Po wyborach na Ukrainie Putin rozdaje obywatelstwa. "Nowy paszportowy etap okupacji Donbasu"

Po spektakularnym zwycięstwie Wołodymyra Zełenskiego w wyborach prezydenckich na Ukrainie Rosja przeszła do politycznej ofensywy. Najpierw Putin nie pogratulował wygranej prezydentowi-elektowi oraz podważył legalność wyborów, a teraz podpisał dekret umożliwiający mieszkańcom Donbasu szybkie uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa.

- Decyzja Federacji Rosyjskiej o wydawaniu paszportów na okupowanych terytoriach ukraińskich jest kontynuacją agresji i ingerencją w sprawy wewnętrzne. Jest to nowy "paszportowy" etap okupacji Donbasu” - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin na Twitterze.

- Apeluję do obywateli ukraińskich na terytoriach okupowanych przez Rosję, by nie przyjmowali rosyjskich paszportów. Rosja pozbawiła was teraźniejszości, a teraz sięga po waszą przyszłość - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

Stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Wołodymyr Jelczenko poinformował, że Kijów zwrócił się w tej sprawie do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Na polecenie Petra Poroszenki zwróciłem się już do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ten zuchwały krok przeczy zaakceptowanym przez Radę Bezpieczeństwa mińskim porozumieniom w sprawie Donbasu” – poinformował Jelczenko na Twitterze.

Z kolei stały przedstawiciel Kijowa w Radzie Europy Dmytro Kułeba ocenił, że decyzja Putina „podbija stawkę” w jego działaniach przeciwko Ukrainie.

Putin rozdaje rosyjskie paszporty

W środę prezydent Rosji Władymir Putin podpisał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców tzw. republik ludowych powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie.

W praktyce decyzja Putina oznacza, że mieszkańcy Donbasu będą mogli składać wnioski o nadanie rosyjskiego obywatelstwa do organów terytorialnych MSW Rosji, a ich prośby rozpatrzone będą w ciągu maksymalnie trzech miesięcy. By otrzymać rosyjski paszport wystarczy przedstawienie dowodu tożsamości z adnotacją o zameldowaniu na terenie obwodu donieckiego lub ługańskiego oraz złożenie stosownej przysięgi. 

Putin podpisanie dekretu ten określił jako kwestię "humanitarną". Prezydent Rosji powiedział, że "z punktu widzenia praw człowieka" nie dopuszczalna jest sytuacja, "w której ludzie, mieszkający na terytoriach republik donieckiej i ługańskiej są w ogóle pozbawieni jakichkolwiek praw obywatelskich". Jak argumentował, aktualnie nie mają oni możliwości "realizowania swoich elementarnych praw".

W wypowiedzi dla agencji TASS doradca Putina Władisław Surkow, decyzję o podpisaniu dekretu określił jako "nieuniknioną i sprawiedliwą". - Jest to powinność Rosji wobec ludzi mówiących i myślących po rosyjsku, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji z powodu represyjnych działań reżimu w Kijowi - powiedział Surkow w odniesieniu do nowej polityki.

Według oficjalnych statystyk w kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów części Donbasu mieszka 3,7 mln ludzi.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (91)
Po wyborach na Ukrainie Putin rozdaje obywatelstwa. "Nowy paszportowy etap okupacji Donbasu"
Zaloguj się
 • roo1978

  Oceniono 25 razy 13

  Ktoś ich zmusza ? Większość z nich nawet nie zna ukrainskiego to co sie dziwic .

 • ukw8078

  Oceniono 24 razy 8

  "Rosja pozbawiła was teraźniejszości, a teraz sięga po waszą przyszłość - dodał szef ukraińskiej dyplomacji".
  Dla informacji: teraźniejszość była chÓjowa, zaś przyszłość usrana:

  ROSJA (2018):
  PKB na osobę 11 947 USD
  PKB (PSN) na osobę 28 958 dolarów międzynar. (Polska 31 430)

  UKRAINA (2017)
  PKB na osobę 2458 USD (nawet Gruzja ma 4370 USD czyli o 77 procent więcej)
  PKB (PSN) (2017) 8655 dolarów międzynar.

  To są dwa różne światy. Ilu w Polsce pracuje Rosjan a ilu Ukraińców?
  I ci ludzie, w większości rosyjskojęzyczni, mieliby się trzymać usranej Ukrainy, tego porażającego bantustanu? Toż oni by musieli być skrajnymi idiotami.

 • autonomy

  Oceniono 18 razy 8

  Polska też już dawno powinna rozdać polskie obywatelstwo Polakom na Litwie i Białorusi. Ale trzeba powiedzieć sobie wprost, że nasza władza od 1989 roku to miękkie faje.

 • marcin1948

  Oceniono 17 razy 7

  Różnica między nami a ruskimi jest taka ,że "Nasi rzondzoncy" zaoferowali Polakom na kresach "kartę Polaka" .... a żydzi w izraelu dostają paszporty chodź nawet słowa po Polsku nie potrafią wydukać :-/

 • lubat

  Oceniono 31 razy 7

  Putin oferuje rosyjski paszport obywatelom Ukrainy pochodzenia rosyjskiego, tak samo jak czynią to Polska, Rumunia czy Węgry wobec "swoich" Ukraińców. Dziwne, że dopiero teraz zaczynają to robić.

  Nawiasem mówiąc, wiele państw unijnych też rozdaje obywatelstwo, wprawdzie nie tylko "swoim", ale każdemu, kto dużo zapłaci.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 11 razy 7

  Donieckie Zagłębie Węglowe to taki prawosławny Górny Śląsk. Bogaty. Dlatego potrzebuje trzech powstań jak w 20 latach zeszłego stulecia...

 • michus00

  Oceniono 20 razy 6

  I dobrze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX