W czerwcu wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. ustawy o Sądzie Najwyższym

24 czerwca unijny Trybunał Sprawiedliwości ogłosi wyrok w sprawie skargi Komisji Europejskiej na Polskę za ustawę o Sądzie Najwyższym.

Wprawie Warszawa wprowadziła już zmiany do przepisów, umożliwiając powrót do pracy i orzekania sędziom, którzy zostali odesłani na emeryturę, ale Bruksela nie wycofała skargi. 

W tej sprawie znana jest już opinia rzecznika generalnego Trybunału, który nieco ponad miesiąc temu ocenił, że Polska naruszyła unijne prawo przyjmując przepisy dotyczące Sądu Najwyższego. Rzecznik uznał, że ustawa łamała zasadę niezawisłości sędziowskiej i nieusuwalności, podzielił tym samym argumenty Komisji Europejskiej.

Wielka Izba Trybunału nie jest związana tą oceną, to tylko sugestia. Jednak w większości przypadków sędziowie przygotowując orzeczenia korzystają z opinii rzeczników generalnych.

Czytaj więcej: Ustawa o SN sprzeczna z prawem. Takie jest stanowisko rzecznika TSUE. To jednak nie koniec batalii

Sędziowie rozstrzygną spór kompetencyjny

W tej konkretnej sprawie orzeczenie będzie wykładnią dotyczącą uprawnień unijnych instytucji w kwestiach niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. Jeśli sędziowie orzekną zgodnie z opinią rzecznika generalnego, rozstrzygną spór kompetencyjny uznając, że Komisja może ingerować w wymiar sprawiedliwości w państwach członkowskich. To był jeden z powodów dla którego Komisja pozostawiła skargę w Trybunale. 

Polska uważa, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym zakończyła sprawę i skarga powinna była być z Trybunału wycofana. Przedstawiciele rządu w Warszawie wiele razy podkreślali też, że organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencje państw członkowskich i Komisja nie powinna ingerować. 

Więcej o:
Komentarze (13)
W czerwcu wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. ustawy o Sądzie Najwyższym
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 5 razy 5

  Żadne ciało nie ma racji i takich kompetencji jak ma nasz rodzimy rząd , przebija wszystkich nawet dzikie afrykańskie plemiona - ręce opadają .

 • pinio67

  0

  ... i będzie pretekst do wprowadzenia rozdziału XI Konstytucji ...

 • terminator444

  Oceniono 3 razy -1

  Co tam kaczorowi Trybunal Sprawiedliwosci Uni Europejskiej, on przeciez teraz spotyka sie w swoim najwiekszym centrum wladzy - mieszkaniu prezes TK gdzie wspolnie z wasc Morawieckim przy winie patykiem pisanym kresla nowy lad prawny. Coz z tego ze potem jegomosci Ziobro musi odkrecac krecenie licznikow i zniesienie kar dla pedofili!

 • xzyzzy

  Oceniono 3 razy -3

  Jacieniemoge pewnie zaniemoże.

 • onduma

  Oceniono 12 razy -6

  Dlaczego takie trybunaly maja w nazwie "sprawiedliwosc". Moga sie nazywac na przyklad Trybunaly Prawne. Prawo bardzo rzadko ma zwoazek ze sprawiedliwoscią. Prawo zawsze sluzy silniejszym przeciw slabszym i bogatszym przeciw biedniejszym

 • wierze_w_ateizm

  Oceniono 20 razy -12

  Polska wygrała ... !
  dlatego TSUE przesunął termin ogłoszenia wyroku, żeby nie szkodzić koalicji euro-faszystów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX