Bombowce B-52 wys豉ne przez Bia造 Dom dotar造 do bazy USA w Katarze. To reakcja na decyzje Iranu

Ameryka雟kie si造 powietrzne potwierdzi造, 瞠 do ameryka雟kiej bazy lotniczej w Al Udeid w Katarze dotar造 bombowce B-52 wys豉ne tam przez Bia造 Dom. Jak podaje agencja Associated Press, bombowce maj przeciwdzia豉 "nieokre郵onym zagro瞠niom ze strony Iranu".

Bombowce B-52 wysłane przez Biały Dom w celu rozmieszczenia w Zatoce Perskiej dotarły do amerykańskiej bazy lotniczej w Katarze - podały w piątek amerykańskie siły powietrzne.

Według agencji Associated Press, samoloty mają "przeciwdziałać nieokreślonym zagrożeniom ze strony Iranu". Inne bombardiery w środę miały dotrzeć do nieujawnionej lokalizacji w południowo-zachodniej Azji. 

W niedzielę Biały Dom zapowiedział, że wyśle do Zatoki Perskiej grupę bojową lotniskowca Abraham Lincoln i bombowce, aby przeciwdziałać Teheranowi. Administracja prezydenta Donalda Trumpa nie przedstawiła konkretnych szczegółów zagrożenia rzekomo przedstawionego przez Iran. 

Prezydent Iranu stawia warunki

Iran częściowo wycofał się z porozumienia nuklearnego ze społecznością międzynarodową. Poinformował o tym w środę prezydent tego kraju Hassan Rouhani. Chodzi o nadwyżki w produkcji wzbogaconego uranu i tzw. ciężkiej wody. Dotychczas Iran sprzedawał je za granicę, teraz będzie je magazynował. To właśnie wzbogacony uran jest podstawą do produkcji broni atomowej.

Rok po wycofaniu się z porozumienia Stanów Zjednoczonych irański prezydent zażądał, aby pozostałe kraje, które cztery lata temu podpisały się pod dokumentem, spełniły swoje zobowiązania.

Hassan Rouhani powiedział, że jego kraj daje teraz 60 dni Rosji, Chinom i krajom europejskim na wywiązanie się z obietnic. Chodzi głównie o kupowanie zadeklarowanej ilości irańskiej ropy. Jeśli obietnice zostaną spełnione, Teheran znów będzie pozbywał się uranu.

- Nie chcemy zrywać całego porozumienia. Cały świat powinien wiedzieć, że porozumienie nie zostało złamane. To nasz nowy krok w ramach tego porozumienia - powiedział irański prezydent. W podpisanym cztery lata temu dokumencie znajdują się klauzule, pozwalające zawieszać część obowiązków Iranu, gdyby inni sygnatariusze nie wywiązywali się z obowiązków.

Amerykański prezydent Donald Trump oświadczył, że mimo zaostrzenia sankcji, jest gotów do rozmów z Iranem. Nie wykluczył jednak opcji militarnej i podkreślił, że Iran musi całkowicie zrezygnować z programu broni jądrowej.

Prezydent USA przyznał, że istnieje ryzyko konfrontacji zbrojnej obu krajów, ale zapewnił, że nie to jest jego celem. - Chciałbym, żeby do mnie zadzwonili - zadeklarował. - My tylko nie chcemy, żeby mieli broń jądrową. To nie jest wygórowane oczekiwanie. Jesteśmy gotowi im pomóc, bo sytuacja Iranu nie jest zbyt dobra - dodał prezydent USA.

Relacje Iranu z sygnatariuszami porozumienia

Porozumienie nuklearne Iranu ze społecznością międzynarodową podpisano w 2015 roku dzięki staraniom administracji ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy. Dokument miał uniemożliwić Iranowi produkcję broni nuklearnej.

Rok temu z porozumienia wycofała się administracja obecnego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Argumentował on, że Iran oszukuje świat i że prowadzi działania podważające bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie. Zarówno Iran, jak i kraje Unii Europejskiej uznały, że porozumienie nadal będzie obowiązywać, a Unia ustanowiła nawet specjalny mechanizm, dzięki któremu można będzie ominąć amerykańskie sankcje w przypadku współpracy gospodarczej z irańskimi firmami.

Wcześniej zarówno międzynarodowe jak i amerykańskie agencje argumentowały, że Iran przestrzega porozumienia.

Wi璚ej o:
Komentarze (282)
Bombowce B-52 wys豉ne przez Bia造 Dom dotar造 do bazy USA w Katarze. To reakcja na decyzje Iranu
Zaloguj si
 • dobrywujek

  Oceniono 27 razy 19

  Wypier...cie mi z pos康zaniem o ruskich agent闚. Ludzie widz co si 鈍i璚i. Jankesi sa nam potrzebni jak dziura w mo軼ie. Czego si nie dotkn obraca sie w gwno. 1 milion 300 tysi璚y ofiar w Iraku. Rezultat sfa連zowanych przez MI6 i CIA zdj耩 laboratorium chemicznych w Iraku. Demokracja? Nie rozsmieszaj mnie qrwa. Imperializm i po穎ga!

 • andy180812

  Oceniono 25 razy 15

  w tym problem ze caly swiat bierze udzial w amerykanskim imperializmie. polska sie jeszcze tym szczyci albo szczytuje kto jak chce. zupelna tragedia

 • cleon

  Oceniono 31 razy 15

  i tak na naszych oczach po raz kolejny USA wywo逝j wojn w 鈍iecie arabskim…. mo瞠 mi kto powiedzie w czym Saudyjczycy s lepsi od Ira鎍zyk闚? ale z naszej perspektywy, nie patrzmy przez pryzmat 'byznes闚' ameryka雟kich firm...

 • system777

  Oceniono 16 razy 14

  Szykuje si wojna. Andrzej w czerwcu leci do US po informacje ilu Polak闚 wy郵emy na front.

 • mark6

  Oceniono 25 razy 11

  Ulubie鎍y POLACTWA na drodze do wywo豉nia kolejnej wojny!!
  Jakim trzeba by idiot aby tych ameryka雟kich gangster闚 popiera ?

 • baby1

  Oceniono 15 razy 11

  Co by tu jeszcze rozpieprzy!

 • van_norden

  Oceniono 18 razy 10

  A nasze lotniskowce: Wykl皻y i Niez這mny wyp造n窸y z portu w Radomiu

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX