Kobieta po 27 latach wybudziła się ze śpiączki. Miał ją obudzić głos dorosłego syna

Pochodząca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Munira Abdulla w 1991 roku została ranna w wypadku drogowym. Niemal trzy dekady spędziła w stanie wegetatywnym w szpitalu. Teraz wybudziła się ze śpiączki.

Jak podaje BBC, Munira Abdulla w chwili tragicznego wypadku miała 32 lata. W samochód, którym podróżowała uderzył rozpędzony autobus. Na tylnym siedzeniu auta siedział jej 4-letni syn. Widząc zbliżający się pojazd i chcąc ratować dziecko, kobieta zasłoniła je własnym ciałem. W wyniku zderzenia Munira doznała poważnego urazu mózgu.

Nagłe odzyskanie świadomości

Po wypadku Munira Abdulla trafiła do szpitala w Londynie. Nie odpowiadała na zewnętrzne bodźce, choć była w stanie wyczuć ból. Lekarze stwierdzili, że jest w stanie wegetatywnym. Przełom w leczeniu kobiety nastąpił w zeszłym roku. Po odbytej w Niemczech rehabilitacji kobieta odzyskała świadomość. W stanie śpiączki znajdowała się przez 27 lat.

Munira Abdulla miała odzyskała świadomość po tym, jak w szpitalnym korytarzu usłyszała głos swojego syna Omara, który wdał się w kłótnie z personelem. Po paru dniach zaczęła wypowiadać jego imię. 

- W szpitalu doszło do nieporozumienia i ona wyczuwała, że byłem zagrożony, stąd przeżyła szok - relacjonuje syn kobiety, Omar.

Obecnie jest zdolna recytować modlitwy i prowadzić krótkie rozmowy z bliskimi. W historii podobne wybudzenie się ze stanu śpiączki miało miejsce jedynie kilka razy. Przy aktualnym stanie wiedzy naukowej nie da się przewidzieć jakie są szanse na odzyskanie świadomości w przypadkach takich, jak Muniry Abdulla. 

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (48)
Kobieta po 27 latach wybudziła się ze śpiączki. Miał ją obudzić głos dorosłego syna
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 13 razy 7

  "Obecnie jest zdolna recytować modlitwy"
  Czyli mózg uległ jednak nieodwracalnym uszkodzeniom.

 • Marlena Stachowiak

  Oceniono 7 razy 7

  Mięśnie by nie istniały, gdyby nie rehabilitacja. Było napisane, że odzyskała świadomość podczas rehabilitacji w Niemczech.

 • leszekandrzejlatos

  Oceniono 6 razy 6

  Dzień dobry,

  Skoro artykuł był napisany na podstawie gotowego artykułu z bbc to na prawdę można było przetłumaczyć go niekoniecznie w całości ale tak żeby zawierał więcej szczegółowych informacji które są tam zawarte, chociażby dotyczących stanu mięśni kobiety po tylu latach śpiączki. Nie jestem znawcą ale ten artykuł to jakaś kukła amatorskiego dziennikarstwa ;/

  Pzdr

 • wojtek3107

  Oceniono 6 razy 6

  Pomijając wszystko inne, przypadek ten świadczy o jakości opieki w klinice w Bad Aibling w Bawarii. Używany był m.in. tzw. zewnętrzny szkielet, pomagający w mobilizacji takich pacjentów. Kobieta nadal wymaga opieki, ale w międzyczasie żyje w otoczeniu rodziny w Emiratach.

 • gotlama

  Oceniono 10 razy 6

  Pień mózgu zapewne działał. Coś bliżej o diagnostyce aktywności samego mózgu?

 • ddo1

  Oceniono 21 razy 5

  Po 27 latach śpiączki jej mięśnie nie istnieją. Chybabym nie chciał obudzić się po tylu latach :(

 • hefajstos1

  Oceniono 4 razy 4

  Nigdy nie dojdzie do sprawności zbliżonej choćby do tej sprzed 27 lat.

 • izarider

  Oceniono 10 razy 4

  I co to ma być za szczęście? Przecież ona jest wrakiem, nic nie potrafi, postarzała się o 27 lat, ma zanik mięśni, itp. Można mnożyć bez końca... Ciekawe, kto miał kasę na jej utrzymanie w Londynie... Pewnie pochodzila z bardzo bogatej rodziny.

 • art_102

  Oceniono 7 razy 3

  Raczej zamieszanie i głośna awantura ją obudziły, jak już. Głosu syna nie znała, przecież jak ulegla wypadkowi miła 4 lata, teraz jest dorosły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX