Sri Lanka. 15 osób zginęło w wyniku wymiany ognia między siłami bezpieczeństwa i islamistami

15 osób, w tym sześcioro dzieci, zginęło podczas wymiany ognia w trakcie obławy przeprowadzonej przez siły bezpieczeństwa Sri Lanki na uzbrojoną grupę podejrzewaną o kontakty z Państwem Islamskim. Obława to część ogólnokrajowej akcji przeciw terrorystom, która odbywa się po wielkanocnych atakach na kościoły i hotele.

Według policji trzej terroryści wysadzili się w powietrze, zabijając trzy kobiety i sześcioro dzieci, które prawdopodobnie znajdowały się w uznawanej za azyl islamistów siedzibie niedaleko miasta Kalumnai na wschodzie wyspy. W oświadczeniu policji czytamy też, że trzech innych mężczyzn, również uznanych za zamachowców-samobójców, znaleziono martwych poza budynkiem.

Wymiana ognia między wspieranymi przez żołnierzy funkcjonariuszami a ukrytymi w budynku trwała ponad godzinę. - Zamachowcy otworzyli ogień do komandosów, gdy ci w nocy próbowali szturmować ich siedzibę - powiedział rzecznik armii Sumith Atapattu. Dodał, że zginął też cywil, który znalazł się na linii ognia.
Starcie odbyło się kilka godzin po rozpoczęciu obławy w okolicy, gdzie grupa islamistów miała nagrać na wideo zobowiązanie złożone przywódcy Państwa Islamskiego przed dokonaniem samobójczych ataków w Wielkanoc. Bojownicy Państwa Islamskiego opublikowali wideo dwa dni po atakach i przyznali się do ich przeprowadzenia.

Policjanci oświadczyli, że na miejscu nocnej obławy znaleźli flagę Państwa Islamskiego i mundury. Oprócz tego funkcjonariusze odkryli w kryjówce islamistów 150 lasek dynamitu i stalowe kulki z łożysk, którymi wypełniano bomby.

Policyjno-wojskowa obława została przeprowadzona po ustaleniu, że osoby odpowiedzialne za zamachy samobójcze w luksusowych kościołach i hotelach w niedzielę wielkanocną ukrywają się w Kalmunai, 370 km na wschód od największego miasta - Kolombo. W obławach na terrorystów i przeszukaniach domów w całym kraju uczestniczy ponad 10 tysięcy żołnierzy i policjantów.

W serii zamachów w wielkanocną niedzielę zginęło ponad 250 osób.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (168)
Sri Lanka. 15 osób zginęło w wyniku wymiany ognia między siłami bezpieczeństwa i islamistami
Zaloguj się
 • janinaelz

  Oceniono 43 razy 33

  Nie ma czegoś takiego jak Państwo Islamskie i w dodatku pisane z dużej litery. Za to są islamiści i terroryści.

 • metanoja

  Oceniono 27 razy 23

  W każdej społeczności muzułmańskiej istnieje radykalna mniejszość, która z autentyczną wiarą czyta Koran i hadisy, oraz stara się naśladować przykład Muhammada i jego grupy zbrojnej. Dlatego wszędzie tam, gdzie żyją muzułmanie, prędzej czy później dochodzi do konfliktu zbrojnego między nimi a resztą społeczeństwa. Czy wszyscy muzułmanie są agresywni? Skądże. Radykalizm cechuje niewielki procent spośród nich. Ale ten niewielki procent występuje w KAŻDEJ społeczności muzułmańskiej, bo zawsze jakaś część muzułmanów wierzy w Koran i chce naśladować proroka islamu, który był radykałem islamskim.

 • padalec_zly

  Oceniono 36 razy 20

  Ataki terrorystyczne w luksusowych kosciolach - czy autor tego tlumaczenia to jakis niedorobiony skrypt w Pythonie?

 • jacekzwawy

  Oceniono 19 razy 15

  Piszcie prawdę. Jacy znów bojownicy państwa islamskiego. To zwykli zbrodniarze.

 • a.k.traper

  Oceniono 22 razy 14

  Każdy człowiek, który lekceważy i naraża życie drugiego człowieka jest bandytą i nie podlega ogólnym prawom, dynamit, stalowe kulki i kawałek pojemnika, najlepiej stalowego to nie są zabawki do straszenia ale do zabijania z premedytacją, uważm, że wszelkie chwyty dozwolone a to, że się skrywają za jakąś religią jest bzdurą, nie są wierzącymi ludźmi. Na początek powinni ostrzelać z moździerzy lub granatników pojemnikami ze świńskim smalcem i podpalić.

 • wenge1

  Oceniono 15 razy 11

  Czyli jednak islamiści stali za zamachami na Sri Lance, tą pokojowa mniejszość religijna, którą niektórzy byliby gotowi uznać za prześladowaną grupę.

 • akaneko

  Oceniono 17 razy 11

  polecam książkę norweskiej dziennikarki Hege Storhaug : "Islam. Jedenasta plaga"

 • zakrzyczny

  Oceniono 5 razy 5

  Proszę zwolnić autora tych wypocin. "Pióro" zbyt ciężki jest, łopata może będzie dobra do samorealizacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX