Wybory prezydenckie na Litwie wygrywa ekonomista Gitanas Nauseda. "Zniknie słowo prowincja"

Ekonomista Gitanas Nauseda wygrywa wybory prezydenckie na Litwie. Według wstępnych danych z blisko trzech czwartych okręgów wyborczych, zdobył on ponad 71 procent głosów. Jego konkurentka, Ingrida Šimonyte przekonała do siebie blisko 28 procent wyborców. Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich na Litwie mają być znane jeszcze dziś wieczorem.

Wstępne dane wskazują na to, że miejsce w fotelu, w którym zasiadała przez ostatnie 10 lat Dalia Grybauskaite zajmie Gitanas Nauseda. On sam powiedział w swoim sztabie, że jest innym człowiekiem niż obecna jeszcze prezydent kraju. Zaznaczył również, że chce wspólnie z innymi instytucjami zmieniać Litwę tak, aby każdy mieszkaniec tego kraju cieszył się szacunkiem.

- Chciałbym, aby słowo prowincja zniknęło. Wszyscy zasługujemy, aby żyć w godności. Nasz kraj osiągnął wiele i mam nadzieję, że nadal będziemy szli do przodu - powiedział Gitanas Nauseda w swoim sztabie wyborczym.

Wybory na Litwie. "Świat jutro będzie nadal istniał"

Pomimo, że ostateczne wyniki wyborów będą znane późnym wieczorem lub w nocy, konkurentka Nausedy, Ingrida Šimonyte poinformowała, że pogratulowała swojemu oponentowi zwycięstwa. - Nie wiem czemu niektórzy komplikują sprawy i wydaje im się, że świat z powodu wyborów się kończy. Świat jutro będzie nadal istniał - powiedziała Šimonyte podczas wieczoru wyborczego na placu przed Pałacem Prezydenckim.

Gitanas Nauseda był doradcą jednego z największych litewskich banków oraz doradcą prezydenta Valdasa Adamkusa. W pierwszej turze 12 maja zdobył 30,9 proc. głosów i niewielką różnicą głosów przegrał z Ingridą Šimonyte.

Więcej o:
Komentarze (1)
Wybory prezydenckie na Litwie wygrywa ekonomista Gitanas Nauseda. "Zniknie słowo prowincja"
Zaloguj się
  • jerzyb-ucholc

    Oceniono 6 razy -2

    Myślę , że Polska wieś ma się dobrze. Nie będzie żadnego oczyszczenia w Kościele , Polacy się pogodzili,że księża będą molestować ich dzieci, w większości bezkarnie kryci przez biskupów a ekonomicznie ciążymy do wschodu. Tylko patrzeć jak wyjdziemy z UE, której po prostu nie będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX