USA. Stan Waszyngton zalegalizował kompostowanie ludzkich zwłok. "Przyniesie znaczne oszczędności"

Waszyngton stał się pierwszym stanem w USA, który zalegalizowało kompostowanie ludzkich zwłok. Zgodnie z nowym prawem, ludzie mogą teraz zdecydować, że po śmierci ich ciało zostanie przetworzone w kompost.

Proces kompostowania zwłok jest postrzegany jako alternatywa dla kremacji i pochówków, a także jako praktyczna opcja w miastach, w których brakuje gruntów, które można przeznaczyć na stworzenie cmentarzy. Ustawa o możliwości kompostowania ludzkich zwłok została podpisana we wtorek 21 maja przez gubernatora Jay'a Inslee.

USA. W stanie Waszyngton można kompostować zwłoki. Jak przebiega ten proces?

Katrina Spade, która lobbowała za wprowadzeniem prawa o kompostowaniu ludzkich zwłok, założyła firmę, która może być pierwszą w USA, która będzie świadczyć tego typu usługi.

„Rekompozycja stanowi alternatywę dla balsamowania i pochówku lub kremacji. Jest naturalna, bezpieczna, trwała i przyniesie znaczne oszczędności w emisji dwutlenku węgla i użytkowaniu gruntów” - powiedziała Spade dla Agence France-Presse.

Spade tłumaczyła dziennikarzom, jak wygląda proces kompostowania zwłok. Jej firma umieszcza ciało w sześciokątnym stalowym pojemniku wypełnionym lucerną, zrębkami drewna oraz słomą. Pojemnik jest następnie zamykany, a ciało rozkłada się naturalnie w ciągu 30 dni. W wyniku tego procesu otrzymuje się mniej więcej dwie taczki kompostu. Powstały w ten sposób kompost przekazuje się rodzinie, która może rozrzucić go w wybranym przez siebie miejscu lub wykorzystać go do sadzenia kwiatów, warzyw lub drzew - tłumaczy BBC

Stan Waszyngton nie jest jedynym miejscem, gdzie można kompostować ludzkie zwłoki. Taką możliwość gwarantuje także prawo szwedzkie, z kolei Wielka Brytania zezwala na pochówek ciała bez trumny. 

Więcej o:
Komentarze (315)
USA. Stan Waszyngton zalegalizował kompostowanie ludzkich zwłok. "Przyniesie znaczne oszczędności"
Zaloguj się
 • wilq9

  Oceniono 49 razy 33

  A w Alabamie i Georgii zakazano aborcji. Myślę, że Ameryka tak mocno się polaryzuje, że grozi jej kolejna wojna secesyjna

 • starczypl

  Oceniono 41 razy 31

  cóż, jednego jestem pewien, moi synowie nie będą mieli czasu chodzić na mój grób, nie wymagam tego od nich. wole w takim razie być rozsypany po np. spaleniu lub skompostowaniu na łące nad rzeką gdzie chodziliśmy na spacery i biwaki, żeby sobie w tym miejscu ze swoimi dziećmi powspominali. do tej pory zawsze jeżdżę w miejsca, gdzie jeździłem z rodzicami za dzieciaka i tam wracają wspomnienia. grób to głupota

 • miecztemidy

  Oceniono 43 razy 29

  We Włoszech stosowana jest metoda "Kokona". Zwłoki umieszczane są w biodegradowalnej siatce w pozycji embrionalnej i na specjalnym poletku przeznaczonym pod zalesienie zakopuje się ten "kokon" pod nowo zasadzane drzewo. Pożytek dla przyrody i klimatu,a także pomijanie zbędnych wydatków na pomniki ,rytuały i "ekshumacje smoleńskie".

 • ebom

  Oceniono 41 razy 25

  Troche nam zajmie przyzwyczajenie się do takich rozwiązań, ale nie da sie ukryć, że jest to o wiele sensowniejsze niż wypełnienie naczyń krwionośnych konserwantem i zamknięcie w lakierowanym pudle... to dopiero jest dziwne ;) ale póki co jednak wybieram kremację.

 • traszka777

  Oceniono 34 razy 18

  Jeśli z moich szczątków wyrośnie drzewo, to ja będę żył w tym drzewie? To ja wolę to, niż trumnę.

 • nieotake

  Oceniono 17 razy 15

  I tak wszyscy jesteśmy nawozem historii.
  Niektóre gnoje nawet już w stanie rozkładu.

 • marcin_rz

  Oceniono 25 razy 15

  „Synku zjedz marchewkę! No! Za dziadzia, a teraz za babcię!”

 • korekta

  Oceniono 35 razy 15

  🌿🌿🌿
  Jestem za prawem do różnych form pogrzebowych. Osobiście wolę ten pomysł z pakuneczkiem z prochami z których wyrasta drzewko. Jest też technologia przetwarzania prochów w diament. Nie wspominając o prawie do pogrzebu na własnej ziemi. Niestety, w wyznaniowej Polci prawo religijne jest przed prawem człowieka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX