Wielka Brytania. Szkocki sąd zgodził się na ekstradycję Polaka. To może uruchomić falę podobnych decyzji

Szkocki sąd wydaje zgodę na ekstradycję polskiego przestępcy, odrzucając wątpliwości obrony dotyczące praworządności nad Wisłą.

Dziennik "The Scotsman" donosi o wyroku sprzed tygodnia, w którym - ze względu na czysto kryminalny charakter zarzutów - sąd zgadza się na deportację Polaka. W szkockim systemie prawnym, opartym na precedensach, otwiera to drogę do podobnych rozstrzygnięć w przyszłości. Na rozpatrzenie czeka jeszcze niemal 50 podobnych spraw.

W Polsce Patryk M dostał w 2011 roku wyrok w zawieszeniu za włamanie i kradzież. Chodzi między innymi o przywłaszczenie sobie kabli telekomunikacyjnych o wartości ponad 16 tysięcy złotych. Polska policja
stawia mu zarzuty, dokładając jeszcze jeden: jazdę po pijanemu. Groziło mu odwieszenie wyroku, bo potem - według policji- przyłapano go na jeździe bez ważnego dokumentu. Uciekł więc do Szkocji.

Cztery lata później Polak został aresztowany na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania. Jego prawnicy przekonywali, że do ekstradycji nie powinno dojść, bo reformy sądownictwa w Polsce nie gwarantują sprawiedliwego procesu.

Na rozpatrzenie czeka 48 spraw o ekstradycję

Tydzień temu sąd w Edynburgu nie zgodził się z tą linią obrony. Podkreślił w wyroku, że Komisja Wenecka, Komisja Europejska czy Amnesty International były krytyczne wobec zmian, przeprowadzonych w sądownictwie przez polski rząd. Ale zastrzegł, że akurat w sprawie Patryka M. zarzuty są czysto kryminalne, a nie polityczne.

Podobnych spraw jest w Szkocji jeszcze 48. A, jak pisze "The Scotsman", w tutejszym systemie prawnym wyrok toruje do drogę do podobnych rozstrzygnięć w przyszłości.

Według ostatnich danych, ponad połowa wniosków o ekstradycję, które trafiają do Szkocji, pochodzi z Polski. Polacy są tu największą grupą imigrantów z państw Unii Europejskiej. Na liście zarzutów figurujących we wnioskach jest między innymi molestowanie seksualne, przestępstwa związane z narkotykami, niepłacenie alimentów czy włamania.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (76)
Wielka Brytania. Szkocki sąd zgodził się na ekstradycję Polaka
Zaloguj się
 • state77

  Oceniono 16 razy 8

  Niech wyślą spowrotem katolicki kwiat narodu do ziemi świętego Jana Pawła II, tam wśród swoich nie zgnije.

 • facio60

  Oceniono 27 razy 5

  A my powinniśmy gościa nie przyjmować argumentując, że sądy rzeczywiście jeszcze w Polsce nie funkcjonują. I tak we wszystkich, podobnych sprawach. W ten sposób można pozbyć się mnóstwa bandziorów i tym podobnego badziewia. A zachód jak to zachód. Tępy i uczulony na Polskę, więc wszystko łyknie.

 • icc217

  Oceniono 6 razy 4

  Jeszcze jeden Patryk, Rafal, Kamil …. do pierdla !

 • augenthaler

  Oceniono 9 razy 3

  Ale ten precedens dotyczy tylko Szkocji. System prawny w Szkocji jest całkowicie niezależny od angielsko-walijskiego.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 23 razy 3

  Długie ręce mam Jarosław, skoro podporządkował sobie sąd nawet w odległej Szkocji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX