W這chy. W Cassino ods這ni皻o pomnik nied德iedzia Wojtka

We W這szech ods這ni皻y zosta drugi ju pomnik upami皻niaj帷y nied德iedzia Wojtka. Mi towarzyszy 穎軟ierzom 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez genera豉 W豉dys豉wa Andersa oraz bra udzia w bitwie o Monte Cassino.

Na trzy dni przed 75. rocznicą bitwy o Monte Cassino w miejscowości Cassino na Piazza XV Febbraio odsłonięty został pomnik niedźwiedzia Wojtka. Rzeźba, przedstawiająca misia stojącego na dwóch łapach, ma prawie dwa metry wysokości i waży około 250 kilogramów. Wykonana została z marmuru z inicjatywy Carlo Marii D’Alessandro, który jest byłym burmistrzem miasta.

Włochy. Pomnik niedźwiedzia Wojtka został odsłonięty w Cassino w ramach obchodów 75. rocznicy bitwy

Jak podaje portal ciociariaoggi.it w uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli m.in. sekretarz stanu ds. dialogu międzynarodowego, córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa - Anna Maria Anders oraz ambasador Polski w Rzymie Szymon Wojtasik. Córka generała Andersa podczas uroczystości podkreśliła, że niedźwiedź Wojtek jest symbolem łączącej Polskę i Włochy przyjaźni: "Nasza historia, a także nasze życie spotkały się dziś, tutaj ponownie". 

Odsłonięcie pomnika niedźwiedzia Wojtka jest jednym z punktów programu obchodów 75. rocznicy bitwę o Monte Cassino. Najważniejsze uroczystości, w których udział wezmą prezydent Polski Andrzej Duda oraz prezydent Włoch Sergio Mattarelli, odbędą się 18 maja na Cmentarzu Polskim na Monte Cassino.

Wojtek był syryjskim niedźwiedziem brunatnym adoptowanym przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa. Miś został odkupiony przez polskich wojskowych od perskiego chłopca za konserwę wołową, tabliczkę czekolady, pieniądze i szwajcarski nóż oficerski. Razem z korpusem niedźwiedź przeszedł szlak bojowy z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt aż do Włoch. Podczas bitwy o Monte Cassino pomagał żołnierzom w noszeniu skrzyń z bronią artyleryjską. Po rozwiązaniu korpusu miś trafił do zoo w Edynburgu, gdzie spędził 16 lat. Pomniki niedźwiedzia Wojtka znajdują się m.in. w Krakowie, Grimsby, Londynie, Żaganiu, Szymbarku, Imoli, Edynburgu, Duns oraz w Cassino.

Wi璚ej o:
Komentarze (39)
W這chy. W Cassino ods這ni皻o pomnik nied德iedzia Wojtka
Zaloguj si
 • zmichalg1

  Oceniono 8 razy 8

  Gdy Wojtek by ma造, do karmienia wystarczy豉 butelka mleka. Gorzej by這, gdy podr鏀. Konieczna by豉 oficjalna porcja. Aby takow uzyska, Wojtek zosta wci庵ni皻y na list 穎軟ierzy i otrzyma stopie kaprala.

 • van Koski

  Oceniono 7 razy 5

  Fajna cekawa historia nied德iedzia Wojtka, zwi您anego z wojskiem na obczy幡ie, o tym powinna wspomnie chocia w dw鏂h zdaniach c鏎eczka tatusia kt鏎y gdyby 篡 to by j spra na kolanie za to, 瞠 przynosi ha鎟a temu nazwisku

 • bacowa

  Oceniono 8 razy 2

  Anders przylecia豉 z USA do W這ch by si produkowa na w豉sny koszt czy jak zwykle na koszt podatnika klas biznes ?

 • siupak1

  Oceniono 1 raz 1

  No i fajnie , tak ma by . Tylko 瞠by oczko si nie odlepi這 temu misiu. Mi鄂i to fajne ch這paki...

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 1

  Dwie uwagi: po pierwsze NIE w 75 rocznic Bitwy, tylko w rocznic ZDOBYCIA Monte Cassino, bo sama bitwa o tzw. Lini Gustawa, kt鏎ej klasztor by ostatnim punktem oporu, trwa豉 od stycznia.

  A po drugie, to nied德ied Wojtek, by przez 穎軟ierzy Andersa zwyczajnie maltretowany. Nie jest tajemnic, 瞠 穎軟ierze poili go alkoholem, dawali mu do jedzenia papierosy i mieli z nim "ubaw po pachy". A po wojnie, bez 瘸dnych ceregieli, po prostu oddali misia do ZOO. :-(

  Ciekawe co na to dzisiejsi "obro鎍y" koni z Morskiego Oka? :-))

 • leoleo

  Oceniono 8 razy 0

  ku..., nie powinien tam sta pomnik brata konusa?

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX