FBI szukało Adolfa Hitlera w Argentynie. Odtajniono dokumenty śledztwa z 1945 roku

Udostępnione przez FBI dokumenty potwierdzają, że śledczy ze Stanów Zjednoczonych prowadzili dochodzenie w sprawie śmierci Adolfa Hitlera. Agenci podejrzewali, że przywódca III Rzeszy uciekł do Argentyny.

Według oficjalnej wersji historyków Adolf Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1945 roku podczas oblężenia Berlina. Później ciało dyktatora zostało spalone przez esesmanów z jego straży przybocznej. Spalone szczątki przywódcy III Rzeszy zostały odkryte, a następnie pochowane przez agentów KGB i w 1970 roku ponownie spalone.

FBI prowadziło dochodzenie w sprawie ucieczki Adolfa Hitlera do Argentyny 

Brak wystarczających dowodów na śmierć Hitlera spowodował, że historycy zaczęli podejrzewać, że dyktatorowi udało się uciec z Berlina do Argentyny. Hipotezę tę zaczęli badać także agenci FBI i to już po pięciu miesiącach od informacji o śmierci nazistowskiego zbrodniarza. Według udostępnionych akt śledczy podejrzewali, że uciekł on do Argentyny na pokładzie niemieckim okrętu podwodnego. W dokumentacji znajdują się m.in. listy byłego dyrektora FBI J. Edgara Hoovera i jego pracowników. Pierwsze listy datowane są na 1945 rok.

W jednym z nich pada hipoteza, że Hitler miał uciec razem z grupą 50 nazistowskich urzędników i ich rodzin. Mieli oni skryć się na ranczo znajdującym się w południowych Andach. Były przywódca III Rzeszy miał zgolić swój charakterystyczny zarost, według raportów nie był w dobrej kondycji: miał cierpieć na astmę oraz wrzody. W ucieczce Hitlerowi miało pomóc sześciu argentyńskich urzędników, którzy udostępnili mu tajne schronienie. W 1947 roku w argentyńskim hotelu świadkowie zauważyli kobietę podobną do Ewy Braun, żony Hitlera oraz osobę o podobnej do dyktatora aparycji.

Śledztwo zostało zamknięte przez FBI, ponieważ dotychczasowe dochodzenie nie przyniosło żadnych znaczących dowodów ani informacji, które mogłyby potwierdzić tę teorię. Nie zmienia to jednak faktu, że po II wojnie światowej w Argentynie schronienie znalazło wielu Niemców. Według historyków do tego kraju zbiegło nawet 300 niemieckich zbrodniarzy. Jednym z nich był Adolf Eichmann, który w 1960 roku został zatrzymanych przez agentów Mossadu. 

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (88)
FBI szukało Adolfa Hitlera w Argentynie. Odtajniono dokumenty śledztwa z 1945 roku
Zaloguj się
 • jan.w2

  Oceniono 40 razy 28

  Spory udział i pomoc w ucieczkach oraz ukrywaniu się niemieckich morderców mieli jak zwykle watykańczycy z ich ówczesnym hersztem bandy niejakim Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli ksywa Pius XII.

 • 2fat

  Oceniono 17 razy 9

  Stalin w Poczdamie twierdził w rozmowie z Trumanem że uciekł a nie była to teza wygodna dla Rosjan. Zakładanie że po prostu kłamał są dziecinne. Na badania DNA fragmentu czaszki w archiwum FSB nie wyrazono zgody. Drogę ucieczki na lotnisko Tempelhof i możliwość jej użycia wykazano, są zeznania świadków twierdzących że go widzieli. Nie ma to oczywiście znaczenia, Hitler nic nie zdziałał po wojnie o ile byłaby to prawda. Po prostu ciekawostka bez realnego znaczenia. Uniknąłby tylko kary.

 • russkij_troll

  Oceniono 9 razy 5

  posmiertne zdjecia i rysunki zuchwy i szczeki (mostkami, plomby, itd.) sa zgodne ze zdjeciami rentgenowskimi zrobionymi po zamachu ketrzynskim..

 • artur0121

  Oceniono 4 razy 4

  Mała dygresja dla autora, zanim puścisz artykuł to przeczytaj go i skoryguj bo aż oczy bolą.

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 4

  A co stało się z panią Constanze Manziarly, osobistą dietetyczką i kucharką wodza?
  Wg relacji sekretarki Traudl Junge, narratorki słynnego filmu "Untergang", ostatni raz widziano, jak 2 sowieckich sołdatów prowadziło ją do jakiejś piwnicy.
  Gdyby przeżyła wojnę, zbiłaby majątek na tantiemach z książki kucharskiej dla wegetarian.

 • omniscio

  Oceniono 6 razy 4

  hitler byl narkomanem na ostatnich nogach, wiec nawet jesli uciekl z berlina, to dlugo nie wytrzymal. ciekawsze jest gdzie podzial sie martin bormann?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX