Ajatollach Chamenei: Nie będzie wojny z USA. "Wiedzą, że to nie jest w ich interesie"

Najwyższy irański przywódca duchowy zapewnił, że "nie będzie wojny ze Stanami Zjednoczonymi". W ostatnim czasie doszło do zaostrzenia relacji między Teheranem a Waszyngtonem. USA wysłały do Zatoki Perskiej grupę uderzeniową lotniskowca.

Ajatollach Ali Chamenei powiedział, że Iran nie dąży do wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Przemówienie wygłosił w czasie spotkania z najważniejszymi politykami zorganizowanym z okazji ramadanu - tradycyjnego miesiąca postu. - Nie będzie żadnej wojny. My do niej nie dążymy, oni także. Stany Zjednoczone wiedzą, że to nie jest w ich interesie - mówił najwyższy irański przywódca duchowy. Dodał jednak, że jakiekolwiek rozmowy z Ameryką na obecnym etapie nie są możliwe.

Relacje między krajami zaostrzyły się po deklaracji o częściowym zawieszeniu przez Teheran niektórych zobowiązań paktu nuklearnego i nałożeniu przez Waszyngton kolejnych sankcji. Waszyngton po zeszłorocznym wycofaniu się z porozumienia nuklearnego nałożył na Teheran szereg sankcji, a w ostatnim czasie zwiększył także swoją obecność militarną w Zatoce Perskiej. Prezydent Donald Trump przekonywał, że zerwanie przez USA umowy, która wynegocjowała poprzednia administracja, pozwoli przyjąć lepsze porozumienie. Jednak władze Iranu mówią, że negocjowana przez lata umowa była najlepszą możliwą. 

Ataki na tankowce i ropociąg

Napięcie w rejonie Zatoki Perskiej wzrosło również po ataku na cztery tankowce pływające na wodach terytorialnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dwa z nich należały do Arabii Saudyjskiej.
Dzisiaj saudyjskie ministerstwo energetyki poinformowało również o ataku na przepompownie ropy naftowej. Do wysłania dronów z materiałami wybuchowymi przyznali się wspierani przez Iran jemeńscy rebelianci Huti.

Także Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo zapewniał w rozmowie z dziennikarzami, że jego kraj "nie dąży do wojny z Iranem". Dodał jednak, że będzie wywierać presję, by ten kraj "wrócił do grona rozsądnych narodów i przestał grozić swoim sąsiadom oraz rozsiewać destabilizację i terror". 

Więcej o:
Komentarze (48)
Ajatollach Chamenei: Nie będzie wojny z USA. "To nie w ich interesie"
Zaloguj się
 • ziggybam

  Oceniono 19 razy 11

  Dziwne czasy nastały, kiedy to mający zryty religią beret ajatollach mówi spokojniej, rozsądniej i bardzie pokojowo od prezydenta Stanów Zjednoczonych....

 • arwena2010

  Oceniono 10 razy 6

  destabilizacja i terror to odnosi się zdecydowanie do USA.

 • anna.pcz

  Oceniono 16 razy 6

  To tylko wola Izraela, jak będzie - nie opinia Iranu czy chęci USA:)

 • stefan4

  Oceniono 5 razy 5

  > - Nie będzie żadnej wojny. My do niej nie dążymy, oni także.

  Niestety wojny wybuchają nie tylko wtedy, gdy dąży do nich któraś strona. Oni przyślą jakąś flotę dla postrachu, Wy dokonacie jakiejś demonstracji zbrojnej, żeby pokazać, że się nie boicie, dojdzie do jakiegoś starcia, ktoś zginie -- i już ,,honor'' nikomu nie pozwoli się wycofać.

  > Stany Zjednoczone wiedzą, że to nie jest w ich interesie

  Wojny w Afganistanie i w Iraku również nie były w interesie USA jako całości -- ewidentnie kosztowały znacznie więcej niż przyniosły korzyści. Ale dorobiły się na niej niektóre wpływowe firmy, zyskali na znaczeniu wojownicy buszewiccy i wojsko. Trump może chcieć powtórzyć tamtą awanturę.

 • derp973

  Oceniono 9 razy 5

  Tym czasem Hiszpanie pokazali jankesom środkowy palec.
  "Spanish Frigate Peels Off From US Carrier Group Over Iran Conflict Fears"
  www.zerohedge.com/news/2019-05-14/spanish-frigate-peels-us-carrier-group-over-iran-conflict-fears

 • szehterozaurusreks

  Oceniono 10 razy 4

  oczywiście, że nie jest w interesie ale to bezwolne zombie sterowane przez pasożyda, który zagnieździł się w jego mózgu

 • stachkaz47

  Oceniono 12 razy 4

  Także Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo zapewniał w rozmowie z dziennikarzami, że jego kraj "nie dąży do wojny z Iranem". Dodał jednak, że będzie wywierać presję, by ten kraj "wrócił do grona rozsądnych narodów i przestał grozić swoim sąsiadom oraz rozsiewać destabilizację i terror".
  Prawdziwy GOŁĄBEK POKOJU-chyba POKOJOWEGGO NOBLA dostaną :
  TRUMP, POMPEO I PENCE.

 • claudiusz

  Oceniono 6 razy 4

  mieszkajac w Kanadzie od 37 lat mam okazje rozmawiac z ludzmi o roznych pogladach....pare dni temu rozmawialem z Irakijczykiem,ktory powiedzial,ze WSZYSTKIE kraje Bliskiego Wschodu panicznie obawiaja sie wojny z USA.... i z Iranem jest podobnie..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX