Głowica sztandaru Podhalańczyków w rękach niemieckiej policji. Interweniowało Ministerstwo Kultury

Głowica z orłem ze sztandaru 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, którą wystawił na sprzedaż monachijski dom aukcyjny, po interwencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prokuratury Okręgowej w Warszawie został zabezpieczony przez niemiecką policję.

Głowica z orłem ze sztandaru 1. Pułku Strzelców Podhalańskich pojawiła się w ofercie domu aukcyjnego Hermann Historica w Monachium na początku maja. Jak informowano, sztandar ze srebrnym orłem został przekazany Pułkowi przez prezydenta Ignacego Mościckiego 21 października 1928 roku w Nowym Sączu. 

Jak podaje radio RMF FM, orzeł nie figuruje w katalogu strat wojennych, a jego powojenne losy nie są znane. "Na teren Niemiec orzeł trafił najprawdopodobniej jako trofeum wojenne, choć pasjonaci zwracają uwagę, że była to grabież" - czytamy,

Poseł Arkadiusz Mularczyk poprosił o interwencje w tej sprawie Piotra GlińskiegoMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało się skierować sprawę do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, jako że sztandary jako insygnia jednostek Wojska Polskiego stanowią własność Skarbu Państwa. Złożono również wniosek o wszczęcie procedury europejskiego nakazu dochodzeniowego (END). Był to pierwszy raz, kiedy zastosowano tę procedurę w celu zabezpieczenia obiekty wystawionego na zagranicznej aukcji.

Głowica jest już w rękach policji

Zabytkowy srebrny orzeł został zabezpieczony przez niemiecką policję 22 maja i znajduje się obecnie w jej depozycie. Mimo tego monachijski dom aukcyjny zdecydował się wystawić go na sprzedaż. Głowica z orłem została dziś zlicytowana za 25 tys. euro. Ministerstwo Kultury poinformowało o tym niemieckie organa ścigania.

Więcej o:
Komentarze (103)
Głowica sztandaru Podhalańczyków w rękach niemieckiej policji. Interweniowało Ministerstwo Kultury
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 26 razy 14

  Może ta swastyka, umieszczona w dolnej części głowicy, "zmyliła" Niermców? :-)

 • jurekde

  Oceniono 17 razy 13

  Ta swastyka nie jest niemiecka,"idzie" przeciwnie i jest to stary słowiański znak szczęścia spotykany w wielu góralskich domach!

 • sowielustro

  Oceniono 24 razy 12

  Jak zabrali się za odzyskanie orła Mularczyk z Glińskim, to znowu zapłacimy jak za zbiory Czartoryskich. A czy przypadkiem to nie jest mienie bezspadkowe?

 • jurand48

  Oceniono 29 razy 11

  1 pułk strzelców Podhalańskich powinien bardziej strzec swego sztandaru a przede wszystkim uczestniczyć w zwycięskich bitwach i zdobywać sztandary wrogich jednostek wojskowych a nie gubić własny !!!!

 • deusirae

  Oceniono 18 razy 10

  krzyzyk niespodziany - tak nazywali Podchalanczycy swastyke, bardzo stary znak jeszcze sprzed epoki hitlerowskiej. Czym tu sie podniecac?

 • antipatico

  Oceniono 31 razy 9

  Nie to, takiego skarbu ze swastyką nasze naziole nie wypuszczą z rąk. Zapewne już szykują miejsce w jakiejś świątyni opaczności bożej lub innych łagiewnikach czy licheniu. Będzie jakaś relikwia.

 • pedro.666

  Oceniono 15 razy 9

  Głowice bywają niebezpieczne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX