Katedra Notre Dame zabezpieczona przed deszczem. Francuska policja pokazała nagranie z drona

Zabezpieczanie dachu katedry Notre Dame zakończyło się sukcesem - poinformowała francuska policja. Na udostępnionym nagraniu widać katedrę z loku ptaka pokrytą plandekami i zabezpieczającymi płytami. Wcześniej informowano, że zabezpieczenie dachu jest priorytetem, bo ulewne deszcze mogłyby doszczętnie zniszczyć świątynię.

Dach Notre Dame spłonął niemal doszczętnie podczas dużego pożaru katedry 15 kwietnia - od tego momentu znaczna część świątyni pozostawała odkryta. Francuskie służby ostrzegały, że wraz z nadejściem ulewnych deszczy katedra Notre Dame mogłaby ulec całkowitemu zniszczeniu. Poinformowano, że szybkie zabezpieczenie jest jednym z priorytetów, a prace nad budową rozpoczęli robotnicy-alpiniści.

Czytaj też: Wyścig z czasem w Paryżu. Idą ulewy, alpiniści rozstawiają dach-parasol i plandeki nad Notre Dame

Dach katedry Notre Dame zabezpieczony. "Operacja zakończona"

Jak poinformowała francuska policja, zabezpieczanie dachu katedry zakończyło się sukcesem. Służby opublikowały nagranie z drona, na którym widać, że dach Notre Dame został przykryty dużą, białą plandeką. Na rusztowaniach zamontowano także specjalne płyty, które mają chronić katedrę przed kolejnymi zniszczeniami. "Ta praca to wynik doskonałej koordynacji służb, które pracowały na miejscu" - poinformowała francuska policja.

Pożar katedry Notre Dame

Przypomnijmy, że do pożaru katedry Notre Dame doszło w poniedziałek 15 kwietnia.Ogień objął cały dach i jedną z wież, zawaliła się także 90-metrowa iglica. Dzięki wysiłkom strażaków udało się ocalić strukturę świątyni, a z jej w porę wyniesiono większość cennych relikwii i dzieł sztuki. Po pożarze prezydent Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę Notre Dame w ciągu pięciu lat, ruszyły też zbiórki pieniędzy na ten cel.

---

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (13)
Katedra Notre Dame zabezpieczona przed deszczem. Francuska policja pokazała nagranie z drona
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 13 razy 5

  Wypada tylko pogratulować Francuzom sprawności i organizacji prac :-)

 • dublet

  Oceniono 8 razy 2

  To teraz nie wiem co myśleć o helikopterach! 200 milionów za jednego Caracala to było drogo a prawie pół miliarda za jakiś włoski złom to tanio?

 • mazbip

  0

  W ubieglym roku dokonano ok. 1000 zamachow na koscioly katolickie we Francji. Jak na razie nie mamy zadnych informacji co do przyczyny pozaru w Notre Dame. Pogloski o tym ze przyczyna moglo byc zwacie instalacji elektrycznej albo niedopalek papierosa nie sa bardzo wierygodne. Pozar rozprzestrzenil sie blyskawicznie na cala konstrukcje dachowa. 800 letnie drewno debowe wymaga rzeczywiscie mocnych srodkow do rozpalenia. Poza tym jak gdzies czytalem, cala konstrukcja byla pokryta ok 8 cm warstwa srodkow ochronnych. Pozar wybuchl krotko po tym gdy robotnicy opuscili miejsca pracy w katedrze i rozprzestrzenil sie blyskawicznie. Bez przyspieszaczy zaplonu byloby to zupelnie niemozliwe. Pytanie tylko czy to bylo celowe, czy tez niedbalosc pracownikow.

 • eryk2

  Oceniono 6 razy 0

  Czy wszyscy mieli zdjęte hełmy/czapki z głów? Jak nie, to doniesienie do prefekta policji murowane. Już pewien dziewięćdziesięciolatek z Lublina się o to postara...

 • antekpociecha

  Oceniono 8 razy -2

  Dziwne, piorunochrony, systemy alarmowe/gaśnicze, zabezpieczenia przed deszczem a normalnemu człowiekowi każą tylko "poświecić" dom i dawać w intencji... A to aby nie padało gdy buduje remontuje dom czy dach, aby pioruny omijały, pożary, powodzie czy inne plagi.
  Coś to kiepsko wygląda

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy -4

  a zwarcacza ani widu ani słychu ...

 • zec

  Oceniono 6 razy -4

  A ja wystawiłem własnie jukę na balkon bo pada deszcz.

 • mid1

  Oceniono 7 razy -5

  Zuchy Żabojady. Spalili, ale teraz dzielnie robią dachy z papieru.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX