USA ewakuują dyplomatów z Iraku. Niemcy wstrzymują misję szkoleniową. "Niebezpieczna sytuacja"

Amerykański rząd zarządził częściową ewakuację swoich placówek dyplomatycznych w Iraku. Działalność ambasady w Bagdadzie i konsulatu w Erbilu została ograniczona. Z kolei Niemcy zawiesili swoją misję szkoleniową. Decyzje zbiegają się w czasie z rosnącym napięciem na Bliskim Wschodzie związanym z Iranem.

Polecenie wyjazdu z Iraku otrzymali pracownicy, których obecność nie jest kluczowa dla funkcjonowania amerykańskich placówek dyplomatycznych. Zarówno ambasada w Bagdadzie, jak i konsulat w Erbilu zawiesiły wydawanie wiz Irakijczykom. Departament stanu ostrzegł obywateli amerykańskich, że będzie mieć ograniczone możliwości udzielania pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych. Obywatelom Stanów Zjednoczonych zalecono opuszczenie Iraku, unikanie obecności w amerykańskich obiektach i zachowanie szczególnej ostrożności.

Amerykańscy dyplomaci wycofują się z Iraku

W ubiegłym tygodniu sekretarz stanu Mike Pompeo poinformował, że rząd USA otrzymał informacje wywiadowcze dotyczące działań Iranu mogących narazić na niebezpieczeństwo amerykańskie instytucje w regionie oraz ich personel. Potencjalny atak miał rzekomo być wymierzony w wojska amerykańskie w Syrii lub Iraku. W ubiegłym tygodniu szef amerykańskiej dyplomacji odwołał niespodziewanie wizytę w Berlinie i udał się do Bagdadu. Stany Zjednoczone wysłały w rejon Zatoki Perskiej lotniskowiec, bombowce B-52 i systemy rakiet Patriot.

Jednocześnie USA na początku tego miesiąca zaczęły mocniej egzekwować sankcje na irańską ropę. Szereg sankcji Waszyngton nałożył na Iran po tym, jak kraj wycofał się z porozumienia nuklearnego.

"Sytuacja stała się niebezpieczna"

Z kolei Niemcy, jak podaje agencja prasowa DPA, zdecydowały, aby czasowo ze względów bezpieczeństwa wstrzymać misję szkoleniową w Iraku. Ponad 160 niemieckich żołnierzy prowadziło do tej pory ćwiczenia zarówno dla sił zbrojnych podległych rządowi w Bagdadzie, jak i dla irackich Kurdów. Agencja DPA twierdzi, że powodem przerwania misji szkoleniowej jest coraz bardziej niebezpieczna sytuacja w regionie. - Nie ma dowodów, aby szykowane były konkretne ataki na niemieckie cele w Iraku, ale sytuacja stała się na tyle niebezpieczna, że niemieckie siły zbrojne w porozumieniu sojusznikami postanowiły wstrzymać szkolenia - powiedział dziś rzecznik prasowy niemieckiego rządu.

Jego zdaniem zawieszenie misji jest jedynie tymczasowym środkiem ostrożności, a szkolenie można wznowić w ciągu najbliższych kilku dni. W Iraku stacjonuje ponad 160 niemieckich żołnierzy, którzy biorą udział w natowskiej misji szkoleniowej. Misja NATO w Iraku nie ma charakteru bojowego, lecz szkoleniowy. Żołnierze Bundeswery m.in. szkolą irackich instruktorów, którzy następnie będą szkolić tamtejszych żołnierzy.

Więcej o:
Komentarze (74)
USA ewakuuje dyplomatów z Iraku. Niemcy wstrzymują misję szkoleniową. "Niebezpieczna sytuacja"
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 33 razy 11

  Świat oszalał na wszystkich możliwych frontach, bowiem niektóre nacje powybierały szalenców na liderów.

 • dziadekjam

  Oceniono 25 razy 7

  Yankesi to specjaliści od rozwiązywania konfliktów, które sami wywołali. Wnet liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych yankleskim "demokratyzowaniem" świata przekroczy liczbę ofiar holokaustu.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 24 razy 6

  Najpierw rozpoczęli wojnę, teraz się ewakuują.

 • marwel

  Oceniono 37 razy 5

  USA nałożyły sankcje , kiedy z porozumienia wycofał się Iran ? Chyba odwrotnie. Poza tym wszyscy wiedzą że ta wojna to sprawka pejsów, bo nawet się nie kryli z tym. Mam nadzieję że nasze dziady nie zostaną zmuszone dla kabaretu wysłać wojsk do Iranu.

 • szehterozaurusreks

  Oceniono 18 razy 4

  czyli mój scenariusz wędrówki ludów zaczyna się spełniać
  1. armia usa do Polski
  2. armia polska na pierwszą linię walk do Iranu.
  3. żydzi do polin
  4. Polacy do piachu

 • seczytam

  Oceniono 3 razy 3

  Widzę onuce znowu w formie, już nieco przetrzeźwieli po prazdniku 9 maja...

 • claudiusz

  Oceniono 7 razy 3

  Iran miesza jak moze na bliskim wschodzie....w Iraku ...w Jemen...i przede wszystkim w Libanie ,gdzie finansuje terrorrrrystyczna organizacje Hezbolla,ktora de facto rzadzi ogromna czescia Libanu....
  toczy sie walka miedzy Arabia Saudyjska i Iranem o to kto bedzie rozdawal karty w tym rejonie...

 • peer_dolinski

  Oceniono 11 razy 3

  Kretyn trampek narozrabiał, a konsekwwncje ponoszą wszyscy

 • wojtek1506

  Oceniono 11 razy 3

  Wiemy ,wiemy , nasze uległe mięso armatnie już manewruje ,na razie w polin ,ale liczą na szybki transport na Misję Pokojową .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX