Ukraina: Są oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Wołodymyr Zełenski przegrał tylko w jednym okręgu

Wybory na Ukrainie. W końcu poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów na Ukrainie. Po ich ogłoszeniu nie było zaskoczenia - nowym prezydentem Ukrainy będzie Wołodymyr Zełenski. Były komik zdobył ponad 73 proc. wszystkich głosów.

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy ogłosiła we wtorek oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie, które odbyły się ponad tydzień temu 21 kwietnia.

Ukraina. Są oficjalne wyniki wyborów na Ukrainie

Już wcześniej mówiło się o tym, że prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zełenski. Z danych exit poll wynikało, że polityk miał zdobyć ponad 73 proc. głosów. We wtorek poznaliśmy dokładny wynik - Wołodymyr Zełenski zdobył 73,22 proc. głosów, a jego rywal, ustępujący prezydent Petro Poroszenko - 24,45 proc. Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy poinformowała także, że Zełenski nie wygrał tylko w jednym okręgu - lwowskim, gdzie przewagę miał Poroszenko. W drugiej turze wyborów zagłosowało 18,4 milionów Ukraińców z 29,6 milionów uprawnionych, zatem frekwencja wyniosła 61,37 procent. 

Kilka dni wcześniej prezydent elekt Wołodymyr Zełenski oskarżał ukraińską CKW o umyślne opóźnianie publikacji oficjalnych wyników wyborów. Mówił, że komisja chce w ten sposób opóźnić zaprzysiężenie nowego prezydenta, tak aby odbyło się po 27 maja i tym samym uniemożliwić mu rozwiązanie parlamentu. Jego kadencja upływa jeszcze w tym roku, a wybory powinny odbyć się jesienią. Zdaniem ekspertów nowy prezydent może chcieć go rozwiązać wcześniej. 

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że zgonie z ukraińskim prawem wyborczym wyniki wyborów prezydenckich uznaje się za oficjalne dopiero po ogłoszeniu ich przez Centralną Komisję Wyborczą Ukrainy oraz publikacji ich w prasie państwowej. Musi to nastąpić nie później niż do końca dnia 4 maja. 

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

Wpłać datek na GreenpeaceWpłać datek na Greenpeace Fot. Greenpeace

Więcej o:
Komentarze (43)
Ukraina: Są oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Wołodymyr Zełenski przegrał tylko w jednym okręgu
Zaloguj się
 • kaviar100

  Oceniono 14 razy 6

  Czemu gazeta ciągle pisze że jest komikiem. Zielenski to inteligentny gość. Z wykształcenia jest prawnikiem. Ojciec jest profesorem nadzwyczajnym. Matka inżynier.

 • kali23

  Oceniono 16 razy 6

  Jeżeli już to wygrał AKTOR .
  Komikami są polscy politycy odgrywający codziennie kabaret .

 • felicjan.dulski

  Oceniono 13 razy 5

  No i co?
  To w końcu jak?
  Wygrał "nasz", czy nie nasz?
  Eksperci polityczni, co wy na to?
  To znaczy co na to NATO?
  To kandydat Putina jak sugerowano, czy jednak nie?

 • agnrodis

  Oceniono 8 razy 4

  Mamy juz komedianta za Perezydenta, teraz czekamy na babcie klozetową. Nie wspominajac nawet, ze w USA oszust-developer-celebryta juz jest na tym stanowsku od kilku lat..... z wiadomym skutkiem......

 • bronek_pierdola

  Oceniono 1 raz 1

  w nastepnych wyborach wygra akrobata cyrkowy

 • hatteras

  Oceniono 6 razy 0

  Wszystki znajomym Ukraincom ciagle powtarzam ,ze Ukraina powinna byc jak Szwajcaria-demokratyczna,neutralna i bogata.Debilny nacjonalizm doprowadzil ten kraj do straszliwej tragedii.Utraty terytorium i przelewu krwi.
  Zaraz jakis idiota nazwie mnie ruskim trollem i bedzie to z pewnoscia plski nacjonalista,czyli debil.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 0

  Dalej będzie biednie - ale przynajmniej wesoło ...

 • nieotake

  Oceniono 14 razy 0

  Ciekawy situłejszyn - najmądrzejsi Ukraińcy sąsiadują z najdurniejszymi Polakami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX