Odbudowa po pożarze Notre Dame. Niemcy zaoferowali darmowe, dębowe drewno dla dachu katedry

Minister kultury Niemiec Monika Gruetters przedstawiła konkretne oferty pomocy przy odbudowie katedry Notre Dame.

Jak podaje polska strona "Deutsche Welle" niemiecka minister spotkała się już z ministrem kultury Francji Franckiem Riesterem i zaoferowała mu pomoc w odbudowie katedry Notre Dame. Po pożarze, do którego doszło 15 kwietnia tego roku, do minister Gruetters zgłosiło się 900 niemieckich firm, osób prywatnych oraz ekspertów, którzy oferują swoje wsparcie w renowacji świątyni.

Niemcy oferują wsparcie przy odbudowie katedry Notre Dame

Minister kultury Niemiec podkreślała, że dotychczasowa zbiórka pieniędzy na odbudowę Notre Dame jest wystarczająca i pokryje wszystkie koszty związane z renowacją. W związku z tym zaoferowała inną formę pomocy: Niemcy mogą podarować Francji drewno dębowe, które posłuży do odbudowy więźby dachowej katedry. Dodatkowo uniwersytet w Bambergu posiada skany katedry, które mogą przydać się architektom odtwarzającym strukturę świątyni.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu zaledwie pięciu lat. Tym samym miałaby zostać otwarta przed rozpoczynającymi się w 2024 roku Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Tempem odbudowy świątyni przerażeni są jednak historycy, architekci oraz osoby odpowiadające za renowację zabytków.

W gazecie "Le Figaro" opublikowano apel 1170 profesorów z całego świata, którzy proszą prezydenta Francji o zachowanie roztropności i poczucia odpowiedzialności podczas odbudowy najważniejszej dla Paryża świątyni. Architekci są zdania, że taki pośpiech może doprowadzić do kumulacji błędów w budowie katedry. Według nich tak szybkie obciążanie konstrukcji kościoła może doprowadzić do kolejnych pęknięć w kamieniach i pogłębić niewidoczne jeszcze problemy konstrukcyjne.

Dach Notre Dame zabezpieczony

Tymczasem zabezpieczanie dachu katedry Notre Dame zakończyło się sukcesem. Na nagraniu (powyżej) widać katedrę z loku ptaka pokrytą plandekami i zabezpieczającymi płytami. Zabezpieczenie dachu było priorytetem ze względu na groźbę ulewnych deszczów.

***

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (151)
Odbudowa po pożarze Notre Dame. Niemcy zaoferowali darmowe, dębowe drewno dla dachu katedry
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 13 razy 9

  Tutaj odbudowujmy cenny zabytek i tego typu wsparcie na pewno przyda się. Jest to obiekt sakralny i darczyńców sporo. Zastanawia mnie tylko w tym kontekście, jak bardzo "hojny" jest polski kościół. Gdy tylko wydarzy się jakaś tragedia, to słyszę, że kościół oferowuje natychmiastowe wsparcie w postaci..........modlitw. Pamiętam, jak niedawno temu był ksiądz w programie Jaworowicz. Chodziło o jakąś niepełnosprawną osobę i konieczność jej wsparcie. Wypowiadali się eksperci i przedstawiciele różnych organizacji. Oczywiście oferowali pomoc materialną, fachową. Spytano księdza, czy kościół też wspiera. Ależ oczywiście; modlitwą i jednocześnie ksiądz podał numer na który należy wysyłać płatne sms=y:)))))))))
  Że też tak bogata organizacja z przeogromnym majątkiem, gruntami, nigdy nie wyda złamanego grosza, tylko organizuje zbiórki. W samej Warszawie przy Tamce, kościół posiada OGROMNY teren o wartości liczącej setki milionów złotych. A centrum Krakowa i jego kamienice. A kościół nic, tylko żebrze.

 • elenem

  Oceniono 25 razy 9

  Bardzo piękny gest ze strony Niemiec.
  Polska niestety już nie posiada wiekowych dębów.... skutki wycinki "dobrej zmiany."
  A co do tempa odbudowy, myślę że architekci zrobią to z głową, lekko ostudzając zapędy Macrona, dla którego ta odbudowa świątyni jest zapewne priorytetem.
  Na pewno uda się.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 14 razy 6

  A czy nie lepiej skorzystać z okazji i zamienić więźbę drewnianą na metalową? Podobno w wielu katedrach tak zrobiono przy okazji remontów. Metalowa więźba zmniejsza ryzyko pożaru, bo oznacza, że w całej konstrukcji katedry będzie dużo mniej materiałów palnych.

 • nieotake

  Oceniono 7 razy 5

  No i prawidłowo - rasa nordycka to wszak chłopy jak dęby.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 4

  Ale nadal jedynym chrześcijańskim krajem Europy może być tylko ten jeden, wybrany kraj...

 • muzoman

  Oceniono 8 razy 4

  Niemcy przyjaźnią się z Francją i pomogą.

 • twojeprawda

  Oceniono 10 razy 4

  W końcu mają z wyciętej puszczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX