Japonia wypłaci odszkodowania ofiarom przymusowej sterylizacji

Około 25 tys. osób, które w latach 1948-1996, zostało w Japonii przymusowo wysterylizowanych, może ubiegać się o finansowe odszkodowania od państwa. Takie prawo daje im nowo przyjęta przez japoński parlament ustawa.

Japoński parlament uchwalił ustawę, na mocy której osoby, które zostały poddane przymusowej sterylizacji, otrzymają odszkodowania finansowe. Każda z nich będzie mogła otrzymać odszkodowanie wynoszące 3 miliony 200 tysięcy jenów, czyli około 29 tysięcy dolarów. Wnioski będzie można składać przez pięć lat. Zostaną one rozpatrzone przez komisję ekspertów.

Ustawa została przyjęta jednomyślnie przez wyższą izbę parlamentu. Zawiera również przeprosiny dla ofiar sterylizacji.

Około 25 tys. mieszkańców Japonii poddano sterylizacji

Rządowy program sterylizacji, który miał zapobiegać narodzinom "gorszego potomstwa", obowiązywał w Japonii w latach 1948-1996. Zabiegowi poddano około 25 tysięcy osób niepełnosprawnych fizycznie lub umysłowo, a także cierpiących na choroby psychiczne lub trąd. W większości przypadków odbyło się to bez zgody pacjentów.

***

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (32)
Japonia: ofiary przymusowej sterylizacji otrzymają od państwa odszkodowania
Zaloguj się
 • rattus-rattus

  Oceniono 21 razy 7

  Co do niepełnosprawnych fizycznie, to odszkodowanie się należy ale dlaczego również niepełnosprawnym umysłowo?
  Przecież jeśli upośledzeni rodzice nie są w stanie wychowywać swoich dzieci, to nie powinni ich rodzić. Sterylizacja w takich przypadkach powinna być obligatoryjna.

 • norton2

  Oceniono 5 razy 1

  Czy Jarek się przyznał i wystąpił o odszkodowanie ???

 • kl003

  Oceniono 5 razy -1

  Przymusowo powinno sie sterylizować ludzi o ciemnym kolorze skóry i muzułmanów. Aby ziemi dla naszych dzieci była lepsza. Czy ktoś dzisiaj płacze nad inkwizycją która oczyściła Europę z muzułmanów i żydów? Nigdy by Europejczycy nie osiągnęli tego co osiągnęli gdyby nie to.

 • derp973

  Oceniono 8 razy -2

  Widzę fora gówna wybiórczego wypełnione nazistami i eugenikami od dbania o "czystość rasy". Brawo! Ale to nic dziwnego, tego brukowca czytają i tak ameby umysłowe, więc trafiło na podatny grunt.

 • derp973

  Oceniono 9 razy -3

  Eugenikę Japończycy przyjęli wraz z wejściem "zbawicieli świata z USA", którzy przerzucili nazistowskich naukowców w operacji paperclip. Zresztą eugenika wywodzi się bezpośrednio z USA. Dopiero później trafiła na podatny grunt w III Rzeszy, nota bene sponsorowanej przez jankeskie banki i korporacje.

 • psi_zgryz

  Oceniono 9 razy -3

  Ale zauważcie, że płacą swoim obywatelom, a nie sabrom z Iz/raela

 • felicjan.dulski

  Oceniono 7 razy -3

  A w szczególności potomkom pokrzywdzonym.

 • oldthor

  Oceniono 6 razy -4

  nieważne, nie ma Bronka i Szoguna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX