USA. Donald Trump ostrzega Iran - "Nigdy więcej nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

Prezydent USA Donald Trump w swoim ostatnim wpisie na Twitterze ostrzegł, że wypowiedzenie wojny Stanom Zjednoczonym będzie "oficjalnym końcem Iranu". Ostrzeżenie Trumpa pojawiło się dwa dni po tym, jak Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ogłosił, że irańskie pociski mogą uderzyć w amerykańskie okręty wojskowe w Zatoce Perskiej.

W niedzielnym wpisie na Twitterze prezydent Donald Trump napisał: "Jeśli Iran chce walczyć, to będzie to ich oficjalny koniec. Nigdy więcej nie groźcie Stanom Zjednoczonym!". Z powodu rosnących napięć między Iranem i USA w ostatnich dniach dyplomaci z ambasady w Bagdadzie oraz pracownicy konsulatu w Irbilu zostali ewakuowani do amerykańskich baz wojskowych.  

Donald Trump ostrzega Iran na Twitterze: "Nigdy więcej nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

Dwa tygodnie wcześniej władze Iranu podjęły decyzję o wycofania się z części zobowiązań umowy nuklearnej zawartej z Chinami, Rosją, Niemcami, Wielką Brytanią i Francją w 2015 roku - wcześniej zrezygnowały z niej także Stany Zjednoczone. Prezydent Iranu Hasa Rowhani zapowiedział, że do pierwszej połowy lipca władze kraju oczekują wypracowania nowych i lepszych warunków umowy.

Jeśli do tego czasu nic się nie zmieni to Iran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu, który jest wykorzystywany przy budowie bomb nuklearnych i produkcji paliwa do reaktorów. Z tego powodu, jak podaje Reuters, władze USA postanowiły już nałożyć na Teheran kolejne sankcje, które mają spowodować izolację ekonomiczną Iranu doprowadzając m.in. do zmniejszenia dochodów związanych z eksportem ropy. 

W maju tego roku rząd Stanów Zjednoczonych zdecydował się wysłać dodatkowe siły wojskowe do Zatoki Perskiej, w których skład wchodzą m.in. lotniskowiec USS Abraham Lincoln czy baterie Patriot. Dodatkowo w Katarze znajdują się już amerykańscy żołnierze, którzy ćwiczą loty na bombowcach i myśliwcach. Działania te są odpowiedzią USA na sygnały świadczące o tym, że Iran przygotowuje się na atak amerykańskiej armii znajdującej się w tym regionie.

Jak podaje BBC amerykańscy śledczy obawiają się, że Iran przesuwa swoje wojska w pobliże wybrzeża Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Potwierdzać to mogą ataki na cztery tankowce znajdujące się na wodach terytorialnych ZEA, do których doszło w zeszłym tygodniu. Do tych działań przyznali się jemeńscy bojownicy Huti, którzy są wspierani przez irański rząd. 

Więcej o:
Komentarze (139)
USA. Donald Trump ostrzega Iran - "Nigdy więcej nie groźcie Stanom Zjednoczonym"
Zaloguj się
 • ostatni_polski_patriota

  Oceniono 41 razy 15

  Retoryka prawdziwego podwórkowego łobuza. Z takich rosną potem tylko bandyci od wymuszeń i haraczy. Kilkanaście lat temu nie przewidziałbym w żadnych domysłach, że USA tak się skur*ią

 • realistas

  Oceniono 17 razy 9

  USA grożą: Rosji, Chinom, Korei Płn, Wenezueli, Kubie, Iranowi i kilku pomniejszym. Gdzie Polska wyśle wojsko jeśli USA rozpoczną wojnę z kilkoma państwami naraz. Ile będziemy musieli zakupić broni w USA by wspomóc USA w zaprowadzaniu demokracji?

 • 31.februarius

  Oceniono 24 razy 8

  No to teraz brakuje już tylko ... ale á propos: jak będzie po arabsku; "Radiostacja Gliwicka"?!

 • kuba_wu

  Oceniono 18 razy 8

  "władze kraju oczekują wypracowania nowych i lepszych warunków umowy"

  Gwoli ścisłości: oczekują od Europy _dotrzymania_ warunków umowy, po tym jak wypowiedział ją Trump. Gdyż obecnie w praktyce Europa ugięła się przed sankcjami, a mechanizm ich (ograniczonego) omijania, który sama zaproponowała, nie działa. Iran oczekuje więc że Europa coś z tym zrobi, skoro sama umowy nie odrzuciła.

  W praktyce więc to jedynie Iran dotrzymuje (na razie) umowy.

 • komentator_2000

  Oceniono 29 razy 7

  Wyślij flotę do Zatoki Perskiej. Miej pretensję, że Iran zapowiada, że będzie się bronić. `MURICA!

 • pedro.666

  Oceniono 26 razy 6

  You talking to me? Iran, are you talking to me?!
  ...pomarańczowy znowu się starych filmów naoglądał?

 • an_ma_o

  Oceniono 34 razy 4

  Ale bylo by great gdyby w koncu ktoś yankesom spuścił WPIE...RDOL porządny

 • byann

  Oceniono 21 razy 3

  Który kraj powstał na ludobójstwie i niewolnictwie, a wmawia wszystkim, ze powstał na wolności i demokracji?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX