Sri Lanka. W wymianie ognia z policją zginął ojciec i bracia odpowiedzialnego za zamachy

Wśród 15 osób, które zginęły w strzelaninie w nocy z piątku na sobotę był ojciec i dwóch braci mężczyzny odpowiedzialnego za zamachy na Sri Lance. W serii ataków na kościoły i hotele zginęło ponad 250 osób. W wymianie ognia z siłami bezpieczeństwa zginęły także dzieci.

Tzw. Państwo Islamskie twierdzi, że odpowiada za strzelaninę z policją na Sri Lance, do której doszło w nocy z piątku na sobotę. Zginęło w niej 15 osób, w tym sześcioro dzieci. Propagandowa "agencja informacyjna" dżihadystów poinformowała, że trzech członków grupy przez kilka godzin odpierało ataki funkcjonariuszy i potem zdetonowało pasy z ładunkami wybuchowymi w mieście Kalmunai położonym na wschodnim wybrzeżu wyspy. Do starcia miało dojść w trakcie obławy, przeprowadzonej przez siły bezpieczeństwa Sri Lanki na zbrojną grupę, podejrzewaną o kontakty z Państwem Islamskim.

W niedzielę Reuters poinformował, że wśród zabitych jest ojciec i dwóch braci Zahran Hashima, który miał być liderem grupy odpowiedzialnej za zamachy w Niedzielę Wielkanocną. Zidentyfikowano ich na podstawie wcześniejszego nagrania, w którym wzywali do zabijania "innowierców". Tożsamość potwierdziła inna osoba z rodziny. 

Lankijska policja poinformowała, że w związku z wielkanocnymi zamachami poszukiwanych jest 140 osób. Do tej pory aresztowano kilkudziesięciu ludzi. Na wyspie postawiono w stan gotowości 10 tys. żołnierzy, którzy poszukują terrorystów i pilnują bezpieczeństwa. Dotychczas zatrzymany ok. 100 osób, w tym obywateli Syrii i Egiptu. Zahran Hashim zginął w ataku na hotel w Kolombo. 

250 ofiar zamachów na Sri Lance

W atakach na kościoły i hotele, przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną, zginęło ponad 250 osób. Władze Sri Lanki ostrzegają, że może dojść do kolejnych aktów terroru. Z tego powodu kościoły w całym kraju pozostają zamknięte. Do ochrony miejsc kultu różnych religii, a także do poszukiwań terrorystów, skierowano ponad 10 tysięcy żołnierzy. Tymczasem władze przerzucają się odpowiedzialnością za błędy służb wywiadowczych, które przed zamachami prawdopodobnie miały informacje o planowanych aktach terroru.

Więcej o:
Komentarze (119)
Sri Lanka. Zabito ojca i braci mężczyzny odpowiedzialnego za zamachy
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 22 razy 22

  "Według Ajaia Sahniego, dyrektora wykonawczego Instytutu Zarządzania Konfliktami z New Delhi, indyjska policja zdobyła bardzo szczegółowe informacje na temat celów zamachowców.
  - Wiedzieli jaka grupa przygotowuje zamach, znali cele, znali czas, wiedzieli gdzie przebywają zamachowcy-samobójcy - i wszystkie te informacje zostały przekazane rządowi Sri Lanki - twierdzi.Pierwsze informacje o planowanym przez dżihadystów zamachu miały zostać przekazane przez Indie Sri Lance 4 kwietnia. W nocie przekazanej wywiadowi Sri Lanki pojawia się informacja, że terroryści planują zamachy na "kilka ważnych kościołów". Nota zawiera też nazwiska sześciu osób podejrzanych o przygotowywanie zamachów.
  Na razie nie wiadomo dlaczego wywiad Sri Lanki zbagatelizował te doniesienia"
  Rzeczpospolita
  Sprawa ma chyba drugie dno, służby nie są "czyste"

 • qwardian

  Oceniono 47 razy 21

  W Myanmar wyrzucono islamistów na zbity ryj, po tym jak zaatakowali wojsko. Za to powinna być druga nagroda Nobla..

 • jacekzwawy

  Oceniono 21 razy 17

  Wywalić wszystkich muzułmanów ze Sri Lanki do Bangladeszu, tak jak zrobiła Myanmar (Birma). Dopóki w kraju są muzułmanie to zamachowcy maja kryjówki i pomoc. Trzeba jak z akcją Wisła> wywalili Ukraińców, to od razu UPA straciło oparcie w terenie i przestało istniec w Polsce.

 • johnny.tomala

  Oceniono 43 razy 17

  Wiadomość jest prosta... "Za terroryzm wybijemy całą twoją rodzinę, łącznie z rodzeństwem i ich dziećmi".
  Brutalne i okrutne. Ale pewnie skuteczne...

 • tommychicago

  Oceniono 43 razy 17

  👍 To dobrze ze zginelo kilku muzulmanskich terrorystow.
  Niech teraz smaza sie w piekle razem z zalozycielem swojej ideologii prorokiem mohammadem

 • claudiusz

  Oceniono 21 razy 15

  walic w kuper islamistow i patrzec tylko czy zyja....

 • emeni

  Oceniono 25 razy 13

  Lewicowa narracja o tym, że to bieda i wykluczenie spycha biednych islamistów, na złą ścieżkę (ale to nie ich wina !!!) a ubóstwo i brak edukacji (nie wściekła religia) są przyczyną radykalizacji, coś nie trzyma się kupy, bo wszystkie media donoszą, że kilku zamachowców pochodziło z jednej z najbogatszych rodzin na Sri Lance i studiowali w UK i bodajże Australii, czy tam gdzieś na zachodzie i bynajmniej nie byli niepiśmiennymi, biednymi matołami.

 • russkij_troll

  Oceniono 26 razy 12

  W czasie wojen brytyjsko-afganskich Brytyjczycy wymyslili skuteczna metode zwalczania afganskiego terroryzmu. Kazdego zabitego terroryste zawijali w swinskie skory i zakopywali w nieoznakowanym miejscu aby ten nigdy nie mogl dostac sie do muzulmanskiego raju. Metoda skuteczne odstraszala potencjalnych kandydatow...

 • wiedzmapl

  Oceniono 14 razy 10

  A ja czytalam ze kiedy komandosi zjawili sie u zony zamachowca ta bedac w ciazy i z 3 dzieci sama sie wysadzila. Jej maz byl synem milionera, ktory dorobil sie na handlu przyprawami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX