Budowa Fort Trump w Polsce uzależniona od spłaty roszczeń żydowskich? Naciski części Kongresu

Amerykańscy kongresmeni chcą, by Polska rozwiązała kwestię roszczeń spadkobierców ofiar Holokaustu. W przeciwnym wypadku budowa Fortu Trump w naszym kraju może zostać odroczona - informują amerykańskie media.

Jak podaje portal "The Washingron Free Beacon" jedna z koalicji kongresmenów rozważa wprowadzenie szeregu inicjatyw, które zmuszą administrację prezydenta Donalda Trumpa do wpłynięcia na Polskę w kwestii spłaty roszczeń żydowskich spadkobierców ofiar Holocaustu. Kongresmeni chcą, by kwestie te zostały rozstrzygnięte przed rozpoczęciem budowy bazy Fort Trump w Polsce. 

Fort Trump nie powstanie dopóki nie zostaną uregulowane roszczenia żydowskie? Kongresmeni chcą wyegzekwować ustawę 447

Władze Polski oraz Stanów Zjednoczonych od dawna prowadzą oficjalne rozmowy w sprawie budowy nowej, stałej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce, która miałaby być pierwszą we wschodniej flance NATO bazą działająca w wypadku zagrożenia ze strony Rosji czy Iranu. W tym samym czasie niektórzy członkowie Kongresu zaczynają naciskać na administrację Donalda Trumpa oraz na sekretarza stanu Mike’a Pompeo w kwestii spłaty żydowskich roszczeń przez Polskę.

Jak podaje freebeacon.com Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie ma uregulowanych przepisów dotyczących zwrotu mienia ocalałym z Holokaustu oraz ich rodzinom. Dlatego też Kongresmeni widzą szansę na wyegzekwowanie roszczeń żydowskich wobec Polski właśnie poprzez negocjacje w sprawie Fortu Trump. Jeden z urzędników Departamentu Stanu przyznał: "Departament będzie zachęcał władze Polski, tak samo jak innych regionów, do przedyskutowania zwrotu mienia dla ofiar Holokaustu i ich spadkobierców, dotyczy to głównie zadośćuczynień, ale też edukacji i ochrony dziedzictwa żydowskiego".

We wtorek 24 kwietnia Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła ustawę JUST Act zwaną też ustawą 447, która daje amerykańskiemu Departamentowi Stanu możliwość wspierania organizacji rodzin ofiar Holokaustu w zakresie m.in. odzyskiwania majątków. 11 maja ustawa ta została podpisana prezydenta Donalda Trumpa. Zgodnie z nią w ciągu 18 miesięcy Departament musi przedstawić raport podsumowujący zwrot mienia żydowskiego przez poszczególne kraje. Ustawa 447 nawiązuje do Deklaracji Terezińskiej podpisanej przez 46 państw (w tym przez Polskę) i zakłada zwrot mienia dla rodzin poszkodowanych i samych ofiar Holokaustu.

Więcej o:
Komentarze (637)
Budowa Fort Trump w Polsce uzależniona od spłaty roszczeń żydowskich? Część Kongresu naciska
Zaloguj się
 • anna_pot

  Oceniono 101 razy 85

  Sikorski: - Wiesz, że polsko amerykański sojusz jest nic nie warty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza w Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa.
  Rostowski: - Dlaczego?
  Sikorski: - Bullshit kompletny. Skonfliktujemy się z Rosją, Niemcami, będziemy uważali, że wszystko jest super, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy, kompletni frajerzy.

 • jango33

  Oceniono 72 razy 58

  Prawda jest bolesna ale w czasie wojny ginęli Polacy wyznający judaizm. Ameryka i amerykańscy żydzi wtedy mieli to gdzieś, ich bezczynność sprawiła że zginęło jeszcze więcej Polaków wyznających judaizm. Oto cytat w Wikipedii:

  "28 lipca 1943 roku Karski został przyjęty przez Franklina Delano Roosevelta, prezydenta USA. Polski wysłannik przekazał przedstawicielom najwyższych władz alianckich postulaty przywódców żydowskich o ratunek dla Żydów. Proponował wystosowanie ultimatum wielkich mocarstw wobec Niemiec, że jeżeli nie zaprzestaną mordu na Żydach, zbombardowane zostaną ich miasta. Innym rozwiązaniem byłoby bombardowanie linii kolejowych do obozów zagłady lub dostarczanie broni, pieniędzy oraz paszportów partyzantom i uciekającym przed zagładą Żydom. Podczas tego spotkania w pewnym momencie prezydent Roosevelt przerwał raport polskiego emisariusza na temat Żydów i powiedział: „...Policzymy się z Niemcami po wojnie. Panie Karski, proszę mnie ewentualnie wyprowadzić z błędu, ale czy Polska jest krajem rolniczym? Czy nie potrzebujecie koni do uprawy waszej ziemi?”[15].
  Jan Karski w Ameryce spotkał się z wieloma wybitnymi osobistościami, takimi jak Felix Frankfurter, Cordell Hull, William Joseph Donovan, Samuel Stritch czy Stephen Wise. Przedstawiał swój „raport” wszędzie, gdzie udało mu się dotrzeć – politykom, biskupom, przedstawicielom mediów i przemysłu filmowego z Hollywood oraz artystom. Wyuczył się go na pamięć i streścił w 18 minutach, tak aby nie „nudzić” słuchaczy. Jednak nigdzie nie znalazł zainteresowania tragedią narodu żydowskiego."

 • Mariusz Małecki

  Oceniono 71 razy 55

  Trochę się uśmiałem.
  Z jednej strony pokazali nam środkowy palec i chcą na nas coś wymusić. Z drugiej strony po cwaniacku wydymać.
  Jestem tolerancyjny, ale powoli Żydzi zaczynają mnie wkurzać. Interes Europy jest ważniejszy niż te ich geszefty.

 • 4zero

  Oceniono 59 razy 47

  nawet jak byśmy spłacili te roszczenia (niezasadne wg mnie) to z Fortem Trump będzie jak z tarczą antyrakietową czy offsetem za F16.... czyli wielkie NIC

 • supertiumacz

  Oceniono 54 razy 44

  "by Polska rozwiązała kwestię roszczeń spadkobierców"

  Spadkobiorców?
  O ile wiem, to spadkobiercy w Polsce mogą normalnie dochodzić swoich praw.
  O jakich spadkobierców tu chodzi?
  Przecież ta ustawa dotyczy majątku bezspadkowego.

 • punter

  Oceniono 65 razy 39

  Makrela zwija się ze śmiechu w Berlinie jak czyta, że Polska będzie spłacać amerykańskich Żydów za kamienice zburzone przez SS w Warszawie.

  Oto polityka zagraniczna PIS w swoim apogeum.

 • brutusnaidiotos

  Oceniono 56 razy 38

  Co si.ę ze mną dzieje ? Ile pokładów antysemityzmu odkryłem w sobie ostatnio. Mam 50+ i dopiero teraz widzę że nienawidzę Żydów. Naprawdę przez lata uważałem się za tolerancyjnego człeka teraz szok odkrywam drugą gorszą stronę. Kochani Żydzi naprawdę pracujecie nad moim antysemityzmem.

 • mer-llink

  Oceniono 35 razy 27

  Szantażyk?
  I dlatego pana Dude pilnie wezwano do Waszyngtonu?
  >Zeby stojąc przy biurku DOnalda Trumpa podpisął co każą?
  Na to wygląda...

 • justas32

  Oceniono 44 razy 26

  Bezpieczeństwo Polsce może zapewnić tylko Unia Europejska. Polityka wasalna PiS wobec USA nie sprawdziła się. Precz z Kaczyńskim ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX