USA wysyłają lotniskowiec Abraham Lincoln na Bliski Wschód. "Czytelny sygnał dla Iranu"

Stany Zjednoczone skierowały na Bliski Wschód bombowce oraz lotniskowiec Abraham Lincoln wraz z grupą uderzeniową. Misja ta ma być środkiem odstraszającym wobec Iranu, który według USA może zagrażać amerykańskim interesom w regionie.

Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton, poinformował, że grupa uderzeniowa lotniskowca Abraham Lincoln uda się na Bliski Wschód. Mają mu towarzyszyć krążowniki, niszczyciele i inne okręty, które podobnie jak lotniskowiec Abraham Lincoln znajdują się obecnie na Morzu Śródziemnym. Na Bliski Wschód zostanie także skierowany zespół zadaniowy sił powietrznych składający się z bombowców. 

Lotniskowiec Abraham Lincoln kieruje się na Bliski Wschód. Czytelny sygnał dla Iranu

John Bolton wyjaśnił, że decyzję o wysłaniu amerykańskiej marynarki na Bliski Wschód podjęto "w odpowiedzi na szereg niepokojących i eskalujących oznak i ostrzeżeń". Doradca prezydenta Trumpa zaznaczył także, że celem tego posunięcia jest wysłanie pod adresem Iranu jednoznacznego i czytelnego sygnału, że jakikolwiek atak na amerykańskie interesy lub sojuszników USA spotka się z bezlitosna odpowiedzią. "Stany Zjednoczone nie dążą do wojny z irańskim reżimem, jednak jesteśmy w pełni przygotowani, by odpowiedzieć na każdy atak - zarówno ze strony Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej jak i irańskich sił zbrojnych" - podkreślił doradca amerykańskiego prezydenta.

Stany Zjednoczone zaostrzają sankcję wobec Iranu 

Decyzję o wysłaniu na Bliski Wschód lotniskowca i bombowców podjęto w momencie eskalacji konfliktu w Strefie Gazy. Powiązany z Iranem Hamas ostrzelał z rakiet Izrael, który odpowiedział atakami lotniczymi. Prezydent USA Donald Trump skomentował tę sytuację na Twitterze, pisząc, że Izrael ma jego stuprocentowe poparcie. Relacje między Waszyngtonem a Teheranem uległy pogorszeniu. USA zaostrzyły sankcje wobec Iranu, próbując pozbawić go dochodów z eksportu ropy naftowej. Decyzję władz USA o ograniczeniu handlu ropą skrytykowali szefowa dyplomacji Unii Europejskiej oraz ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. 

* * *

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (138)
USA wysyłają lotniskowiec Abraham Lincoln na Bliski Wschód. "Czytelny sygnał dla Iranu"
Zaloguj się
 • dupajasi0

  Oceniono 34 razy 10

  Ciekawe kiedy wyślą lotniskowiec na Bałtyk? Żeby pilnował zapłaty lipnych odszkodowań za mienie bezspadkowe. ;-)

 • leonleonidas

  Oceniono 18 razy 6

  Tak o jest kiedy ogon macha psem:
  pies USA
  ogon panstwo w Palestynie.

 • pedro.666

  Oceniono 28 razy 6

  Żydzi to jednak geniusze są. Jest ich w USA mniej, niż Polaków, a zmuszają USA do wysłania lotniskowca dla obrony swojego kraju. Wyobrażacie sobie amerykańskich Polaków, którzy zmuszają USA do wysłania lotniskowca pod Kaliningrad?

 • todeskult

  Oceniono 7 razy 5

  "Misja ta ma być środkiem odstraszającym wobec Iranu, który według USA może zagrażać amerykańskim interesom w regionie"

  A to nie w obronie demokracji i światowego pokoju???

 • realistas

  Oceniono 20 razy 4

  „W XX stuleciu Stany Zjednoczone prowadziły wojnę przez 15 procent czasu. W drugiej połowie wieku było to 22 procent. A od początku XXI stulecia, od 2001 roku, Stany Zjednoczone ciągle prowadzą wojnę. Wojna jest istotną częścią amerykańskiego doświadczenia, a jej natężenie stale rośnie. Jest wbudowana w amerykańską kulturę i głęboko zakorzeniona w amerykańskiej geopolityce. George Friedman „Następne 100 lat. Prognoza na XXI wiek. Mocarstwo nad Wisłą?”.

 • ewropejczyk

  Oceniono 17 razy 3

  Cżerski moderatorku, czy wy w Agorze szykujecie Polskę do wysyłania polskich żołnierzy na wojnę o Izrael i ropę?

  Skasowaliście mój komentarz nawołujący, aby Polska nie angażowała się w ten konflikt. Czy to jest już antysemityzm?

 • onduma

  Oceniono 21 razy 3

  'zagrazac amerykanskim interesom w regione Iranu ?". Przeciez to jakas hitlerowska logika ? Za zagrazanie interesu zabicie milionow ludzi. Nie ratowanie zycia. Po prostu biznes im psuja. Na dodatek to nie ich biznes a Izraela

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX