Szwecja wznawia sprawę oskarżeń o gwałt Juliana Assange'a. Będzie domagać się ekstradycji

Szwedzcy prokuratorzy ogłosili wznowienie postępowania w sprawie gwałtu, o który został oskarżony założyciel portalu WikiLeaks, Julian Assange. Szwecja będzie domagać się ekstradycji mężczyzny. Assange odbywa obecnie w Londynie karę 50 tygodni więzienia za niedotrzymanie warunków zwolnienia za kaucją.

Szwecja będzie domagać się ekstradycji twórcy portalu WikiLeaks Juliana Assange'a. W poniedziałek szwedzcy prokuratorzy ogłosili, że wznawiają sprawę dotyczącą oskarżeń o gwałt. Jak mówiła podczas konferencji prasowej prokurator Eva-Marie Persson, "są uzasadnione przyczyny, by podejrzewać, że Assange dopuścił się gwałtu". - W mojej ocenie, wymagane jest kolejne przesłuchanie Assange'a - dodała. 

Szwedzcy prokuratorzy przedstawili wstępne zarzuty Assange'owi po tym, jak w 2010 r. pojawił się w ich kraju. Zarzuty te mają związek z oskarżeniami dwóch Szwedek, które twierdzą, że są ofiarami przestępstw seksualnych popełnionych przez założyciela WikiLeaks. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. 

Twórca WikiLeaks unika ekstradycji

Julian Assange we wrześniu 2010 r. opuścił Szwecję i udał się do Wielkiej Brytanii. Zamiast stanąć przed brytyjskim sądem w związku z postępowaniem dotyczącym ekstradycji do Szwecji, w 2012 r. schronił się w Ambasadzie Ekwadoru w Londynie i uzyskał azyl polityczny. W kwietniu 2019 r. prezydent Ekwadoru uchylił azyl, a mężczyzna został zatrzymany przez brytyjską policję. Został skazany na 50 tygodni więzienia za niedotrzymanie warunków zwolnienia za kaucją i niestawienie się przed brytyjskim sądem w 2012 roku. 

Assange tłumaczył, że obawiał się, że ekstradycja do Szwecji będzie tylko pierwszym krokiem do przetransportowania go do USA. Tamtejsza administracja oskarża go o ujawnienie tajemnic państwowych i włamanie się do komputera Pentagonu. W Londynie na początku maja odbyła się pierwsza rozprawa ekstradycyjna twórcy WikiLeaks. 

Ostatecznie to brytyjskie władze będą musiały zdecydować, czy zezwolić na ekstradycję Assange'a do Szwecji, czy do Stanów Zjednoczonych. Prawnicy oceniają, że sprawa ewentualnej ekstradycji do jednego z tych krajów może potrwać nawet rok. 

Na portalu WikiLeaks publikowane były zarówno m.in. tajne dokumenty armii amerykańskiej, jak i informacje o sposobach na unikanie płacenia podatków przez najbogatsze osoby na świecie.

Więcej o:
Komentarze (30)
Szwecja wznawia sprawę oskarżeń o gwałt Juliana Assange'a. Będzie domagać się ekstradycji
Zaloguj się
 • mars1977

  Oceniono 10 razy 8

  warto dodać ze nie chodzi o gwałt - kobiety oskarżyły Juliana o seks bez prezerwatywy, po fakcie na który same przyzwoliły !

 • auruss

  Oceniono 8 razy 6

  Najwyraźniej CIA ma tajne więzienia nie tylko w Polsce, po drugiej stronie Bałtyku również.

 • niktalboktos

  Oceniono 8 razy 6

  Pytanie tylko brzmi ile Szwedzi dostali za ten krok od USA. Ile lub co... jeszcze nie spotkałem bezinteresownego Szweda, ani takiego który przejmowal by się sprawiedliwościa. Jak to bylo z Nord Stream I??? O ile mnie pamięć nie myli, najpierw protestowali martwiąc się rzekomo o środowisko, a później gdy Rosja wypłaciła naprawdę duża kasę na rozwój szwedzkich portów, szybciutko się zgodzili... przykłady można mnożyć.

 • szehterozaurusreks

  Oceniono 18 razy 4

  gwałt - stary numer sijajej

 • ateista_antyklerykalny

  Oceniono 5 razy 3

  Komunistów nie ścigają, ale człowieka, który ujawnia brudne sekrety rządu USA, proszę bardzo.

 • ja5569

  Oceniono 4 razy 2

  No, prosze, ten moglby dostac sie do USA bez wizy, a nie chce...

 • facefree

  Oceniono 1 raz 1

  Niech Szwedom wmówi że jest arabem albo murzynem to mu nic nie zrobią za gwałt.Na swoje nieszczęście Assange jest biały to zle wróży jego sprawie.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 2 razy -2

  "Prawnicy oceniają, że sprawa ewentualnej ekstradycji do jednego z tych krajów może potrwać nawet rok"
  A dlaczego sprawa ta ma trwać rok, zamiast dwa tygodnie, góra miesiąc? Szwedzi dostarczają odpowiednie dokumenty, sędzia sprawdza, czy oskarżenie ma jakieś podstawy i wydaje zgodę na ekstradycję, Jeśli ten damski bokser nie zgadza się, składa apelację, sąd wyższej instancji zbiera się, potwierdza orzeczenie niższej instancji, a przed wejściem do sądu stoi samochód, którym odwozi się delikwenta na lotnisko, do samolotu i po sprawie. Albo odwrotnie - sąd nie uznaje żądań Szwedów i też po miesiącu jest po sprawie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX