Wiadomo, kim jest mężczyzna, który opluł Marka Magierowskiego. Sąd o incydencie: Podłe

To 65-letni Arik Lederman opluł ambasadora Marka Magierowskiego przed ambasadą Polski w Izraelu. Jak podają izraelskie media, mężczyzna został zwolniony z aresztu. Sąd nazwał jego zachowanie "podłym".

Jak podaje "Times of Israel" za incydent przed gmachem polskiej ambasady w Tel Awiwie odpowiedzialny jest 65-letni Arik Lederman, z zawodu architekt. Mężczyzna został zatrzymany niedługo po zajściu. 65-latkowi, jak informuje agencja AP, zasądzono areszt domowy. Teraz, jak podaje izraelska gazeta, sędzia zwolnił mężczyznę, podnosząc, że Lederman nie będzie w stanie przeszkodzić w śledztwie, zważywszy na to, że sprawa jest prosta. Jednocześnie sędzia nazwał incydent "podłym" i "żenującym dla całego Izraela". 

Z oświadczenia adwokata mężczyzny wynika, że jego klient chciał w polskiej ambasadzie zapytać o żydowski majątek, który został w Polsce po II wojnie światowej. Według jego relacji ochroniarz ambasady miał go obrazić, a kierowca Magierowskiego, jadąc samochodem na niego zatrąbił. Gdy Magierowski chciał mu zrobić zdjęcie telefonem, Lederman go opluł. Adwokat 65-latka zapewnia, że jego klient nie wiedział, że w samochodzie jest ambasador.

Anna Azari potępiła incydent przed ambasadą w Izraelu

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari potępiła incydent, do którego doszło przed ambasadą w Tel Awiwie. Polski MSZ przekazał, że dyplomata nie został poszkodowany. "Z przykrością dowiedziałam się o wczorajszym incydencie w Izraelu, podczas którego zaatakowano polskiego Ambasadora pana Marka Magierowskiego. Stanowczo sprzeciwiam się i potępiam tego typu akty przemocy" - napisała w oświadczeniu Anna Azari. Przekazała, że skontaktowała się z polskim dyplomatą i wyraziła oburzenie. Podkreśliła, że służby izraelskie ujęły już sprawcę.

Więcej o:
Komentarze (291)
Wiadomo, kim jest mężczyzna, który opluł Marka Magierowskiego. Sąd o incydencie: Podłe
Zaloguj się
 • mmgazeta

  Oceniono 86 razy 30

  No to teraz wyobraźmy sobie sytuację odwrotną: taki sam napad ale na ambasador Izraela w Warszawie.
  To by się działo!

 • loyer1

  Oceniono 41 razy 23

  Szkoda, że nie ma już z nami prof. Bartoszewskiego, bo, czego jestem pewien po lekturze jego wystąpień w trakcie konferencji w Terezinie w 2009 jak i późniejszych wypowiedzi, spuściłby to całe towarzystwo na drzewo. Bartoszewski od początku odrzucał możliwość zwrotu mienia komukolwiek kto nie był prawowitym właścicielem/spadkobiercą, mając w tym poparcie całej ówczesnej sceny politycznej.
  Z zapisów wystąpień przedstawicieli państw i postanowień konferencji wyłania się dość jednolita narracja odnośnie zagospodarowania środków pozyskanych z mienia bezdziedzicznego, mianowicie mają one służyć przede wszystkim ocalałym z Holocaustu będącym w potrzebie, w dalszej kolejności mają być przeznaczone na edukację o Holocauście itp. Trzeba podkreślić, że nie było ani w wystąpieniach głów delegacji ani w samej deklaracji mowy o przekazywaniu środków jakimś organizacjom żydowskim.
  Bartoszewski w swoich wypowiedziach w trakcie konferencji podkreślał różnice między Polską a innymi krajami europejskimi pod kątem strat zarówno mienia jak i ludzkich, stwierdzając, że Polska była największą ofiarą polityki eksterminacji, zaznaczył też fakt, że walka Polaków nie skończyła się w '45. Poza stwierdzeniem, że proces zwrotu mienia ma oczywiście miejsce, choć jest skomplikowany, kładł przede wszystkim nacisk na obecne zaangażowanie finansowe Polski w utrzymywanie miejsc pamięci, takich jak Auschwitz-Birkenau. Zauważył również, że jest kwestią 20 lat (licząc od tamtych wydarzeń), by nie pozostał przy życiu żaden ocalony z Holocaustu. Zatem brutalny, acz optymistyczny wniosek jest taki, że za ok. 10 lat postanowienia Deklaracji Terezińskiej dotyczące mienia bezdziedzicznego "przedawnią się", bo nie będzie już kogo wspierać tymi środkami.

  Linki dla zainteresowanych:
  Https://www.rp.pl/artykul/329112-Spadki-nie-dla-ocalonych.html
  Http://www.commartrecovery.org/docs/PragueConferenceProceedings.pdf

 • kac

  Oceniono 25 razy 17

  Pan Lederman najwyraźniej nie rozumie co najmniej dwóch spraw, po pierwsze tego, że w Polsce dziedziczą potomkowie i spadkobiercy a nie narody oraz po drugie, tego, że prawo uchwalone w USA nie obowiązuje w Polsce. Widać jak niektórym ręce do kasy świerzbią... smutne to.

 • ustawa447

  Oceniono 41 razy 17

  Przeklejam post, który trafia w samo sedno:
  "Nikt o zdrowych zmysłach nie broni prawowitym żydowskim spadkobiercom dochodzić swoich odszkodowań za utracony majątek. Organizacje żydowskie w USA domagają się od Polski sumy, którą podbito już do kwoty 300 mld U$ mimo, że nikt z żądających tego odszkodowania nie ma ku temu żadnych podstaw prawnych. Nie są to żadni potomkowie rodzin żydowskich, które straciły życie i mienie podczas okupacji niemieckiej. Są to organizacje żydowskie, które opierają swoje żądania jedynie na podstawie etnicznego powinowactwa Żydów amerykańskich z Żydami polskimi. Jest to niebywałe gdyż od czasów rzymskich aż do dzisiaj w każdym cywilizowanym kraju takie roszczenia każdy sąd uznałby za bezprawne. Obrzydliwości dodaje fakt, iż podczas wojny organizacje te nie kiwnęły nawet palcem aby pomóc ginącym w Polsce Żydom, choć wiedziały co się dzieje. Ustawa 447 umożliwia wywierać polityczny nacisk na Polskę w tych bezprawnych roszczeniach."

 • koniuwielki

  Oceniono 29 razy 17

  "Adwokat 65-latka zapewnia, że jego klient nie wiedział, że w samochodzie jest ambasador." A jakie to qwa mac ma znaczenie?? Ambasadora nie wolno a innych już tak?

 • brajanu

  Oceniono 23 razy 13

  Jakiego on majątku w Polsce szuka. Wszystko do Niemiec wywiezione co cenne, a co zostało to ruscy zabrali.

 • berek-oberek

  Oceniono 38 razy 12

  Dlaczego Magierowski chciał faceta nagrać? Chciał wysłać filmik do Ogórek?

 • dziadekjam

  Oceniono 54 razy 12

  "Gdy Magierowski chciał mu zrobić zdjęcie telefonem, Lederman go opluł. Adwokat 65-latka zapewnia, że jego klient nie wiedział, że w samochodzie jest ambasador."
  ==================================================
  Czy to znaczy, że na Polaków nieambasadorów wybrańcy mogą pluć?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX