"Pozostanę w Berlinie, by dać przykład". Ostatni list Adolfa Hitlera wystawiony na licytację

Dom aukcyjny Alexander Historical Auctions z siedzibą w Maryland wszedł w posiadanie pisma, które uznaje się za ostatni list Adolfa Hitlera. Dokument ten zostanie wystawiony na licytację, która rozpocznie się 30 kwietnia. Cena wywoławcza to 30 000 dolarów.

Ostatni list Adolfa Hitlera został napisany 24 kwietnia 1945 roku, czyli tydzień przed tym, jak Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1945 roku za pomocą folki cyjanku, strzału w głowę, lub obu tych metod. Wraz z Hitlerem samobójstwo popełniła także jego żona, Eva Braun.

W swoim ostatnim liście przywódca nazistowskich Niemiec upiera się, że pozostanie w kraju, dając tym samym "dobry przykład" wszystkim walczącym o Berlin.

"Pozostanę w Berlinie, aby uczestniczyć, w sposób honorowy, w decydującej bitwie o Niemcy i dać dobry przykład wszystkim pozostałym. Wierzę, że w ten sposób najlepiej przysłużę się Niemcom"  - napisał Hitler w liście do feldmarszałka Ferdinanda Schörnera. W dalszej części listu Hitler pisze, że należy podjąć "wszelkie wysiłki", aby wygrać bitwę o Berlin.

Ostatni list Adolfa Hitlera trafi na licytację. Cena wywoławcza to 30 000 dolarów

Ostatni list Adolfa Hitlera trafi na licytację organizowaną przez Alexander Historical Auctions. Prezes firmy, Bill Panagopulos, nazwał ten list "rzadkim znaleziskiem" i określił go mianem "listu samobójczego" Adolfa Hitlera. - Nie ma dziś innych pisemnych dowodów na to, że Hitler zamierzał pozostać i umrzeć w Berlinie. Jest to zasadniczo "list samobójczy” - powiedział Panagopulos w wywiadzie dla "The Sun".

Cena wywoławcza za ostatni list Adolfa Hitlera wynosi 30 000 dolarów. Oprócz ostatniego listu Hitlera na aukcji znajdzie się także list Schörnera do Hitlera, w którym nakłaniał go do opuszczenia Berlina i przejęcia dowodzenia na południu.

"Tylko Ty jesteś gwarancją przyszłej kontynuacji narodu; od Ciebie tylko każdy Niemiec przyjmuje rozkazy, podobnie jak niemieckie siły zbrojne - bezwarunkowo. (...). Tylko ty jesteś Niemcami... Gdybyś upadł, Niemcy też by upadły" - napisał Ferdinand Schörner w liście z 23 kwietnia 1945 roku.

Śmierć Adolfa Hitlera. Czy przywódca nazistowskich Niemiec zmarł w Berlinie?

Jak pisze stacja Fox News, ostatni list Hitlera do Schörnera wydaje się być dowodem zaprzeczającym teoriom spiskowym, według których Adolf Hitler uciekł z Niemiec. Amerykańska stacja informacyjna przypomina, że w 2017 r. CIA odtajniła dokumenty ze śledztwa z 1955 roku, w czasie którego sprawdzano, czy Hitler przeżył wojnę i zamieszkał w Ameryce Południowej. Z dokumentów opublikowanych na stronie CIA wynika, że amerykańska agencja wywiadowcza miała kontakt z byłym żołnierzem SS, który twierdził, że regularnie spotykał się z Hitlerem w Kolumbii. Odtajnione dokumenty pokazują, że badano teorię według której Hitler pracował dla firmy żeglugowej, a następnie uciekł do Argentyny. Jednym z odtajnionych dokumentów jest zdjęcie wykonane w połowie lat pięćdziesiątych, przedstawiające informatora CIA, Phillipa Citroena, z osobą, którą twierdzi, że jest Adolfem Hitlerem. W maju 2018 r. zespół francuskich naukowców badających szczątki Hitlera potwierdził, że przywódca partii nazistowskiej zginął w Berlinie.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (67)
"Pozostanę w Berlinie, by dać przykład". Ostatni list Adolfa Hitlera wystawiony na licytację
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 18 razy 14

  "Pozostanę na Srebrnej, aby uczestniczyć, w sposób honorowy, w decydującej bitwie o Dwie Wieże i dać dobry przykład wszystkim pozostałym. Wierzę, że w ten sposób najlepiej przysłużę się Polsce. Zmusimy w końcu wroga do przyznania wuzetki. Sieg Kacz!"

  ...ile byście zapłacili za taki list?

 • c.t.k

  Oceniono 16 razy 8

  Dlaczego PIS do tej pory nie ma jakiegoś gestu"Chwała Kaczyńskiemu"?. Absolutnie nie nawiązuję do hitlerowskiego pozdrowienia, ale do takiego ułożenia dłoni, które odpowiednio podświetlone, na ścianę rzucą jego profil, głowę kaczora albo układ ulic w Wąbrzeźnie.

 • jan.w2

  Oceniono 19 razy 7

  Treść tego listu wcale nie jest dowodem na to, że sku...syn hitler został w Berlinie i palnął sobie w pusty baniak.

 • manren

  Oceniono 14 razy 6

  Pan Hitler nie napisał w swym liście pozdrowień dla bohaterskiej polskiej młodzieży?

 • cezar85

  Oceniono 7 razy 5

  Pozostanę w Berlinie

  But don't cry for me Argentina

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy 3

  "czyli tydzień przed tym, jak Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1945 roku za pomocą folki cyjanku, strzału w głowę, lub obu tych metod."

  Najpewniej strzelił se w poptylicę a potem popił cyjankiem ...

 • yuo7leo9

  Oceniono 2 razy 2

  Hitler akurat nie miał dokąd uciec. Tak się dzieje z dyktatorami, którzy przeginają.
  A swoją drogą - ciekawa jest zjawisko fascynacji "pamiątkami" po tym zbrodniarzu - marnym jego malarstwem, listami, badaniami biografii.

 • mer-llink

  Oceniono 6 razy 2

  Aj tam, u Amerykanów juz kiedyś znalazły sie autentyczne "Dzienniki" Hitlera... NAwet je w USA z wielka pompa opublikowano...
  I co? i po roku okazało sie, że fałszerstwo.
  Podobnie jak teczka pana Kaczyńskiego JArosłąwa, Prezesa i Brata: jedyna sfałszowana w cąłym IPNie! ,
  Tak może byc i z tym listem Hitlera.

 • jami100

  Oceniono 6 razy 2

  Z tej treści listu wynika to co i tak wiadomo że żył w swoim wyimaginowanym świecie, uważał że bitwę o Berlin można wygrać. Samobójstwo popełnił dopiero gdy radzieccy żołnierze byli widoczni z bunkra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX