Bojownicy odcięli wodociąg zaopatrujący Trypolis. Nawet 2 mln ludzi bez bieżącej wody

Uzbrojona grupa wdarła się do instalacji, która zaopatruje w wodę część Libii, w tym stolice kraju Trypolis. Ponad dwa miliony ludzi nie ma dostępu do wody. Od kwietnia w kraju trwa eskalacja konfliktu i siły uznawanego przez ONZ rządu w Trypolisie są oblegane przez Libijską Armię Narodową generała Chalifa Haftara.

"Takie ataki przeciwko cywilnej infrastrukturze, która jest niezbędna do przetrwania ludności, mogą być uznane za zbrodnię wojenną" - napisała w oświadczeniu Maria Ribeiro, koordynatorka misji ONZ w Libii. Potępiła ona atak uzbrojonej grupy, która w niedzielę zajęła budynki infrastruktury wodociągowej na południu kraju i zmusiła pracowników do odcięcia przepływu wody. 

Zaatakowana placówka znajduje się na tzw. Wielkiej Sztucznej Rzece, czyli systemie podziemnego transportu wody z południa kraju na północ. Zaopatruje ona w wodę m.in. stolicę w Trypolisie i okoliczne tereny. Jej zablokowanie oznacza odcięcie nawet dwóch milionów ludzi od bieżącej wody - opisuje "The Guardian". Misja ONZ ostrzega, że ataki na system zaopatrywania w wodę zagrażają zdrowiu i higienie ludności i mogą spowodować dalsze cierpienie i migracje w ogarniętym wojną kraju. 

Ludzie w stolicy bez wody

Według brytyjskiego dziennika odpowiedzialni za atak twierdzili, że należą do sił generała Chalifa Haftara. Jego Libijska Armia Narodowa, wspierana m.in. przez Rosję, Arabię Saudyjską i Egipt kontroluje większość kraju, a od kwietnia zaczęła oblężenie kontrolowanej przez armię rządową stolicy. Jednak pojawiły się zaprzeczenia, jakoby to wojsko Haftara było odpowiedzialne za odcięcie wody. "Guardian" zwraca uwagę, że po wznowieniu dostaw wody Haftar może odcinać się od ataku i potępiać go.

Urząd odpowiedzialny za infrastrukturę wodną zapewnił, że zachowuje neutralność w konflikcie i potępił wykorzystywanie dostępu do wody jako elementu walki. "Woda to dar Boga dla wszystkich i nigdy nie powinno się jej wykorzystywać jako karty przetargowej"- oświadczył urząd. 

Mieszkający w Londynie psychiatra Ahmed Sewehli pisał w poniedziałek na Twitterze, że jego rodzina w Trypolisie potwierdza, że nie ma dostępu do wody, a wiele osób nie jest w stanie pozwolić sobie na wodę butelkowaną. 

Tysiące wysiedlonych przez nowe walki

Na początku maja Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywała do "rozejmu humanitarnego" w Libii z okazji Ramadanu. Misja ONZ w Libii wezwała, aby wykorzystać tygodniowy rozejm do dostarczenia pomocy humanitarnej tam, gdzie jest potrzebna, a także do wymiany jeńców i ciał zabitych. W trwających od miesiąca walkach zginęło około 400 osób, a około 55 tysięcy musiało uciekać z domów. Chaos i walki wewnętrzne w Libii trwają od 2011 roku, gdy obalono dyktatora Muammara Kadafiego. 

W rozmowie z IAR Nuri Elghawi, libijski dyplomata ambasady w Warszawie, mówił, iż Chalifa Haftar próbuje teraz wykorzystać Ramadan, by uspokoić sytuację, ale rząd libijski walczy o odsunięcie jego wojsk na obszar, na którym znajdowały się przed 4 kwietnia.

W 2011 roku arabska wiosna obaliła wieloletniego przywódcę Libii, Muammara Kaddafiego. Od tego czasu w kraju cały czas trwają walki grup, które niegdyś wspólnie przeciwstawiły się dyktatorowi. W 2015 roku utworzono rząd jedności narodowej, wspierany przez ONZ. Konkurencyjny rząd w położonym na wschodzie kraju mieście Tobruk nie zgodził się jednak na zrzeczenie się swojej władzy. To właśnie z tą grupą ma być sprzymierzony generał Haftar.

Więcej o:
Komentarze (68)
LIbia. Bojownicy odcięli wodociąg zaopatrujący Trypolis. 2 mln ludzi bez wody
Zaloguj się
 • anita_anita

  Oceniono 32 razy 20

  Podziękowania dla Sarkozy'ego że tak się przysłużył Izraelowi obalając Kadafiego...

 • sqlap72

  Oceniono 27 razy 15

  >....Zaatakowana placówka znajduje się na tzw. Wielkiej Sztucznej Rzece, czyli systemie podziemnego transportu wody z południa kraju na północ...<.
  To właśnie ta Wielka Sztuczna Rzeka, a właściwie sposób sfinansowania jej budowy był powodem zgładzenia Kaddafiego. Bo Kaddafi nie chciał na jej budowę zaciągnąć kredytu w Banku Światowym i uparł się, że Libia sama sobie z budową poradzi, ale zażądał, by kraje zachodnie płaciły mu za ropę złotem , a nie makulaturą drukowaną przez FED.
  >...W 2011 roku arabska wiosna obaliła wieloletniego przywódcę Libii, Muammara Kaddafiego...<
  Alem się uśmiał. Wiosna , a nie Amerykanie,Anglicy i Francuzi pospołu z powodu który podałem powyżej?

 • jami100

  Oceniono 32 razy 14

  To tam gdzie Zachód pod przewodem najbardziej demokratycznego kraju świata zaprowadził prawdziwą demokrację.

 • ugi12

  Oceniono 15 razy 9

  Zbrodnia wojenna?
  Kilka lat temu pewien laureat Pokojowej Nagrody Nobla zbombardował stację wodociągów w Aleppo wyzwalanym przez nielubianego prezydenta i absolutnie nie była to zbrodnia wojenna.

 • blski

  Oceniono 21 razy 9

  Kadafi swietym nie byl, ale dbal o swoich. Przede wszystkim o tych przy pomocy ktorych trzymal wladze, o swa rodzine, swoj szcep, ale tez o reszte ludzi tego kraju.
  Jego rodzina i kolesie mieli sie dobrze, ale w przeciwienstwie do innych satrapow wydaje sie, ze dbal tez o reszte. Libia za krola Idrysa byla najbiedniejszym krajem arabskim, w czasie jego panowania standard zycia osiagnal poziom krajow europejskich. Usilowal tez zjednoczyc swoj kraj i stworzyc cos przypominajacego narod, to pojecie dla Libijczykow jest trudne do zrozumienia (krol Idrys nie chcial byc zadnym krolem Libii [wystarczylo mu to, ze byl emirem Cyrenajki]. Zgodzil sie gdy po 2giej Wojnie Anglicy i Francuzi go do tego zmusili [jezeli nie chcesz to znajdziemy innego]).
  Wydaje sie, ze te paredziesiat lat nie wystarczylo zeby stworzyc narod.
  Kadafi byl despota, tyranem i bandyta ale trzymal swoich pod kontrola. Usilowal wytlumaczyc przywodcom Zachodu co sie stanie gdy jego zabraknie opisujac dokladnie obecny scenariusz (zalew Europy przez nedzazy z Afryki, rozpad i ciagle walki miedzy libijskimi plemionami).
  Nalezy tu wspomniec, ze Khalifa Hagdar jest nie tylko obywatelem USA i agentem CIA ale przeszedl dwu letnie szkolenie w szkole szpiegow i dywersantow w Langley.

 • bardzolysapala

  Oceniono 19 razy 7

  pamiętam jak nasi z Wałesą na czele i Sikorskim po zamordowaniu Kadafiego jezdzili tam jako doradcy do spraw wprowadzania demokracji w Libii. I widać co te... uje tam doradzili.

 • dyfly

  Oceniono 8 razy 6

  Zapraszamy do Europy. Tu wody, jedzenia, mieszkań, smartfonów, kobiet wystarczy dla wszystkich. Refjudżis łelkam !

 • kgbltd

  Oceniono 18 razy 6

  nie rozumiem jak gazeta kogoś kto pozbawia wody 2 miliony osob moze nazwać "bojownikiem"

  Bojownikiem o co? o możliwość zamordowania 2 milionów osób?
  kto to czyta? czy to pismo dla kretynów robione przez kretynów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX