Rok temu ratowali małych piłkarzy z Tajlandii. Teraz dokonali odkrycia w największej jaskini świata

Son Doong, największa jaskinia na świecie, jest większa niż myśleliśmy. Odkrycie to zawdzięczamy nurkom, którzy brali udział w słynnej akcji ratowniczej w Tajlandii.

Jak podaje CNN, trzech brytyjskich nurków, którzy rok temu uratowali chłopców z drużyny piłkarskiej zamkniętych w jaskini w Tajlandii, dokonało niespodziewanego odkrycia. Brytyjczycy eksplorowali największą jaskinię na świecie - Son Doong w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang w Wietnamie. Podczas prac okazało się, że jest jeszcze sporo większa niż dotąd się wydawało.

Podwodna eksploracja

Son Doong została odkryta przez miejscowego rolnika w 1991 r. Ma 9 km długości, 200 m wysokości i 150 m szerokości, a jej dnem płynie podziemna rzeka. Brytyjscy nurkowie, którzy eksplorowali nieznaną dotąd części jaskini, odkryli podwodny tunel, który łączy Son Doong z inną ogromną jaskinią - Hang Thung.

Dotychczas myślano, że Son Doong ma 38,5 milionów metrów sześciennych. Dzięki odkryciu, że jest połączona z Hang Thung wiadomo, że jest o 1,6 miliona metrów sześciennych większa. - To tak, jakby ktoś znalazł bryłę na szczycie Mount Everest i odkrył, że góra jest o kilometr wyższa - powiedział Howard Limbert, specjalista w dziedzinie speleologii, który pomagał w zorganizowaniu ekspedycji brytyjskich nurków

Więcej o:
Komentarze (35)
Rok temu ratowali małych piłkarzy z Tajlandii. Teraz dokonali odkrycia w największej jaskini świata
Zaloguj się
 • monikaaleksandra

  Oceniono 21 razy 11

  Podobno Prezes szuka nowej siedziby. Co się będzie kisił w jakiejś kanciapie na Srebrnej.

 • granatowy tulipan pustynny

  Oceniono 19 razy 9

  Nie trzeba nowych inwestycji są już gotowe tak jak ta jaskinia ,tam po wyborach można wysłać winnych łamania Konstytucji Po przeliczeniu 5 metrów na osobę wystarczy.

 • miszogun

  Oceniono 7 razy 5

  A cop pan na to panie reduktor?
  "Park Narodowy Jaskini Mamuciej (ang. Mammoth Cave National Park) – obejmuje swym obszarem najdłuższą na świecie jaskinię. Park (powierzchnia 214 km²) znajduje się w środkowej części stanu Kentucky około 160 km na południe od Louisville. Park odwiedza rocznie blisko 2 miliony turystów. W 1981 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  Na terenie parku narodowego znajdują się trzy systemy jaskiń: Mammoth Cave System, Crystal Cave System wewnątrz Flint Ridge System oraz Joppa Ridge System. W roku 1972 okazało się, że istnieje połączenie jaskiń Mamuciej i Kryształowej, co tworzy najdłuższy na świecie system korytarzy: ponad 587 km (według nowszych informacji - 610 km)"
  Ja wiem że tu dla niepoznaki podana jest kubatura, ale w Mamucie po prostu nikt kubatury nie liczył, jak i w większości jaskiń jest ona podawana jako informacja marginalna.

 • superpolpol

  Oceniono 12 razy 4

  Jaskinie już dawno odkrył Matołusz!

 • aa1000

  Oceniono 10 razy 4

  Brytyjscy nurkowie odkryli również strój nurka.
  Po monogramie [MM] okazało się, że tam już był pan Morawiecki.

 • bormanek

  Oceniono 3 razy 3

  huraaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
  zmieszczą się wszystkie pisiory!!!!!!!!!!!!

 • expel

  Oceniono 9 razy 3

  A cóż to?! Nie ma tu jeszcze ani jednego frustrata z tekstami typu: "no i po co tam się pchają, komu to potrzebne?", albo: "... a potem moje podatki idą na akcje ratunkowe dla takich głupich ryzykantów"?
  Świat się kończy! Jeszcze trochę, a nie będzie komu głosować na Kaję Godek, a nawet na samego Prezesa!

 • i.l

  Oceniono 5 razy 3

  który łączy Son Doong z inną ogromną jaskinią - Hang Thung. Odkrycie połączenia z inną ,
  to nie do końca odkrycie nowej wielkości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX