Prezydent Iranu mówi o "wojnie bez precedensu" i wzywa naród do zjednoczenia

- Presja ze strony wrogów oznacza wojnę bez precedensu w historii naszej rewolucji islamskiej... Ale nie popadam w rozpacz i mam wielką nadzieję na przyszłość oraz wierzę, że możemy pokonać te trudne okoliczności, jeśli będziemy zjednoczeni - powiedział Hasan Rowhani. Wzrasta napięcie na Bliskim Wschodzie po tym, gdy Donald Trump zaostrzył sankcje względem Iranu i nie wykluczył przeprowadzenia operacji militarnej.

Komentując potencjalny konflikt ze Stanami Zjednoczonymi Rowhani zwrócił się do wszystkich ugrupowań politycznych w Iranie. Prezydent porównał obecną sytuację do tej, która miała miejsce na Bliskim Wschodzie w latach 80., w czasie ośmioletniej wojny między Iranem a Irakiem. W trakcie jej trwania zginęło ponad milion ludzi.

- Nie można dzisiaj ocenić, czy sytuacja jest gorsza czy lepsza niż podczas okresu wojny z Irakiem, ale wtedy nie mieliśmy problemów z naszymi bankami, sprzedażą ropy, czy importem i eksportem. Były tylko sankcje za zakup broni - powiedział Rowhani. 

Działania Stanów Zjednoczonych skrytykowali także członkowie irańskiego parlamentu.

- Stany Zjednoczone z jednej strony wysyłają statki wojenne, a drugiej mówią o negocjacjach, podają numer telefonu i proponują rozmowę. Takich deklaracji nie można nazywać szczerymi - powiedział poseł Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego Husssein Naqavi Husseini, cytowany przez agencję INRA.

Napięcie rośnie

Wzrasta napięcie miedzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Waszyngton po zeszłorocznym wycofaniu się z porozumienia nuklearnego nałożył na Teheran szereg sankcji, a w ostatnim czasie zwiększył także swoją obecność militarną w Zatoce Perskiej. Donald Trump zamierza doprowadzić do renegocjacji międzynarodowej umowy nuklearnej z 2015 roku. Tymczasem Iran zagroził powrotem do prac nad wzbogaceniem uranu, jeśli nie otrzyma on lepszych warunków w ramach nowej umowy.

Więcej o:
Komentarze (224)
Prezydent Iranu mówi o "wojnie bez precedensu" i wzywa naród do zjednoczenia
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 31 razy 19

  Irańskie rakiety są wycelowane w amerykańskie miasta, okręty irańskie stoją u wód terytorialnych Stanów.
  Biada nam, oj biada!

 • realistas

  Oceniono 37 razy 11

  Trump chce wojny bo spadają zyski koncernów zbrojeniowych. Wystrzelenie masy pocisków pozwoli na kontynuację produkcji i zyski. Inaczej będzie zapaść.

 • press23

  Oceniono 12 razy 10

  Gdyby doszło do konfliktu USA z Iranem, to byłby bardzo poważny konflikt. Iran to nie jakaś Gwatemala czy San Escobar. Dlatego mimo buńczucznych zapowiedzi, Trump 10x się zastanowi zanim zaatakuje Iran. Z kilku powodów:
  a.) Iran to duży kraj, z potencjałem wojskowym (który szybko może mieć własną broń jądrową)
  b.) Iranczycy na pewno nie ugną się przed Amerykanami bo ich tam po prostu nienawidzą (chociażby za przewroty rządowe w latach 50tych Kermita Roosevelta które zamieniły Iran na kilkadziesiąt lat w krwawą dyktaturę Pahlawich)
  c.) za wspieranie Sadddama przez USA w wojnie z Iranem (tak moi drodzy, mało kto o tym pamięta ale w latach 80tych Irak Saddama był sojusznikiem USA)
  d.) za wspieranie przez USA swoich 2 największych wrogów na Bl. Wschodzie: Izraela i Arabii Saudyjskiej.

 • trasat47

  Oceniono 14 razy 10

  Każdy prezydent USA musi mieć swoją wojnę, a życiorysie spowodowanie śmierci przynajmniej kilkunastu tysięcy ludzi. To jest u nich przepustka do historii

 • leonleonidas

  Oceniono 19 razy 9

  uSSraeici zapewne przedoza dopwody w PowerPoincie ze Iran morduje niemowleta i kobiety w ciazy.

 • chi-neng

  Oceniono 14 razy 8

  Powtarzam, co już raz powiedziałam pod artykułem o koreanskim Kimie, że zaczyna się tworzyć coraz bardziej gorąca atmosfera, coraz bardziej niebezpieczna dla świata, jako, że powody (czytaj; Trump, Kim, Rowhani) tworzące te gorącą atmosferę i obawy o bezpieczeństwo świata, są po prostu NIEOBLICZALNE.

 • jakobhorner

  Oceniono 17 razy 7

  Wojna z Iranem to już nasz koniec, nasz, a przede wszystkim Polski która NA PEWNO się do zawieruchy przyłączy.

 • veni.vici

  Oceniono 17 razy 7

  tak się zastanawiam, co to znaczy ów eufemizm "operacja militarna"? Niemcy w 1939 roku przeprowadzili operację militarną przeciw Polsce, ale świat był na tyle normalny, że nazwano to po prostu napaścią...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX