"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku. MSZ Izraela reaguje. "Ubolewamy nad antysemickim incydentem"

MSZ Izraela wyraziło ubolewanie w związku z "sądem nad Judaszem" w Pruchniku. Jednocześnie resort odnotowuje "stanowczą reakcję" polskiego Kościoła i rządu na te wydarzenia.

Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela zabrało głos ws. "sądu nad Judaszem" jaki odbył się w Pruchniku w tę Wielkanoc. W podkarpackiej miejscowości najpierw wywieszono kukłę Judasza, która wyglądem przypominała ortodoksyjnego Żyda, później kukłę ciągnięto ją po ziemi i obijano kijami - udział w "zabawie" brały także dzieci.

Na koniec kukłę podpalono i wrzucono do płynącej przez Pruchnik rzeki Mleczki. Wydarzenia w Pruchniku skrytykowała Konferencja Episkopatu Polski, Światowy Kongres Żydów, a także liczni komentatorzy i politycy.

MSZ Izraela o "sądzie nad Judaszem" w Pruchniku

Izraelskie MSZ wyraziło "ubolewanie" nad "sądem nad Judaszem" w Pruchniku. Pełne oświadczenie resortu upubliczniło w środę "Times of Israel":

Ubolewamy nad antysemickim incydentem we wsi Pruchnik podczas Wielkanocy, ale jesteśmy zbudowani stanowczą reakcją polskiego Kościoła, władz i wysokich urzędników polskiego rządu.

"Times of Israel" odnotowuje też, że polski Kościół potępił wydarzenia w Pruchniku, a sprawą zajęła się prokuratura w Jarosławiu.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (231)
"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku. MSZ Izraela komentuje, wyraża ubolewanie
Zaloguj się
 • onduma

  Oceniono 27 razy 15

  Trzeba po prostu w swieto Purim upowszechnic relacje z radosnego obchodzenia przez zydow ludobojstwa 75 000 Persow wraz z wieszaniem kukly Hammana. I mysle, ze wtedy prokuratura powinna podjac dzialania wobec zydow.

 • serwor542

  Oceniono 35 razy 13

  Polakom palić kukłe Judasza nie wolno?
  Ale żydom wolno bić, wieszać i jeść uszy Hamana?
  Żydzi w czasie swieta Purim wieszają, biją i jedzą uszy Hamana, Ale Haman to nie żyd więc jego można?
  Swięto w czasie którego symbolicznie je się uszy zabitego wroga.... jakim trzeba być barbarzyńcą aby obchodzić coś takiego? Gorzej niż zwierzęta.

 • twojeprawda

  Oceniono 18 razy 12

  W sumie to na własne życzenie wybrany naród zrobił z antysemityzm powody do żartowania. Gratulacje. Już prawie nikt nie traktuje poważnie oskarżeń o antysemityzm, faszyzm, nazizm. Zrobiły się z tego słowa a'la dzban, gamoń etc.

 • psycholog11

  Oceniono 28 razy 12

  Z Wikipedii "W listopadzie 1918 doszło w Pruchniku do zajść antysemickich (chłopi m.in. rabowali i niszczyli sklepy żydowskie), które zostały opanowane przez policję i wojsko. Podczas okupacji hitlerowskiej w listopadzie 1939 z inicjatywy polskiego burmistrza 150 rodzin żydowskich wypędzono za San na tereny okupowanie przez ZSRR, skąd jednak po dwóch tygodniach wrócili. W sierpniu 1942 Niemcy deportowali Żydów z Pruchnika do getta w Birczy a potem rozstrzeli ich w lasach w Wólce Pełkińskiej"

 • pumpernik

  Oceniono 19 razy 11

  Dlaczego nikt nie udzielił pomocy poszkodowanemu, ani nawet nie zadzwonił pod 112?
  Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku odpowiednie służby Izraela dostarczą właściwy ambulans z przeszkoloną załogą.

 • mtp01

  Oceniono 18 razy 10

  Palenie kukły Judasza jest zwyczajem Wielkanocnym praktykowanym w innych krajach, chociażby w Grecji czy Meksyku, gdzie jest dużo bardziej popularne niż w Polsce. U nas tradycja ta praktycznie zamarła, co bynajmniej nie powinno nikogo martwić, gdyż jest ona cokolwiek pogańska i nie ma wiele wspólnego z Ewangelią. Nie zmienia to faktu, że robienie międzynarodowej afery z tego, że ktoś w jakiejś szerzej nieznanej miejscowości postanowił wskrzesić ten zwyczaj jest, najoględniej rzecz ujmując, grubą przesadą. Trudno nie zauważyć, że to kolejna „afera” wpisująca się w szerszą akcję dyfamacyjną przeciwko Polsce i Polakom. Jak tak dalej pójdzie to zakazem zostaną objęte całe Święta Zmartwychwstania Pańskiego, których nieodłącznym elementem jest czytanie Ewangelii opisujących śmierć Chrystusa, do której Żydzi, a zwłaszcza ich przywódcy, walnie się przyczynili. Wszak publiczne czytanie takich tekstów, bez stosownego komentarza, to antysemityzm w czystej postaci. Antypolonizm jest oficjalną częścią żydowskiej polityki historycznej i wszyscy, a zwłaszcza rządzący Rzeczpospolitą, powinni mieć tego świadomość. Nie sądzę żebyśmy byli w stanie ten stan zmienić, co nie oznacza, że z naszych podatków powinniśmy to finansować. Skończmy z dotacjami na rasistowskie „badania historyczne” i instytucje, które je promują. Zrewidujmy podejście do wycieczek młodzieży izraelskiej, które służą jedynie indoktrynacji poborowych, którzy za chwilę dostaną w ręce karabiny i będą mordować dzieci. Przestańmy wreszcie oplatać bzdury o polsko-izraelskiej przyjaźni, która ma zaowocować wielkim sojuszem z USA. Jeżeli ten sojusz ma zależeć od środowisk żydowskich to nie wart jest nawet papieru, na którym spisano te wszystkie czcze deklaracje.

 • kl003

  Oceniono 22 razy 10

  Za co jako Polak mam lubić żydów? Ich antypolonizm jest przerażający.

 • wertywert

  Oceniono 24 razy 10

  Sprzeciwiam się topieniu Marzanny, którą co roku dzieci topią ku uciesze dorosłych. Kukłę słowiańskiej bogini można zabijać , a kukły Judasza nie można? Przypadek? Nie sądzę? :))))

 • aldo666

  Oceniono 21 razy 9

  niedługo żydzi zakażą nam jedzenia wieprzowiny jako akt antysemityzmu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX