USA. Sprawca ataku na synagogę działał samodzielnie. Opublikował antysemicki manifest

Sprawca sobotniej strzelaniny w synagodze na przedmieściach San Diego działał samodzielnie - poinformowały amerykańskie władze. Według prowadzących śledztwo motywem działania napastnika był antysemityzm. Do rabina synagogi zadzwonił wczoraj prezydent Donald Trump.

W strzelaninie w miasteczku Poway niedaleko San Diego, zginęła sześćdziesięcioletnia kobieta. Rabin synagogi został postrzelony w rękę i stracił palec, niewielkie obrażenia odniosła też ośmioletnia dziewczynka i jej 34-letni wujek. 19-letni sprawca John Earnest miał ze sobą karabin typu AR-15, który zaciął mu się po oddaniu kilku strzałów. To dlatego uciekł z miejsca zdarzenia, po czym oddał się w ręce policji. 

Prowadzący śledztwo analizują manifest, który dziewiętnastolatek umieścił w Internecie na godzinę przed atakiem. Skierowany jest on przeciwko Żydom i zawiera odniesienia do niedawnej strzelaniny w Nowej Zelandii. Autor tekstu deklaruje, że nie popiera Donalda Trumpa określając go mianem "zdradzieckiego syjonisty kochającego Żydów". Policja i FBI podejrzewają, że napastnik mógł być odpowiedzialny za podpalenie meczetu w pobliskiej miejscowości Escondido w marcu tego roku.

Prezydent Donald Trump zatelefonował wczoraj do rabina synagogi w Poway Izraela Goldsteina by osobiście przekazać mu kondolencje. „Prezydent wyraził współczucie dla Żydów i całej społeczności Poway. Podziękował także policjantom za sprawną akcję” - głosi komunikat Białego Domu. Sprawcy strzelaniny postawiono zarzut zabójstwa i trzy zarzuty usiłowania zabójstwa.

USA. 100 masowych strzelanin i tysiące incydentów

Do strzelaniny doszło dokładnie pół roku po dramacie w synagodze w Pittsburgu. 27 października uzbrojony napastnik zabił tam 11 osób. Był to najkrwawszy atak na żydowską społeczność w historii Stanów Zjednoczonych.

Od początku roku w USA doszło do 100 masowych strzelanin i 16,7 tys. innych incydentów z użyciem broni. Zginęło 4,4 tys. ludzi, w tym ponad 90 w masowych strzelaninach. Rannych we wszystkich incydentach zostało 8,2 tys. osób, z czego ponad 250 w masowych strzelaninach. 

Więcej o:
Komentarze (55)
USA. Atak na synagogę. Sprawdza działał sam, opublikował manifest
Zaloguj się
 • krzy-czy

  Oceniono 27 razy 9

  w wolsce są przygłupy, którzy narzekają że se nie mogą kupić/legalnie/ jakiegoś strzeladła.
  co to by się działo na drogach, ulicach, w knajpach.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • darius112

  Oceniono 13 razy 7

  Każdy Amerykanin wypił antysemityzm z mlekiem matki. Niech teraz przeprosi.

 • green_is_bad

  Oceniono 16 razy 6

  co na to Światowy Kongres Żydów?

 • silthor

  Oceniono 18 razy 6

  "Sprawdza działał sam"? Człowiek piszący tytuły na głownej naprawdę dał czadu. Chyba najbardziej kuriozalny błąd, jaki kiedykolwiek widziałem w portalu.

 • pan_ciasteczko

  Oceniono 5 razy 5

  "Sprawdza" - haha, tego artykulu na pewno nie napisal Polak.

 • marcin1948

  Oceniono 19 razy 5

  Żydzi sami swoim bezczelnym zachowaniem,butą i etnocentryzmem nakręcają takich gości jak ten.Sami są sobie winni,a dodać trzeba że będzie jeszcze gorzej.Rozgrywają chrześcijan i islamistów, myśląc że im włos z głowy nie spadnie.Mylą się , spadnie razem z głową.

 • korollaq

  Oceniono 9 razy 5

  "Sprawdza działał sam"

  Zatrudniacie dyslektyków w tej redakcji?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX