Wołodymyr Zełenski rozwiązał parlament. To pierwsza decyzja nowego prezydenta Ukrainy

Wołodymyr Zełenski rozwiązał ukraiński parlament. Poinformował o tym podczas swojego inauguracyjnego przemówienia po złożeniu przysięgi w Radzie Najwyższej. To jego pierwsza decyzja po oficjalnym zaprzysiężeniu na prezydenta Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski ogłosił w poniedziałek, że rozwiązuje ukraiński parlament. Chwilę wcześniej objął urząd prezydenta Ukrainy. Podczas ceremonii zaprzysiężenia Wołodymyr Zełenski zobowiązał się do tego, że będzie strzegł suwerenności i niepodległości kraju.

Wołodymyr Zełenski rozwiązał parlament

Rozwiązuję Radę Najwyższą ósmego zgromadzenia. Chwała Ukrainie!

- ogłosił nowy prezydent Ukrainy tuż po oficjalnym zaprzysiężeniu na prezydenta. Jak podkreślił, w ciągu dwóch miesięcy do końca pracy Rady Najwyższej ukraińscy parlamentarzyści powinni uchwalić szereg niezbędnych ustaw - między innymi ustawę o pozbawieniu parlamentarzystów immunitetu, prawo o odpowiedzialności karnej za nielegalne wzbogacenie oraz ustawę o nowym prawie wyborczym. Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia krytykował dotychczasowe ukraińskie władze. Zapowiedział, że chce wstrzymania ognia w Donbasie i gotów jest do niepopularnych decyzji. Jak jednak zaznaczył, nie może być mowy o utracie ukraińskich terytoriów. 

Zełenski już wcześniej wspominał o tym, że będzie chciał rozwiązać ukraiński parlament. Zełenski mógł pozwolić sobie na taki ruch, ponieważ prezydent ma prawo do skrócenia kadencji parlamentu. Wątpliwości budzi jednak inna sprawa - w ostatni piątek parlament sam się rozwiązał i powinien mieć 30 dni na stworzenie nowej koalicji. Tym samym Zełenski w tym okresie nie powinien mieć możliwości rozwiązania Rady Najwyższej.

Wybory prezydencie na Ukrainie odbyły się miesiąc temu, ale dopiero dziś, w poniedziałek, Wołodymyr Zełenski został oficjalnie zaprzysiężony na prezydenta. Oficjalne wyniki zostały ogłoszone pod koniec kwietnia - Zełenskiego poparło aż 73 proc. głosujących.

Wcześniej pisaliśmy o tym, że prezydent elekt podejrzewał, że termin inauguracji jest przesuwany umyślnie, aby pokrzyżować plany nowemu prezydentowi. Zgodnie z ukraińskim prawem rozwiązanie parlamentu nie może nastąpić później niż sześć miesięcy przed kolejnymi wyborami. Gdyby inauguracja Wołodymyra Zełenskiego odbyła się później niż 27 maja, nie byłoby to możliwe.

Więcej o:
Komentarze (46)
Wołodymyr Zełenski rozwiązał parlament. To pierwsza decyzja nowego prezydenta Ukrainy
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 15 razy 9

  TEN polski, obecny też by należało rozwiązać - bo to w większości banda zaprzańców i watykańskich sługusów.

 • phugoid

  Oceniono 11 razy 7

  no i co to tam zmieni? nic

 • nienoto

  Oceniono 10 razy 4

  Gość dostał ogromny mandat poparcia od Ukraińców, więc ma prawo do takich mocnych kroków.
  Parlament czuł co się święci, więc pewnie dlatego sam się rozwiązał w piątek żeby się zabezpieczyć.
  Teraz będzie próba sił... Ale pewnie wymiękną, właśnie przez to że Zełenski ma poparcie ludzi i politycy mogą się bać tak wystawiać przed kolejnymi wyborami...

 • tomasso_g.pl

  Oceniono 3 razy 1

  Szkoda, że jeszcze nie zabrał rodaków pracujących w Polsce na czarno i tych, którzy kupili wizy pracownicze.

 • ireksz

  Oceniono 5 razy 1

  zycze sukcesow!

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 1

  He, he.....
  Podsypią mu trochę kasy i zaraz zacznie gadać "ludzkim głosem". Bo w normalność na Ukrainie, to już nie wierzę... :-))

 • komentarz.24

  Oceniono 15 razy -1

  Hasło "Chwała Ukrainie!" wraz z odzewem "Bohaterom chwała!" nie jest to slogan antyrosyjskich nacjonalistów z czasów Majdanu, jak błędnie uważa część publicystów.
  Jest to hasło i odzew Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i pochodzi z lat trzydziestych XX wieku. Pierwotnie, gdy funkcję "Wodza Nacji" pełnił Jewhen Konowalec, brzmiało "Chwała Ukrainie! Wodzowi chwała!",
  Obecny odzew pochodzi z lat czterdziestych, po zabiciu przez NKWD Jewhena Konowalca, gdy OUN rozpadł się na dwie frakcje: melnykowców i banderowców; każda z własnym Wodzem. Aby się nie pomylić w głoszeniu chwały właściwego Wodza, wprowadzono neutralny odzew: ""Bohaterom chwała!"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX