Israel Kac mówił, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Mosberg: "Głupi idiota"

- Niestety, nie ma leku na głupotę. Mówię o Israelu Kacu, tym głupim idiocie - powiedział ambasadorowi USA 93-letni Edward Mosberg, który przeżył Holokaust. Chodzi o p.o. szefa MSZ Izraela Kaca, który zasłynął stwierdzeniem, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Edward Mosberg, 93-latek ocalały z Holokaustu, w czwartek brał udział w w Marszu Żywych w Oświęcimiu, gdzie mieścił się obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Spotkał się tam z Davidem Friedmanem, ambasadorem USA w Izraelu, któremu przekazał, co sądzi o słowach Israela Kaca, p.o. szefa MSZ Izraela.

Kac w lutym tego roku zacytował słowa prawicowego premiera Izraela Icchaka Szamira, który w 1989 roku powiedział, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Wypowiedź Kaca doprowadziła do ogromnej awantury, odwołano m.in. szczyt V4 w Jerozolimie. Później Israel Kac stwierdził, że nie zamierza przepraszać i przypomniał, że rzekomo "wielu Polaków" kolaborowało z nazistami.

Mosberg o Israelu Kacu: Głupi idiota, na głupotę nie ma leku

Edward Mosberg nazwał Kaca w rozmowie z Friedmanem "głupim idiotą", ponieważ uwłacza Polakom.

Niestety, nie ma leku na głupotę. Mówię o Israelu Kacu, tym głupim idiocie, skoro powiedział coś takiego, to pokazuje jego głupotę

- mówił Mosberg, cytowany przez "The Times of Israel". Mosberg mówił też, że Izrael "nie ma lepszego przyjaciela niż Polska" i on sam winę za Holokaust zrzuca całkowicie na hitlerowskie Niemcy.

Mosberg radzi prezydentowi Dudzie: Dopóki Kac nie przeprosi, nie przyjeżdżaj do Izraela

Mosberg wspomniał też w Oświęcimiu, że przekazał "poradę" prezydentowi Dudzie w sprawie Kaca. - Powiedziałem polskiemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, by nie przyjeżdżał do Izraela, dopóki (Kac - red.) nie przeprosi albo zostanie wyrzucony z rządu - mówił Mosberg.

Wcześniej, bo 1 maja, prezydent Andrzej Duda nadał Mosbergowi, obywatelowi Polski i USA, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej ( "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu, za upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów".

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (439)
Edward Mosberg o Israelu Kacu, szefie MSZ Izraela: Głupi idiota, niestety, nie ma leku na głupotę
Zaloguj się
 • elasp

  Oceniono 59 razy 37

  Brawo! Bohaterski Żyd i bohaterski Polak zarazem - bo nie ma tu żadnej sprzeczności.

 • chudebyki

  Oceniono 42 razy 20

  Pan Mosberg ma większe jaja niż pan Morawiecki, Kaczyński , Gliński, Gowin i inni z rządu razem wzięci. Szacunek.

 • michalpopiel

  Oceniono 20 razy 16

  Wszystkiego rodzaju przesądy w stosunkach międzynarodowych i międzyludzkim nie prowadzą do niczego dobrego.
  Każdy Niemiec to nazista.
  Każdy Polak to antysemita.
  Każdy Żyd to skąpy bankier.
  Itd, itd...
  Jestem w stanie zrozumieć że takie opinie może głosić pan Józek spod budki z piwem. Ale MSZ powinien jednak reprezentować inny poziom.

 • majkel33

  Oceniono 20 razy 14

  Przestańcie w końcu, w 21 wieku, rozszerzać cechy poszczególnych osób na narodowości. To głupie i prymitywne. Każdy człowiek odpowiada za siebie i tylko za siebie a nie za innych. Konkretni ludzie denuncjowali Żydów, konkretni pomagali, konkretni mordowali itd. Tak samo jak wielu Polaków pomagało Żydom, tak samo wielu donosiło. Co za różnica, że ten stosunek było 60/40, 70/30 czy nawet 80/20. Od jakiego procenta możemy sobie przypisywać bohaterstwo naszych przodków? Od jakiego procenta powinniśmy się wstydzić za ich haniebne czyny? Ludzie zacznijcie myśleć i mieć poczucie własnej wartości wynikające z własnych czynów a nie z dokonań przodków...

 • senseiek

  Oceniono 19 razy 13

  ...byli kolaboranci i byli ludzie którzy ratowali swoich sąsiadów, przyjaciół i nieznajomych, pochodzenia Żydowskiego, od wywózki i zamordowania..

  Spielberg zrobił film "Lista Schindlera", żeby pokazać, ze nie wszyscy Niemcy byli źli, nie wszyscy Niemcy byli nazistami, nawet jeśli robili z nimi interesy (w końcu Schindler bogacił się na pracy przymusowej "niewolników")..
  Polscy odpowiednicy Schindlera, są zbyt anonimowi, zbyt mało osób uratowali, bo ratowali na raz tylko po kilka osób, tyle ile mogli zmieścić w kryjówkach, i zwykle osoby które znały i lubiły przed wojną, sąsiadów z tej samej wioski.

 • warszawiak_rodowity

  Oceniono 13 razy 11

  Nie trudno o takie krzywdzące stereotypy, kiedy pozwala się reprezentować Polskę burakom, a słowo "patriota" od razu kojarzy się z łysym kibolem. Nie wiem, co byłoby kiedyś, ale gdy próbuję to ocenić, myślę sobie co byłoby teraz. A w bohaterstwo wąsatych Januszy, którzy z narażeniem życia będą ratować "somsiada złodzieja" po prostu nie wierzę. Sami zniszczyliśmy nasz wizerunek w świecie, pozwalając mówić w swoim imieniu byle komu i byle komu pozwalając na mówienie "Polacy to MY". Teraz mamy skutki. Nikt nam nie wierzy.

 • a.k.traper

  Oceniono 13 razy 9

  Ja nie mam nienawiści wyssanej z mlekiem matki do nikogo, co najwyżej nie lubię niektórych zachowań niezależnie od poglądów, wiary czy rasy.
  Wiele razy niesmaczyło mnie zachowanie młodych Żydó w Polsce, także na terenie Kontzentrations Lager ale miałem też okazję pracować i rozmawiać ze starszymi Żydami, urodzonymi w Polsce, to dwa światy.
  Moi dziadkowie opowiadali mi jak rozwiązano "problem żydowski" w ich wioskach, przyjechało kilka cieżarówek i zabrali mieszkające tam rodziny żydowskie, wielodzietne i biedne, było ich w wiosce dwie lub trzy, w ciagu dnia całą gminę objechali, ziemia i budynki stały przez całą wojnę dopiero reforma rolna je przydzieliła, też biedakom, niektóre budynki jeszcze istnieją.
  Inaczej było w miastach, szczególnie większych, tam wśró Żydów było sporo meneli i bandziorków, któzy oszukiwali i bli swoich ale i Polaków czy Ukraińców albo tworzyli internacjonalistyczne bandy i tam w czasie wojny różni ludzie zasiedlali mieszkania a po wojnie zaczęli nienawidzić bo zwyczajnie boją się, że będą musieli oddać zagrabione.
  Innym tematem jest ludzki odruch pomocy a czym innym fałszywy odruch w celu korzyści a jak już nic nie zostało to denuncjacja, niestety ale ludzkie charaktery są różne.
  Należy poznawać swoją historię i umieć rozróżnić dobro od zła, tego, kto twierdzi, że Polacy są tacy od urodzenia uważam za człowieka złego gdyż robi to w określonym interesie, w Polsce też są tacy.

 • dojcze_kabana

  Oceniono 37 razy 9

  Szacun Panie starszy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX