci...Pytanie jest tylko, na jak dlugo?

 • marko.s

  Oceniono 10 razy 6

  Na Kremlu feta. Brakuje szampana.
  Jeszcze troszkę a wyjdzie Anglia, Włochy, Grecja a później EU sama się rozpadnie.
  Wschodnia połowa Polski trzyma za to kciuki - gotowa na program rubel +.
  Wybory obserwowałem z Hiszpanii.
  Może to i dobrze bo w kurortach Hiszpańskich popłoch bo nikt nie wie co będzie z anglikami - a jeździ ich tam dużo i nikt nie jest w stanie przewidzieć co będzie dalej.
  Szukają alternatywy patrząc min na nas.
  Oni już przerobili kryzys który myśmy przeszli dzięki rozsądkowi którego widać tym razem zabrakło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX