Al Jazeera wyemitowała reportaż o Tadeuszu Rydzyku. "Jego władza polityczna jest oszałamiająca"

Arabska telewizja Al Jazeera wyemitowała reportaż o Radiu Maryja i ojcu Tadeuszu Rydzyku. Dziennikarze tłumaczą, na czym polega fenomen redemptorysty. Piszą, że dla niektórych Polaków jest on postacią kultową.

"Spędziłem pierwsze 19 lat mojego życia w Polsce, a ta historia medialna zawsze była w tle, w dyskursie publicznym, w polityce, w Kościele katolickim - rodzaj fenomenu kulturowego" - takimi słowami rozpoczyna się reportaż Al Jazeery o Tadeuszu Rydzyku. Jego autorzy zauważają, że w Polsce niewielu jest ludzi tak znanych, jak założyciel Radia Maryja, a jednocześnie, że niewiele jest także osób, na temat których Polacy mają tak zróżnicowane opinie.

Fenomen ojca Tadeusza Rydzyka. Al Jazeera: "Dla wielu to postać kultowa"

Zdaniem autorów reportażu, który ukazał się w telewizji Al Jazeera, redemptorysta i twórca Radia Maryja postrzegany jest jako postać kultowa. Tadeusz Rydzyk ma mieć tysiące, a może i miliony wyznawców, którzy darzą go olbrzymim szacunkiem

"Wielu słuchaczom, zwłaszcza osobom starszym, szukających drogi we współczesnym świecie, oferuje schronienie, a w zamian chętnie zbiera od nich darowizny" - czytamy na stronie internetowej stacji Al Jazeera.

Autorzy reportażu zauważają także, że Tadeusz Rydzyk ma wielu przeciwników, którzy patrzą na niego z niechęcią, a czasem nawet z nienawiścią. Powodem nieufności wobec założyciela Radia Maryja ma być m.in.  fakt, że redemptorysta otrzymuje pieniądze nie tylko od swoich wiernych, ale również od wszystkich podatników. Powołując się na słowa Magdaleny Chrzczonowicz z OKO.press, autorzy reportażu piszą, że "od czasu, gdy obecny populistyczny, prawicowy rząd powrócił do władzy w 2015 r., dał Rydzykowi co najmniej 21 mln dolarów amerykańskich w postaci dotacji, kontraktów i darowizn”

Al Jazzera o Tadeuszu Rydzyku: "Władza polityczna, jaką dzierży, jest oszałamiająca"

Dziennikarze Al Jazeery zauważają, że władza polityczna, jaką Rydzyk dzierży w swoim "imperium medialnym", jest oszałamiająca, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę liczbę jego słuchaczy. Radia Maryja ma niski udział w rynku radiowym, na poziomie ok. 2 procent. Zaznaczają jednocześnie, że tym, co daje Rydzykowi taką władzę, jest religia. 

"Kościół katolicki pozostaje potężną siłą w Polsce. Przeważająca większość kraju to katolicy (choć liczba ta spada), a słuchacze Radia Maryja należą do najbardziej pobożnych" - piszą dziennikarze, tłumacząc, że Radio Maryja dla wielu jest przedłużeniem wiary, a treści, jakie przedstawia swoim słuchaczom, pozwala stworzyć silny i lojalny elektorat. 

"Jest dokładnie taki, jakim go zapamiętałem przed wyjazdem z Polski. Tylko silniejszy" - podsumował autor reportażu.

Ojciec Tadeusz Rydzyk nie zgodził się na rozmowę z reporterami Al Jazeery. Jego przedstawiciele wyjaśnili, że o. Rydzyk rzadko wypowiada się dla mediów innych niż własne "ze względu na złe doświadczenia". Na prośbę o wywiad nie odpowiedział też żaden z prawicowych dziennikarzy, z którymi dziennikarze Al Jazeery próbowali się skontaktować.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (247)
Al Jazeera wyemitowała reportaż o Tadeuszu Rydzyku. "Jego władza polityczna jest oszałamiająca"
Zaloguj się
 • alfred.ziemniak

  Oceniono 97 razy 79

  Im bardziej naród kościelny, tym bardziej biedny, głupi i zacofany.

 • arreis65

  Oceniono 49 razy 47

  rydzyk - kultowy katolicki złodziej, cham i kłamca - po polsku słabo mówi !!!

 • Zygmunt Maciaszczyk

  Oceniono 39 razy 37

  Grzyb rydzol mocny jest dzięki watykańskim dupolizom, których bardzo dużo jest wśród PiS dzielców. Wśród innych formacji też watykańskich sługusów nie brakuje, ale PiS dzielce idą w tym temacie na rekord.

 • expert

  Oceniono 34 razy 32

  "Tadeusz Rydzyk ma mieć tysiące, a może i miliony wyznawców"
  I wreszcie ktoś zauważył nową sektę.

 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 24

  Pobożność wyznawców Tadeusza..Miałam się wieczorem napić. Ale chyba już nie ma po co. Będzie mnie trzymać to info przez cały weekend.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX