27 czerwca poznamy opinię rzecznika unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Chodzi m.in. o KRS

Pełnomocnicy sędziów Sądu Najwyższego i przedstawiciele Komisji Europejskiej zarzucali Krajowej Radzie Sądownictwa upolitycznienie i mówili, że została wybrana z naruszeniem unijnego prawa. Przedstawiciele KRS i strony rządowej odpierali te zarzuty. Podkreślali, że organizacja wymiaru sprawiedliwości leży w gestii państw członkowskich.

W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu obie strony prezentowały we wtorek swoje racje ws. pytań prejudycjalnych polskiego Sądu Najwyższego. Wystosowane w ubiegłym roku pytania dotyczą m.in. niezależności Krajowej Rady Sądownictwa po reformie autorstwa PiS oraz zmian w Sądzie Najwyższym. 

Jarosław Dudzicz z Krajowej Rady Sądownictwa powiedział, że ewentualne orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości może być wątpliwe prawnie. - Może to oznaczać akt ultra vires, czyli wyjście poza swoje kompetencje, bo wymiar sprawiedliwości jest domeną państw członkowskich i nie ma możliwości ze strony Unii, przynajmniej dopóki traktaty nie zostaną zmienione, aby Unia miała mówić państwom członkowskich, jak będą wyglądały ich organy konstytucyjne - powiedział Jarosław Dudzicz. 

Orzeczenie Trybunału będzie miało przełomowe znaczenie?

Natomiast Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy "Wolne Sądy", pełnomocnik sędziów Sądu Najwyższego, uważa, że orzeczenie Trybunału będzie miało przełomowe znaczenie. - Jeżeli Trybunał orzeknie, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, jeżeli KRS nie spełnia standardów europejskich, a sposób jej wyboru jest obarczony pewnego rodzaju grzechem pierworodnym, to rzeczywiście ma to ogromny wpływ na powoływanie sędziów przez tę KRS i może spowodować potrzebę konieczności naprawienia sytuacji - powiedziała Sylwia Gregorczyk-Abram.

27 czerwca poznamy opinię rzecznika generalnego Trybunału, a orzeczenia sędziów należy się spodziewać kilka, kilkanaście tygodni po opublikowaniu tej opinii.

Więcej o:
Komentarze (46)
Opina rzecznika unijnego Trybunału Sprawiedliwości ws. KRS w czerwcu
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 22

  Przecież sami się powołali i sami stwierdzili, że są legalni. Takie Zosie samosie. A brzydka unia nie pozwala się bawić pisiorkom jak chcą.

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 21 razy 11

  Koniecznie powinno zostać podane do wiadomości ETS jak psiapsióła prezesa Żulia Wolfgangowa przy herbatce z guru KRS legalizowali😂

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 20 razy 8

  Na jesień załatwimy PiSokomuchow ich własna KRS😂. Ich kundelki będą skazywać ich jak neofici na wyścigi 👍👍

 • andrew1507

  Oceniono 17 razy 7

  A czy Polacy to zgraja kretynów, która po tym wszystkim pójdzie i zagłosuje na pis poplecznika KK i podstawy układu kaczyzm-katabasy?

  PiS to Kosciól Kościól to PiS , to stado wilków w koloratkach i skórach owczych,
  inaczej mówiąc wataha ………
  Idźcie masowo do każdych wyborów aby wykończyć watahe.

  Franciszku odwołaj ten cały PIC episkopat!!!!!!

 • zyks

  Oceniono 10 razy 6

  Przyzwoite sądy raczej rzadko popierają Zorganizowane Grupy Przestępcze. Zdziwiłbym się, gdyby w przypadku TSUE było inaczej. TSUE nie będzie się chyba sugerował opinią tutejszej farmy trolli (jak na tym forum), podlewanej obficie pisowską gnojówką.

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 16 razy 6

  PiSowskie złogi jak zwykle jak potłuczone. Zajmijcie się swoim przestępczych wychodzeniem piz a kompetencje złodzieje. Bo na jesień my się rym zajmiemy i będzie cienko z wami

 • ochujek

  Oceniono 8 razy 4

  Boją się pisiorki tej Unii i jej organów, boją. Widać to po taśmowych wpisach ich trolli na tym forum. Konstytucji trzeba przestrzegać, a nie obchodzić ją.

 • barakuda62

  Oceniono 8 razy 4

  Dudzicz z Krajowej Rady Sądownictwa powiedział, że ewentualne orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości może być wątpliwe prawnie.
  .....................
  Wydalił z siebie członek(nomen omen) wybrany przez złamanie konstytucji do niekonstytucyjnej grupy znajomych prezesa Wolski

 • szatan2012

  Oceniono 16 razy 4

  dajcie już spokój PiSowczycy, nie harcujcie zachowajcie resztki honoru (może większość z was uratuje dudę), wystawcie leśnego dziadka na żer mediów i prokuratury a nic się wam nie stanie :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX