33. rocznica wybuchu w Czarnobylu. Polska dowiedziała się o katastrofie dwa dni później

W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. O godzinie 1:23 nastąpiła awaria reaktora, wybuch wodoru i pożar. W piątek wypada 33. rocznica tych wydarzeń.

W wyniku katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu do atmosfery przedostały się duże ilości substancji radioaktywnych. Skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a powstała wówczas chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się nad niemal całą Europą.

33 rocznica katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Skutki awarii likwidowało 600 tys. osób

W likwidacji skutków katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu brało udział około 600 tysięcy osób z całego Związku Radzieckiego. Najbardziej narażeni na działanie promieniowania byli ludzie, którzy zabezpieczali uszkodzony reaktor. Bezpośrednio w wyniku awarii elektrowni w Czarnobylu zmarło 31 osób, z czego 28 osób zmarło na skutek choroby popromiennej - byli to przede wszystkim żołnierze, strażacy i pracownicy elektrowni. Poza nimi silnemu napromieniowaniu podczas awarii i jej likwidowania uległo 106 osób, z których do 2007 roku zmarło 19. Trzy z tych przypadków można powiązać z napromieniowaniem. Żadne badania nie potwierdziły masowych zachorowań w związku z katastrofą elektrowni atomowej w Czarnobylu. O mitach, które narosły wokół katastrofy czarnobylskiej możesz przeczytać tu >>>

Po tym, jak doszło do awarii reaktora i wybuchu wodoru, podjęto decyzję o ewakuacji i przesiedleniu ponad 350 tysięcy osób. Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta.

Czwarty reaktor, który uległ zniszczeniu, zalano betonem, tworząc tzw. sarkofag. Kolejne reaktory wyłączono (ostatni w 2000 roku). W listopadzie 2016 roku zakończyły się prace nad nową, metalową osłoną czwartego reaktora, którą nasunięto na stary sarkofag. Budowa tej osłony kosztowała 1,5 miliarda euro. Została sfinansowana z datków ponad 40 państw, w tym Polski. Nowy sarkofag ma być eksploatowany przez 100 lat.

Katastrofa w Czarnobylu. Reakcja Polski na wieść o wybuchu

Tuż po wybuchu Moskwa ukrywała informacje o katastrofie w Czarnobylu. 28 kwietnia, dwa dni po katastrofie, stacja monitoringu radiacyjnego Służby Pomiaru Skażeń Promieniotwórczych w Mikołajkach zarejestrowała aktywność izotopów promieniotwórczych w powietrzu ponad pół miliona razy większą, niż normalnie. Pięć godzin po tym odkryciu, o godzinie 10:00,  w Warszawie ogłoszono alarm. Początkowo przypuszczano, że zwiększone stężenie izotopów promieniotwórczych wywołane zostało eksplozją atomową, jednak analiza zanieczyszczeń promieniotwórczych wskazywała, że ich źródłem jest pożar reaktora atomowego. 28 kwietnia o godzinie 18:00 informację tę potwierdziło radio BBC. 

W nocy z 28 na 29 kwietnia Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej przedstawiło władzom propozycje ochrony ludności, polegającej na podawaniu dużej dawki jodu, zapobiegającej powstawaniu nowotworu tarczycy. Tabletki jodowe były wówczas niedostępne, dlatego podjęto decyzję o wykorzystaniu płynu Lugola - wodnego roztworu jodku potasu i pierwiastkowego jodu. Początkowo płyn ten podawano dzieciom i młodzieży w 11 województwach północno-wschodnich, nad którymi przeszła radioaktywna chmura, jednak dzień później akcję rozszerzono na cały kraj. Był to jeden z nielicznych przypadków w czasach PRL, kiedy polskie władze, mimo początkowych oficjalnych zaprzeczeń strony radzieckiej, podjęły działania wbrew ich zaleceniom, ale w interesie własnych obywateli. 

Największa katastrofa w historii energetyki jądrowej

Wybuch w Czarnobylu był największą katastrofą w historii energetyki jądrowej. Został zakwalifikowany do siódmego, najwyższego stopnia w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych INES. Później, w 2011 roku, tak samo została zakwalifikowana katastrofa w elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii. Według najnowszych danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, na całym świecie funkcjonują 454 reaktory jądrowe. Kolejnych 55 reaktorów jest budowanych.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (11)
33. rocznica wybuchu w Czarnobylu. Polska dowiedziała się o katastrofie dwa dni później
Zaloguj się
 • jahodovy

  Oceniono 6 razy 6

  W najmniejszym stopniu nie umniejszając tragedii związanych z Czarnobylem, nie zapominajmy o tragediach wyrządzonych w innych częściach świata przez firmę ze Stanów Zjednoczonych (Dow Chemical Company):
  "Katastrofa w Bhopalu wydarzyła się w godzinach nocnych 3 grudnia 1984 w centrum miasta Bhopal w Indiach, w stanie Madhya Pradesh. Wskutek wypadku doszło do uwolnienia 40 ton izocyjanianu metylu w postaci gazu z fabryki pestycydów firmy Union Carbide.
  Według władz rządowych stanu Madhya Pradesh, w momencie katastrofy zmarło 3787 osób, a kilka tysięcy doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dane BBC mówią o około 3 tysiącach osób zmarłych natychmiast i 15 tysiącach w wyniku powikłań po kontakcie z uwolnioną substancją. Według ocen organizacji Greenpeace zmarło 20 tysięcy osób.
  Katastrofa w Bhopalu jest obecnie uważana za najtragiczniejszą w skutkach awarię przemysłową. Mimo że odbiła się mniejszym echem na świecie niż katastrofa w Czarnobylu, miała dużo tragiczniejsze skutki.” (źródło: Wikipedia)

 • otec1

  Oceniono 2 razy 2

  Pamiętam jak 1 maja, jeszcze przed pochodem poszliśmy do przychodni lekarskiej po kieliszeczek płynu lugola. zachodnie województwa dostawały go później niż wschód, później się okazało, że był zbędny. Ale to wynikało ze skąpej polityki informacyjnej, nikt nie wiedział co się właściwie stało i jaka jest skala zagrożenia.

 • mlody_dron

  Oceniono 7 razy 1

  Ludzie, którzy zbierali te odpady byli trzymani w niewiedzy na temat zagrożenia i nazywani przez władze "żywymi robotami" :(

 • bling.bling

  Oceniono 7 razy 1

  "Był to jeden z nielicznych przypadków w czasach PRL, kiedy polskie władze, mimo początkowych oficjalnych zaprzeczeń strony radzieckiej, podjęły działania wbrew ich zaleceniom, ale w interesie własnych obywateli."
  Na czym polegały te zaprzeczenia w zaleceniach?

 • ula53

  Oceniono 2 razy 0

  Pamietam,pamietam. Potraktowali nas Rosjanie jak byle kogo. Po fakcie poiformowali o tak waznym wydzarzeniu . Chamy !

 • marek.trybut.2019

  Oceniono 7 razy -1

  Co to znaczy, "Polska dowiedziała się o katastrofie dwa dni później". To mocno nieprecyzyjne określenie.

  O wybuchu w Czarnobylu polskie władze, wojsko, służby wiedziały już 26 kwietnia RANO i podejmowano już działania awaryjne.
  Pocztą pantoflową informacja rozeszła się błyskawicznie już 26 kwietnia.
  Mimo pięknego piątkowego poranka, moje dzieci ale i większość małych dzieci z osiedla nie wyszła z domu. Zostaliśmy ostrzeżeni przez dobrych ludzi.

 • senioryta13

  Oceniono 9 razy -1

  a moze tak wypadaloby podac wymiary tego 'sarkofagu' aby wszystkim przyblizyc skale zabezpieczonego terenu. Kazdy z nas widzial sarkofag na cmentarzu, malutki, ktory ma sie nijak do tego z artykulu. Poza tym, w srodku tego 'sarkofagu' beda pracowaly roboty.

 • stop_pis

  Oceniono 4 razy -2

  Katastrofa w Fukushimie była jednak poważniejsza, a w mediach starają się jejj nie nagłaśniać. Ciekawe dlaczego? Bo to nie Ruscy, prawda?
  A Amerykanie z premedytacją zrzucili atom na głowy mieszkańców Hiroshimy i Nagasaki i nic, cicho sza....
  Nawet skor_ysyny nie przeprosili za to klasyczne przestępstwo wojenne.

 • jami100

  Oceniono 17 razy -7

  Suma sumarum, doprowadzili do tego Ukraińcy, w wyniku nieprzemyślanych eksperymentów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX