Tragiczne lądowanie płonącego samolotu w Rosji. 41 osób nie żyje. "Niektórzy próbowali wyciągnąć bagaże"

Jak informują rosyjskie służby, 41 osób zginęło w pożarze pasażerskiego samolotu Suchoj Superjet 100, który w niedzielę awaryjnie lądował na płycie moskiewskiego lotniska Szeremietiewo. Wśród ofiar śmiertelnych jest co najmniej dwoje dzieci.

Samolot Suchoj Superjet rosyjskich linii Aerofłot w niedzielę wylądował awaryjnie na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. W samolocie znajdowało się 78 osób - 73 pasażerów oraz 5 członków załogi. 

Russia Plane FireRussia Plane Fire Riccardo Dalla Francesca / AP / AP

41 ofiar śmiertelnych. "Niektórzy w panice próbowali wyciągnąć bagaże"

Rosyjskie władze w niedzielę wieczorem potwierdziły, że w wyniku pożaru samolotu śmierć poniosło 41 osób. - Zgodnie z najnowszymi informacjami śledczych, z 78 osób na pokładzie 37 przeżyło katastrofę - powiedziała Svetlana Petrenko, przedstawicielka Komitetu Śledczego.

Wśród ofiar jest co najmniej dwoje dzieci. Władze mówią też o 12 rannych pasażerach.

Agencja Interfax podała, że 41 pasażerów zginęło. ponieważ wiele osób próbowało wyciągnąć z płonącej maszyny swoje bagaże, co zablokowało wyjście z samolotu innym osobom.

Niektóre osoby w panice próbowały wyciągać z luków swoje bagaże i nie zdążyły uciec z samolotu, jednocześnie tarasujący wyjście pozostałym pasażerom

- Interfax cytuje osobę bezpośrednio związaną z prowadzonym w tej sprawie śledztwem.

Z kolei radio Echo Moskwy poinformowało, że ewakuacja pasażerów i załogi z płonącej maszyny trwała około 55 sekund, przy przewidywanych instrukcją bezpieczeństwa 90 sekundach.

Po wypadku lotnisko Szeremietiewo zostało przejściowo zamknięte. Później port wznowił pracę, ale część samolotów została przekierowana do innych moskiewskich portów.

Pożar na pokładzie samolotu

Maszyna SSJ-100 leciała z Moskwy do Murmańska, ale kilka minut po starcie (ok. godziny 18. lokalnego czasu) piloci zgłosili konieczność awaryjnego lądowania. Według świadków, samolot wykonał kilka kręgów nad lotniskiem Szeremietiewo i zaczął gwałtownie tracić wysokość. Piloci powiadomili kontrolera lotów o konieczności awaryjnego lądowania. Jak się okazało, na pokładzie maszyny wybuchł pożar.

Z informacji rosyjskich mediów wynika, że z powodu trudnych warunków atmosferycznych samolot zdołał wylądować dopiero przy drugiej próbie. Wówczas tył maszyny stał już w ogniu. Samolot miał lądować na płycie lotniska bez wypuszczonego podwozia, które złamało się podczas podchodzenia na pas.

TASS, powołując się na świadków podaje, że część pasażerów wyskakiwała, gdy samolot jeszcze toczył się po pasie startowym. Później ogień objął cały kadłub.

Agencja - powołując się na słowa członków załogi - poinformowała również, że przyczyną pożaru mogło być uderzenie pioruna. Rosyjskie władze i linie Aerofłot nie potwierdzają jednak tych doniesień.

Komitet Śledczy Rosji wszczął postępowanie w sprawie przyczyn katastrofy.

Więcej o:
Komentarze (219)
Tragiczne lądowanie samolotu w Rosji. 41 osób nie żyje
Zaloguj się
 • elinstal

  Oceniono 71 razy 31

  Latający złom. Ten samolot to rosyjski niewypał. Chyba najczęściej psujący się model na świecie. Wyprodukowany w zaledwie 100 egzemplarzach, przy kosztach projektowych sięgających miliarda dolarów. Po 2 tysiącach godzin silniki tej maszyny wymagają generalnego remontu.
  Gdyby nie kopaliny, Rosjanie już dawno by z głodu powymierali. Taka prawda o ich gospodarce i technologii (zaawansowana jedynie ta do zabijania).

 • ralfx

  Oceniono 35 razy 23

  Spłonąć żywcem patrząc jak jakiś debil próbuje wyciągnąć bagaż podręczny... Straszne.. Niewyobrażalne..
  Współczucie i kondolencje dla rodzin.
  Ci zaś, którzy wyszli z bagażem podręcznym powinni zapłacić grzywnę minimum 20 tyś euro i za każdy następny lot przez 20 lat taksa dodatkowa 500 euro za każde rozpoczęte 500km lotu. Dotyczy całej rodziny. Takie globalne 500+. W EUR.
  I nikt nie stanął przy trasach by pomóc chociaż 5-6 osobom wstać..
  Niestety służby Szeremietiewa "chyba" nie do końca zdały egzamin???
  Bagaż podręczny jak widać powinien być bezwzględnie zakazany. Tylko dokument tożsamości. Incydent bodajże hinduskich czy pakistańskich linii gdzie ktoś na YouTube pokazał "ewakuację" z bagażem podręcznym nic nie dał do myślenia liniom lotniczym na świecie.

 • dr.eames

  Oceniono 43 razy 21

  Ten Sperjet miał być nadzieją rosyjskiego przemysłu lotniczego a okazał się dość awaryjnym modelem. Pożar samolotu nie mógł być spowodowany piorunem, takie wypadki praktycznie się nie zdarzają.

 • wilnianka03

  Oceniono 28 razy 16

  Parę godzin temu czytalam komentarze litewskich debili, ktorzy cieszyli się z nieszczęscia rosyjskich pasažerow. Ale widzę, že ich (debili) i w Polsce wcale nie mniej!

 • pollion1

  Oceniono 23 razy 15

  Komentarze pełne empatii ,tu bije serce Polski a tak po ludzku to nie wstyd wam ?Smoleńsk miesięcznice rocznice i inne cuda ,podaję dalej ....29 października lecący z Dżakarty na Jawie na Sumatrę Boeing 737 MAX 8 wkrótce po starcie runął do morza w odległości około 15 kilometrów od brzegu. Nie ocalał nikt spośród łącznie 189 pasażerów i członków załogi. Mkomentarze typu eee to muslimy 1200 komentarzy żeden z wyrazami wspolczucia ........
  Nikt nie przeżył katastrofy samolotu Ethiopian Airlines, który w niedzielę 10 marca rozbił się niedaleko stolicy Etiopii, Addis Abeby. Na pokładzie było 157 osób. Wśród ofiar jest dwóch obywateli Polski. Jak wyżej poza tym że czarni i dzikusy
  ....
  Oj wy wybrańcy świata papugo narodów i bijące serce .....miejcie to serce

 • snooka

  Oceniono 49 razy 15

  No patrz pan - a jak ruskie zabili 271 osób lecących na wakacje do Malezji to putlerowskie trolle pisały: "BUK tak chciał".

 • hatteras

  Oceniono 22 razy 14

  Wyrazy wspolczucia dla rodzin i bliskich.

 • rubber

  Oceniono 14 razy 12

  Samolot ladowal na dwa razy, po pierwszym przyziemieniu poderwal sie i przyziemil ponownie z dużą siłą i to po tym drugim wybuchł gwaltowny pożar. Widac to na filmie, teorie z piorunem mozna już odpuscic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX