Włochy. Silvio Berlusconi wraca do gry. Były premier dostał się do europarlamentu

Wybory do europarlamentu 2019. We Włoszech wygrała eurosceptyczna Liga Matteo Salviniego. 10 proc. głosów zdobyła Forza Italia Silvia Berlusconiego, a 82-letni były premier najpewniej zostanie członkiem PE.

Wybory do europarlamentu. We Włoszech z exit polls wynika, że - zgodnie z przewidywaniami - wybory do PE wygrała eurosceptyczna i antyimigracyjna Liga. Sondaże wskazują, że Liga wicepremiera Matteo Salviniego osiągnęła nieco poniżej 30 procent głosów, a więc o kilka mniej niż przewidywano. 

Na drugim miejscu niespodziewanie uplasowała się lewicowa Partia Demokratyczna z wynikiem 22 proc. To w tej chwili druga siła polityczna kraju. Gorszy od przewidywań jest rezultat drugiej partii koalicji rządzącej, Ruchu 5 Gwiazd, który otrzymał około 20 procent głosów, a więc o 12 procent mniej niż w wyborach parlamentarnych 14 miesięcy temu.

Włochy. Wybory do europarlamentu. Silvio Berlusconi wraca do gry

Dobry wynik Forza Italia Silvia Berlusconiego (10 procent) i prawicowej partii Bracia Włoch (6 procent), oznacza, że gdyby były to wybory parlamentarne, centroprawica dysponowałaby bezpieczną większością w parlamencie. Serwis Politico informuje, że sam Berlusconi zdobył mandat europarlamentarzysty. Były premier ma starać się doprowadzić do zerwania sojuszu między prawicową Europejską Partią Ludową (do której należy Forza) a socjaldemokratami. EPL ma zamiast tego - w zamiarze Berlusconiego - stworzyć koalicję ze skrajną prawicą Salviniego.  

Berlusconi trzykrotnie pełnił urząd premiera Włoch, ostatnio w latach 2008-2011. Polityka otacza wiele kontrowersji, w tym oskarżenia o korupcję, skupianie władzy i wpływu na media (jego spółka Mediaset kontroluje kilka z dużych włoskich kanałów TV, a jako premier miał wpływ na media publiczne) oraz seksafery.

Frekwencja wyniosła prawie 60 procent.

Więcej o:
Komentarze (15)
Wybory do europarlamentu 2019. Silvio Berlusconi zostanie europosłem
Zaloguj się
 • loneman

  Oceniono 5 razy 5

  Te wybory to zenada, same skompromitowane postacie pojawiaja sie lub wracaja 😡

 • duath

  Oceniono 3 razy 3

  Hahaha ludzie to jednak d*bil*.

 • race444

  Oceniono 2 razy 2

  Habemus Berlusconi

 • chi-neng

  Oceniono 1 raz 1

  Bubga ...bunga niczym Kuchcinski!

 • dar61

  Oceniono 2 razy 0

  Megaloman Silvio miast w Unii Europy będzie zasiadał w, zdaje się, trzech ławach oskarżonych.

  ****
  Molestowania ortograficzniego red. Patryka S. cd.:
  '...Liga Matteo Salviniego...'
  >>> MATTEA
  Silvia/ Leonarda/ Romea

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX