Konflikt w sprawie inauguracji Zełenskiego. Prezydent rozwiąże parlament?

Nie ma porozumienia w sprawie daty inauguracji nowego prezydenta Ukrainy. Zgodnie z ukraińską konstytucją musi ona nastąpić w ciągu 30 dni po oficjalnym opublikowaniu wyników wyborów, tj. do 2 czerwca. Jeśli inauguracja Zełenskiego odbędzie się przed 27 maja nowy prezydent będzie mógł rozwiązać parlament.

Prezydent elekt Wołodymyr Zełenski spotykał się w sprawie daty inauguracji z szefami niektórych frakcji ukraińskiego parlamentu, czyli Rady Najwyższej. To parlament ma bowiem wyznaczyć datę zaprzysiężenia prezydenta. Na spotkanie z prezydentem elektem nie przyszli jednak szefowie rządzących frakcji - Bloku Petra Poroszenki i Frontu Ludowego.

Nowy prezydent rozwiąże parlament?

Zełenski powiedział przewodniczącym pozostałych frakcji, że chce, aby datą jego inauguracji był 19 maja. Jak mówił po spotkaniu, wyjaśnił, że musi znać termin inauguracji, ponieważ jest w kontakcie z gośćmi zagranicznymi, którzy chcą przyjechać na inaugurację i muszą ustalić swój grafik.

Zełenski podkreśli jednak, że wśród parlamentarzystów nie ma zgody co do zaproponowanej daty. Dlatego, jak powiedział, w tej sprawie należy poczekać do 14 maja, czyli do najbliższego posiedzenia Rady Najwyższej, kiedy termin inauguracji będzie poddany pod głosowanie.

Prezydent elekt nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie, czy zamierza rozwiązać parlament, o czym wspominał w swoich wcześniejszych wypowiedziach. Formalnie, aby mógł to uczynić, jego inauguracja powinna się odbyć do 27 maja, ponieważ rozwiązanie parlamentu jest możliwe zgodnie z prawem nie później niż sześć miesięcy przed kolejnymi wyborami.

Wołodymyr Zełenski został w zeszłym miesiącu wybrany na prezydenta Ukrainy, uzyskując 73 procent głosów poparcia.

***

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (49)
Ukraina. Konflikt w sprawie inauguracji Zełenskiego. Prezydent rozwiąże parlament?
Zaloguj się
 • polskirozlamacz

  Oceniono 20 razy 14

  Nie po to przedłużali oficjalne ogłoszenie wyników żeby teraz przyspieszać zaprzysiężenie prezydenta. Zrobią to w ostatnim możliwym terminie, aby nie mógł przyspieszyć wyborów parlamentarnych, które jego nowe ugrupowanie musiałoby wygrać - na fali popularności nowego prezydenta.

 • abszperwentyl

  Oceniono 20 razy 12

  Ukraina przypomina Polskę przedrozbiorową, jest tam tych 20-30 oligarchów niczym naszych magnatów, którzy kradną ile wlezie osłabiając państwo. Rosja z tego korzysta. Ludzie to widzą i mając dość tej złodziejskiej swołoczy postanowili wybrać kogoś spoza układu czyli Zełeńskiego.

 • 31.februarius

  Oceniono 19 razy 7

  Jeżeli facio myślał choć przez chwilę, że warcholnia rada da się dobrowolnie, sześć miesięcy wcześniej, oderwać od koryta, to musi być też przekonany, iż Ziemia to wielka tarcza unoszona na grzbietach trzech lewiatanów!

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy 7

  No to raczej zaprzysiężenie będzie po 27 maja.

 • baaag

  Oceniono 32 razy 6

  Ciekawe co tak naprawdę zrobi z polityką rosyjską. Na razie gada głupio jak i Poroszenko. Konflikt z Rosją to bieda i bezrobocie na Ukrainie która stała się pionkiem w grze z której mało kto zdaje sobie sprawę.

 • lech123

  Oceniono 9 razy 3

  "...Zgodnie z ukraińską konstytucją musi ona nastąpić w ciągu 30 dni po oficjalnym opublikowaniu wyników wyborów, tj. do 2 czerwca. Jeśli inauguracja Zełenskiego odbędzie się przed 27 maja nowy prezydent będzie mógł rozwiązać parlament...."

  Ktoś widzi związek przyczynwo-skutkowy między pierwszym a drugim zdaniem ?

 • szeptun919

  Oceniono 6 razy 2

  No i proszę - jeszcze pan komik nie zaczął rządzić, a już ukraińska rzeczywistość zmienia się całą parą z tragifarsy w kabaret. Lepiej tam nie będzie, ale na pewno będzie - śmieszniej ; )

 • baaag

  Oceniono 14 razy 2

  Los przeklął Ukrainę i plemiona rusińskie tam bytujące. Dobre ostrzeżenie dla nas że warto myśleć samodzielnie...

 • justas32

  Oceniono 15 razy 1

  Na Ukrainie będzie nadal biednie - ale przynajmniej wesoło. W końcu wybrali sobie komika ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX