Izraelski polityk: Polacy współpracowali przy tworzeniu i prowadzeniu obozów zagłady

- Polacy wydawali Żydów Niemcom i tym samym wysyłali ich na śmierć. Było wielu polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy ratowali Żydów (...). Ale czy można udawać, że nie było polskich pomocników w obozach zagłady? - mówił w wywiadzie cytowanym przez Onet.pl izraelski polityk Yair Lapid.

Yair Lapid, poseł do izraelskiego Knesetu i były minister finansów w rządzie Benjamina Netanjahu, udzielił wywiadu izraelskiemu dziennikarzowi Nissanowi Tzurowi. Rozmowę opublikował Onet.pl. Polityk odniósł się do kwestii Holokaustu i relacji polsko-izraelskich. 

Obozy zagłady były niemieckie, a Niemcy i hitlerowcy byli głównymi winowajcami. Hitleryzm był ideologią niemiecką, ale obozy powstały przy czynnej pomocy Polaków. Polacy współpracowali przy tworzeniu i prowadzeniu obozów zagłady, Polacy wydawali Żydów Niemcom i tym samym wysyłali ich na śmierć. Było wielu polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy ratowali Żydów i jesteśmy im za to po wsze czasy wdzięczni. Ale czy można udawać, że nie było polskich pomocników w obozach zagłady? Oczywiście, byli!

- stwierdził Lapid. 

Dodał, że "nie przypadkiem hitlerowcy stworzyli swoje centrum zagłady w Polsce". - Wiedzieli, że ludność polska im pomoże - przekonywał polityk. Powiedział, że Niemcy "wiedzieli, że w Polsce jest antysemityzm i miejscowa ludność będzie im pomocna".

To nie pierwsza tego typu wypowiedź Yaira Lapida. W styczniu ubiegłego roku, odnosząc się do nowelizacji ustawy o IPN (zakładającej kary za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie Nazistów), napisał na Twitterze, że "setki tysięcy Żydów zostało zamordowanych bez spotkania nawet jednego niemieckiego żołnierza". "Polskie obozy śmierci istniały i żadne prawo tego nie zmieni" - stwierdził. 

W lutym tego toku pełniący obowiązki szefa MSZ Israel Kac zacytował z kolei słowa prawicowego premiera Izraela Icchaka Szamira, który w 1989 roku powiedział, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Wypowiedź Kaca wywołała falę krytyki, odwołano m.in. szczyt V4 w Jerozolimie. Później Kac stwierdził, że nie zamierza przepraszać i przypomniał, że rzekomo "wielu Polaków" kolaborowało z nazistami.

Więcej o:
Komentarze (696)
Izraelski polityk: Polacy współpracowali przy tworzeniu i prowadzeniu obozów zagłady
Zaloguj się
 • normals76

  Oceniono 117 razy 91

  A czy można udawać, że nie było żydowskich kapo w obozach zagłady i żydowskiej policji, wydającej współbraci w tysiącach? Eeeee tam, można.................

 • pedro.666

  Oceniono 82 razy 72

  Tworzenie niemieckich obozów w Polsce wynikało wyłącznie z LOGISTYKI. Po prostu nie trzeba było za daleko jeździć tymi pociągami.

 • ps11111ps

  Oceniono 73 razy 67

  Czy gdy morderca zawiezie ofiarę do lasu, da jej łopatę i każe własnoręcznie wykopać sobie grób, to czy też powiecie, że ofiara współpracowała przy zbrodni????

 • ireksz

  Oceniono 56 razy 48

  czy nie przypadkiem pierwszy oboz koncentracyjny byl zalozony w Dachau?? w 1933 roku!!!! 6 lat przed wybuchem wojny! praktycznie na przedmiesciach Monachium?? a obozy potem zalozone rzut beretem od Berlina - Sachsenhausen?? w 1936 roku !!! tam tez pomoagali POLACY???? moze on mial namysli Polakow zydowskiego pochodzenia?? to 100% racji oni pomagali,i to bardzo, nawet polskiego film Pianista to pokazuje, polacy tez pomagali ale nie tak jak rzady Francji Wloch Wegier ..... no i sami Niemcy..

 • japka_putina

  Oceniono 37 razy 37

  Można też śmiało powiedzieć, że setki tysięcy Polaków czynnie wspierało hitlerowską machinę wojenną swoją pracą w niemieckich firmach zbrojeniowych, przyczyniając się do zagłady Żydów. Nie ma sensu przy tym wspominać, że była to praca niewolnicza. Można też na nowo zinterpretować fakt, że poinformowani o zagładzie europejskich Żydów ich najbardziej prominentni amerykańscy rodacy nie kiwnęli palcem w bucie, żeby zagładę powstrzymać. Widocznie Polacy za słabo ich do tego namawiali. Tak więc za współwinnego zagłady można uznać Jana Karskiego. To chyba tylko kwestia czasu.

 • domix

  Oceniono 50 razy 34

  Zawsze uważałem, że Polacy powinni odmówić Niemcom stawiania baraków i budowy ogrodzeń w Auschwitz. Powinni też zareagować stanowczą odmową a nie wyciągać zwłoki z komór gazowych i palić je w krematoriach... Tak, Polacy współpracowali... Jakim trzeba być głupim i bezczelnym Żydem aby w ten sposób bredzić???

 • druga_tozsamosc

  Oceniono 46 razy 30

  Żydzi współpracowali przy tworzeniu i prowadzeniu obozów zagłady, Żydzi wydawali innych Żydów Niemcom i tym samym wysyłali ich na śmierć. Było wielu żydowskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy ratowali innych Żydów i jesteśmy im za to po wsze czasy wdzięczni. Ale czy można udawać, że nie było żydowskich pomocników w obozach zagłady?

 • putin2000

  Oceniono 34 razy 26

  Nie warto nawet polemizować z takimi opiniami. Ów polityk sam sobie wystawia świadectwo. Stronnictwa polityczne w Izraelu dzielą się obecnie na skrajną prawicę i jeszcze bardziej skrajną prawicę. Nie ma co szukać z nimi porozumienia. Historię wykorzystują do własnych celów - budowania narracji, że cały świat jest wrogi i tylko żydowscy nacjonaliści obronią Izrael.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX