Iran grozi, że rozpocznie wzbogacanie uranu i stawia ultimatum. Amerykanie wysyłają lotniskowiec

Iran poinformował ambasadorów światowych mocarstw o tym, że zamierza się częściowo wycofać się z porozumienia nuklearnego - podała irańska telewizja państwowa. Jeszcze zanim do tego doszło, Amerykanie wysłali w rejon Bliskiego Wschodu wojsko m.in. lotniskowiec, rozważają lot bombowca B-52.

Jak potwierdza Associated Press, komunikat nadano w środę. W telewizyjnym wystąpieniu na żywo prezydent Iranu Hassan Rouhani postawił ultimatum, że Iran wstrzyma się z wzbogacaniem uranu przez 60 dni. Jeśli do tego czasu nie otrzyma on lepszych warunków w ramach nowej umowy nuklearnej rozpocznie wzbogacanie uranu.

Wzrasta napięcie pomiędzy Iranem i USA

Listy w tej sprawie zostały wysłane do liderów Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Chin oraz Unii Europejskiej. Kraje te zawarły w 2015 r. porozumienie z Iranem, na mocy którego rządzone przez ajatollahów państwo zobowiązało się do ograniczenia procesu wzbogacania uranu w zamian z zniesienie sankcji ekonomicznych. List o wycofaniu się z porozumienia wysłano również do Rosji.

Decyzja podjęta została rok po tym jak Donald Trump wycofał się z umowy. We wtorek wieczorem miała miejsca nagła wizyta szefa amerykańskiej dyplomacji Mike'a Pompeo w Iraku. Spotkanie dotyczyło rosnącej aktywności Iranu w regionie.

Jeszcze zanim Iran poinformował o zamiarze częściowego wycofania się z porozumienia Stany Zjednoczone wysłały w region Bliskiego Wschodu lotniskowiec USS "Lincoln", który brał udział m.in. w wojnie w Zatoce Perskiej oraz bombowce B-52 - samoloty, które mogą przelecieć 16 tys. km i zrzucić 30 ton bomb, jak również przenosić bomby jądrowe. Według oświadczeń amerykańskich polityków ma to być odpowiedź na bliżej niesprecyzowane "niepokojące sygnały" ze strony Teheranu.

 

Więcej o:
Komentarze (119)
Iran grozi, że rozpocznie wzbogacanie uranu i stawia ultimatum. Amerykanie wysyłają lotniskowiec
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 18 razy 12

  No proszę. A Kaczor się głowi, jak sprowadzić do nas US Army. Wystarczy zacząć wzbogacać uran :)

 • jazbieszczad

  Oceniono 25 razy 9

  USA, Iran i broń jądrowa, a ruskie trolle już dostają rozwolnienia z przepracowania.

  Uważajcie, żeby nic nie popuścić.

 • 6drabin

  Oceniono 12 razy 6

  Iran to historyczna Persja.
  Przed wiekami Persowie pokonali imperium babilońskie.
  Ale opis na reaktorze, mają po angielsku a nie po swojemu.

 • omduna

  Oceniono 19 razy 5

  "Iran grozi, że rozpocznie wzbogacanie uranu"

  Jak to "rozpocznie"?
  A niby przestał?
  Żartownisie z tych Irańczyków. :)

 • c.t.k

  Oceniono 21 razy 3

  Amerykanie czują się bezpieczni, ponieważ nic do nich, z Bliskiego Wschodu, nie doleci. No chyba, żeby Izrael....

 • byrcyn11

  Oceniono 24 razy 2

  Obiektywnie rzecz biorąc, to każde państwo które ma możliwości finansowe i naukowe może posiadać taka broń jaką chce. Co to bomba taka czy inna tylko dla wybranych?!

 • leonleonidas

  Oceniono 3 razy 1

  uSSrael bez wojny przypomina rybe wyciagnieta z wody.

 • szeptun919

  Oceniono 7 razy 1

  USA wycofały się jednostronnie z porozumienia z Iranem i to jest OK, ale jeżeli Iran ośmieli się zrobić to samo w rewanżu - to go "w mordę".

  Mentalność i postępowanie KAŁbojstwa coraz bardziej przypomina mentalność i postępowanie niepiśmiennego karbowego z podupadającego majątku na dawnych, polskich kresach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX