Austria. Sypie się rząd. Po nagraniach z imprezy na Ibizie wicekanclerz rezygnuje

Wicekanclerz Heinz-Christian Strache podał się do dymisji po ujawnieniu przez media nagrań z Ibizy. Stwierdził, że na nagraniu zachowywał się "głupio".

Wicekanclerz Heinz-Christian Strache rozmawiał o wsparciu z Rosji dla swojej prawicowo-populistycznej FPOe (Wolnościowa Partia Austrii). Nagranie ujawniły niemieckie media: "Sueddeutsche Zeitung" i "Spiegel". Spotkanie odbyło się w willi na Ibizie kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi w 2017 r. Impreza była zakrapiana alkoholem. Brała w niej udział kobieta podająca się za krewną rosyjskiego oligarchy, która wyraziła chęć inwestowania w Austrii. Dzięki wykupieniu przez nią udziałów w austriackiej gazecie "Kronen Zeitung", FPOe miałaby zyskać wsparcie przed wyborami. Uczestnicy spotkania rozważali szereg możliwości odwdzięczenia się "inwestorce", z których część była - według informacji mediów - nielegalna.

Austria. Wicekanclerz Heinz-Christian Strache do dymisji

Publikacje wywołały pytania o przyszłość kolacji rządzącej FPOe i OeVP (Austriackiej Partii Ludowej) Sebastiana Kurza. 

Strache po ujawnieniu wideo stwierdził, że nie złamał prawa. Według nieoficjalnych doniesień kanclerz Austrii Sebastian Kurz wykluczył jednak dalszą współpracę. W sobotę Heinz-Christian Strache podał się do dymisji. Mediom powiedział, że na nagraniu zachowywał się "głupio" i że popełnił błąd. Stwierdził też, że był celem nielegalnej prowokacji mającej doprowadzić do jego "politycznego zabójstwa". 

Więcej o:
Komentarze (163)
Austria. Sypie się rząd. Po nagraniach z imprezy na Ibizie wicekanclerz rezygnuje
Zaloguj się
 • fakduck

  Oceniono 108 razy 102

  Tam upadnie rząd po nielegalnych propozycjach, a u nas deweloper pozwie poszkodowanego. Taka sytuacja...

 • vegemot

  Oceniono 80 razy 76

  Tak przynajmniej maja jakis honor, tutaj by pewnie darli mordy ze to nie oni na tasmach, ze nic sie nie stalo, wstali z kolan i nie podadza sie do dymisji, bo panstwo dziala wzorowo. Oczywiscie na koncu wspomnienie o winie Tuska. Ciemny elektorat nierobow i prymitywow oczywiscie by to kupil

 • rozterka47

  Oceniono 77 razy 67

  "Wicekanclerz Heinz-Christian Strache rozmawiał o wsparciu z Rosji dla swojej prawicowo-populistycznej FPOe "

  No i czarno na białym widać , kto finansuje kampanie wyborcze prawicowych populistów .

 • van_klomp

  Oceniono 72 razy 60

  Naziolstwo austriackie powinno się uczyć od prezesa i PiSobolszewii. Jak pokażą dowody to zaprzeczaj, jak złapią za rękę to krzycz, że to nie twoja ręka i mów że to spisek lewactwa i środowisk LGBT.

 • metaxo

  Oceniono 55 razy 43

  Całe europejskie prawactwo to płatne pachołki Rosji. Odraza bierze jak widzi się te ryje pierd ..lące o patriotyzmie i "wartościach".

 • dziadekjam

  Oceniono 48 razy 38

  Ależ ci Austriacy wrażliwi! Polscy politycy by mieli z tego tylko ubaw..:-)

 • lieft

  Oceniono 48 razy 32

  Przynajmniej obowiązują tam jakieś normy, zasady, nie jak w polandii, dzicz.

 • obeznany

  Oceniono 31 razy 27

  I tak właśnie funkcjonuje państwo prawa a nie orientalny bantustan sterowany zdalnie przez bezzęnbego nawigatora: Bez żadnego trybu i z pominięciem wszelkich procedur.

 • berserc

  Oceniono 30 razy 26

  Popełnił błąd bo dał się nagrać? Bo Panie Wicekanclerzu najpierw trzeba sobie skroić prokuraturę i wówczas, żadna nagranie nie jest groźne! Działanie znane od czasów Lenina i powielane wielokrotnie na świecie ostatnio w Polsce. A tak? A Antek bezpieczny i śmieje się z zarzutów o współpracę z Putinem. Nie mówiąc już o tym, że trzeba też mieć właściwe zabezpieczenie - np. nagranie z nieletnią prostytutką..... i gra!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX