Atak na Marka Magierowskiego. Jest oświadczenie strony izraelskiej: Jesteśmy wstrząśnięci

Strona izraelska potępiła atak na Marka Magierowskiego. Ambasador RP w Izraelu został zaatakowany pod ambasadą RP w Tel Awiwie we wtorek.

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari potępiła incydent, podczas którego został zaatakowany polski ambasador w Tel Awiwie Marek Magierowski.

"Z przykrością dowiedziałam się o wczorajszym incydencie w Izraelu, podczas którego zaatakowano polskiego Ambasadora pana Marka Magierowskiego. Stanowczo sprzeciwiam się i potępiam tego typu akty przemocy" - napisała w oświadczeniu Anna Azari. Przekazała, że skontaktowała się z polskim dyplomatą i wyraziła oburzenie. Podkreśliła, że służby izraelskie ujęły już sprawcę.

Anna Azari wyraziła również nadzieję, że incydent nie przysłoni tego, co pozytywne w relacjach polsko-izraelskich. "Życzę również panu Ambasadorowi Magierowskiemu, aby podczas swojej misji nadal tworzył mosty między ludźmi dobrej woli w Izraelu i Polsce" - napisała Anna Azari.

"Izrael wyraża pełne współczucie dla polskiego ambasadora oraz jest wstrząśnięty tym atakiem" - poinformował z kolei rzecznik MSZ Izraela, Emmanuel Nahshon.

Izraelskie media o ataku na ambasadora RP Marka Magierowskiego

Według izraelskich mediów, ambasador Marek Magierowski został zaatakowany słownie i fizycznie, m.in. miał zostać opluty, przed gmachem polskiej placówki dyplomatycznej. Jak informuje izraelski dziennikarz Amichai Stein ze stacji KAN News, polski MSZ poinformował go, że rozważa poproszenie władz Izraela o zwiększenie ochrony ambasady RP w Tel Awiwie.

Dziennikarz dotarł także do relacji domniemanego sprawcy, który wkrótce po ataku został zatrzymany przez izraelską policję. Mężczyzna twierdzi, że polski ochroniarz nie wpuścił go do ambasady i nazwał go "Żydem". Powiedział też, że opluł polskiego ambasadora, gdy zobaczył, że ten go nagrywa. Mężczyzna twierdzi, że nie wiedział o funkcji Magierowskiego.

Do ataku na ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego doszło we wtorek przed ambasadą RP w Tel Awiwie. Polski dyplomata nie został poszkodowany. Poprosiliśmy Ministerstwo Spraw Zagranicznych o komentarz. Czekamy na odpowiedź.

Tymczasem MSZ przekazał na ręce Anny Azari stanowisko Polski. "Wyrażamy ubolewanie, że incydent miał miejsce i apelujemy do strony izraelskiej o zabezpieczenie życia, dobra polskich dyplomatów zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym. Prosimy również o jak najszybsze wyjaśnienie sytuacji, która miała miejsce w dniu wczorajszym i przedstawienia nam informacji na ten temat" - poinformowała rzeczniczka resortu dyplomacji Ewa Suwara.

Więcej o:
Komentarze (223)
Atak na Marka Magierowskiego. Jest oświadczenie strony izraelskiej: Jesteśmy wstrząśnięci
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 53 razy 29

  W Izraelu od lat rządzą nacjonaliści. Tak jak w Polsce teraz. Takie ataki z nienawiści nie są niczym zaskakującym. Jest na to odpowiedni klimat społeczny. Tak samo jak w Polsce pod rządami pisu.
  Magierowski mógł się przekonać od drugiej strony jak wygląda miłość bliźniego według nacjonalistów.

 • falbor

  Oceniono 49 razy 29

  o jak dobrz! to p.premier może zawrócić nasz lotniskowiec, który plynął już na m.śródziemne!!

 • cezar85

  Oceniono 65 razy 25

  zebrał żniwo polityki własnej partii

  chociaż w pis'uarze woleliby żeby poległ

 • footprintpl

  Oceniono 31 razy 21

  Kolejne owoce polityki "wstawania z kolan". Teraz jakiś równie mądry w Polsce dla równowagi znieważy Żyda, albo kogoś kogo uzna za Żyda i tak będzie sobie pięknie eskalowało. Politycy zasiali nienawiść, teraz to już samograj, tylko czekać na żniwa...

 • yuo7leo9

  Oceniono 40 razy 18

  Uważam, że taki atak jest godny potępienia. Ale twierdzenie, że "życie ambasadora było zagrożone", jest dość komiczną przesadą

 • karburator_1

  Oceniono 40 razy 12

  O jej, to w sumie takie niefortunne nieporozumienie. Nie to, co oburzająca napaść Judasza.

 • flemming

  Oceniono 17 razy 11

  Oczekuję, że bRudziński zamiast latać Black Howkiem po boiskach w ramach kampanii wyborczej, zaatakuje Izrael.

 • sommers

  Oceniono 20 razy 10

  Wyobraź sobie nagłówki w światowych mediach żydowskich (jak zwykła pisać GW, od Argentyny po Rumunię) gdyby to ambasador Izraela został pobity w Warszawie.
  Trojaczki siekierskich albo bliźniacy innego matrixa nakręciliby zapewne kolejną produkcją po tytułem:
  "polski ksiądz katolik pedofil i antysemita yebany zgwałcił żydowskiego chłopca".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX